Dom dla niepełnosprawnego dziecka inspirowany Bauhausem
Dominik to dziecko z przedszkola z książki Przemysława Liputa „Rok w przedszkolu”, które porusza się na wózku inwalidzkim. Ograniczony swoją fizycznością nie może w pełni korzystać z przestrzeni dla dzieci. „Dom dla Dominika” ma na celu pokazanie, że dobra przestrzeń, to ta dostępna dla każdego, bez stygmatyzowania osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Za projekt odpowiada polska pracownia ARTECTONICA...
Autor: HW
Zdjęcia: Materiały prasowe
Koncepcja domu, jego forma architektoniczna i rozwiązania przestrzenno-funkcjonalne są wynikową szeregu analiz związanych zarówno z historią szkoły Bauhaus, tożsamością architektury japońskiej, rzemiosła, a także związkami funkcjonalnymi i przestrzennymi, jakie zachodzą w relacjach człowieka względem projektowanej formy. Nadrzędny był humanistyczny wymiar architektury której odniesieniem jest człowiek. Ten młody i ten starszy, zarówno w pełni sprawny i ten z niepełnosprawnościami. Zaprojektowana została przestrzeń, która nie ogranicza zarówno człowieka, jak i miejsca w którym powstanie.
Architektura domu oparta jest o kwadrat, którego czwartą część stanowi ogród. Zieleń staje się w ten sposób integracyjnym elementem kształtującym formę i wnętrze.
Całość funkcji okala pas komunikacyjno-techniczny doświetlony świetlikiem dachowym. W jego przestrzeni swoje miejsce znalazła kuchnia, umywalka i garderoba oparte o jeden blat biegnący przez całą długość domu. Wnętrze wypełnia jedna bryła z drewnianych ryflowanych ścian, kryjąca łazienkę z wygodnym dostępem z obu jej stron. Bryła łazienki jest jednocześnie wydzieleniem strefy nocnej, z sypialnią i rozkładanym biurkiem. Zarówno blat biurka jak i blat kuchenno-łazienkowy zaopatrzone zostały w pochwyty ułatwiające ich użytkowanie. Pas komunikacyjny biegnący od wejścia do ogrodu i domu aż do wyjścia, zamyka przestrzeń wewnętrzną wyprowadzając jednocześnie człowieka do ogrodu, który w ten sposób staje się kolejnym „pomieszczeniem”.
Dowolność aranżacji w poziomie i w pionie sprawia że dom jest w pełni uniwersalny. Zestawiony ze sobą może tworzyć społeczność, której centrum jest ogród. Odwrócony, może stanowić pewien azyl dla samotników jednocześnie otwierając ich na zieleń. Dom jest osadzony na terenie umożliwia łatwy dostęp, a wyniesiony powyżej staje się bezpieczna przystanią uwalniając 100% działki dla natury.
Projekt otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie organizowanym przez Institut für Universal Design Munich i DDI Kyoto z okazji 100 lecia Bauhaus-u.
ARTECTONICA
http://www.artectonica.com
Yuki Design
Bauhaus - Dom dla DominikaProjekt:
arch. Monika Nalewajk
arch. Ewelina Jaskulska
Wizualizacje:
arch. Szymon Buzuk