
Dizajn pod choinkę: książki
„Zacznij kochać dizajn”, Beata Bochińska

„Zacznij kochać dizajn” to jedna z głośniejszych pozycji roku związana z polskim wzornictwem. Autorka, która jest historykiem dizajnu, wspólnie z platformą Patyna.pl zaprasza do fascynującego świata sztuki użytkowej. Książka ma pomóc miłośnikom przedmiotów z minionej epoki zrozumieć rynkową wartość przedmiotów vintage i rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych kolekcji. Więcej przeczytacie tu.
„Tadeusz Rolke. Moja namiętość”

Mistrz fotografii w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską wspomina m.in. sławnych i zapomnianych ludzi, których spotykał z obu stron obiektywu, kobiety, które kochał oraz czasy, które utrwalał na zdjęciach. To fascynująca lektura opowiedziana z bezpretensjonalnością i szczerością. Więcej o autobiografii fotografa przeczytacie tu.
„Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, Filip Springer

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Tytuł ukazał się pod szyldem jednego z najciekawszych obecnie polskich wydawnictw Karakter. Przypominamy przy tej okazji naszą rozmowę z jednym z jego współzałożycieli, Przemysławem Dębowskim, m.in. o projektowaniu graficznym książek.
„Humans of New York: Stories. Ludzie Nowego Jorku: Historie”, Stanton Brandon

To druga już książka twórcy facebookowego fanpage "Humans of New York", który śledzi 18 milionów osób. Pierwsza książka Brandona przez 25 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów "New York Timesa". Druga pozycja to pasjonujący i tętniący emocjami obraz stolicy świata. Ze wszystkimi mieszkańcami miasta, które nigdy nie śpi, Brandon Stanton porozmawiać nie był w stanie. Mimo to od wielu lat z radością przemierza ulice, aby tysiącom nowojorczyków zrobić zdjęcie i wysłuchać ich historii. Kilkaset takich fascynujących spotkań złożyło się na tę unikatową książkę. Szczere dialogi, przejmujące wyznania, zabawne anegdoty okraszone jedynymi w swoim rodzaju fotografiami zachwycają, porywają, intrygują i skłaniają do refleksji. Książkę kupicie m.in. tu.
Botanicum. Muzeum Roślin

Ten przepięknie ilustrowany album to zaproszenie do świata roślin. Skąd się wzięły? Jak wyglądały pierwsze z nich? Kiedy urósł pierwszy las? Kiedy pojawiły się pierwsze kwiaty? Które rośliny są największe, najrzadsze, najdziwniejsze, najbrzydsze, najbardziej długowieczne? Dlaczego niektóre paskudnie śmierdzą? Wejdźcie do Botanicum, a wszystkiego się dowiecie. Książkę kupicie m.in. na stronie wydawnictwa Dwie Siostry.
Animalium, Muzeum Zwierząt.

Podobnie jak „Botanicum”, także ten atlas to pięknie ilustrowana książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na ilustracjach przypominających ryciny ze starych ksiąg czeka ponad 160 gatunków ze wszystkich zakątków świata. Zwięzłe opisy przybliżają ich najbardziej charakterystyczne cechy, a krótkie, treściwe teksty rozdziałów opowiadają o różnych grupach zwierząt i ich środowiskach naturalnych. Książka również ukazała się w wydawnictwie Dwie Siostry.
Zobacz także
-
LABEL #30. Po pierwsze pasja!
-
Jak mieszkają mężczyźni? Męskie wnętrza w najnowszym albumie &Living!
-
Majówka pachnie niższymi cenami! Tylko teraz album w cenie 79zł! Przesyłka GRATIS!
-
Chewing gum – wino dla Milenialsów
-
Dolce&Gabbana x Smeg
-
Minimalizm w kuchni
-
Seks bez zażenowania
-
Kamienice z papieru
-
Sposób na mini-kuchnię
-
Piękno, kobiecość i ponadczasowe wnętrza - LABEL #29
-
IDEA - ironiczne wydanie IKEA
-
W redakcji włoskiego Vogue
-
Sztuka na Coachelli
-
Wegańskie meble
-
IKEA zaprezentowała kolekcję inspirowaną deskorolkami i minimalizmem