Dom na działce inspirowany dzieciństwem
Większość z nas pielęgnuje w sercu obraz miejsca idealnego. Dla architektki Moniki Buśko-Kuś, właścicielki studia projektowego Buśko Architektura Wnętrz, takim wzorem i z czułością przywoływanym wspomnieniem był ogród dziadków, na której spędziła sporą część dzieciństwa.
Autor: TO
Zdjęcia: materiały prasowe
Przed trzema laty postanowiła odtworzyć jego ideę - w podkołobrzeskich ogrodach działkowych. Na działce wybranej przez projektantkę i jej męża rosną stare drzewa owocowe, pnie się trzydziestoletnia winorośl; wspomnienia smaków i zapachów dzieciństwa przywołują uprawiane z pasją warzywa. Są jednak i dwie ozdobne, półtorametrowe kule bukszpanu, które mogłyby być powodem do dumy każdego działkowca (właścicielka podkreśla, że do takiej wysokości dorastały przez ćwierć wieku). Bo przecież pozostajemy tutaj w strefie pracowniczych ogródków działkowych, wśród innych ogrodników-pasjonatów.
Sam dom także łączy w sobie cechy nowoczesnej daczy, wiejskiego domku i ogródkowej altany. Przeszklona fasada wizualnie łączy wnętrze z tarasem (15 m kw.), gdzie toczy się latem życie. Budynek ma dwa poziomy, po 35 m kw. każdy: na pierwszym mieści się pokój dzienny połączony z kuchnią, na drugim – sypialnia.
Odnajdziemy w nim nawiązania do stylistyki, nazwijmy ją - działkowej: sufit z płyty pilśniowej, drewno kupione w tartaku i po prostu pomalowane białą farbą. To, co kiedyś było koniecznością ekonomiczną podczas wznoszenia ogrodowych budyneczków "sposobem gospodarczym", tu stało się świadomym wyborem i elementem przemyślanej, niezwykle spójnej koncepcji.Ta pozorna surowość znakomicie łączy się ze wzornictwem reprezentowanym przez imponującą, ponad półmetrową lampę Dome marki Bover, złożoną ze 165 drewnianych elementów i tworzącą w przestronnym wnętrzu grę świateł i cieni.
Ciepły, przyjazny dom dziadków przypominają z kolei meble z niego zachowane: stół i krzesła z zielonym obiciem. Korespondują z nimi: pluszowy fotel, miękkie tkaniny, zieleń we wnętrzu i ta, którą widać przez wielkie okna. Także wygodne blaty kuchenne i wyspa, idealna do przygotowywania przetworów.
Założeniem autorki było zapewnienie domownikom i gościom wygody. Mamy się tu relaksować, nie przejmować porządkiem. Stąd na przykład gres w kratkę, na którym nie widać zabrudzeń, i wykorzystanie dywaników z łatwo zmywalnych materiałów. Wszak idea "lata u dziadków" zasadza się na braku stresów i poczuciu swobody.
Więcej informacji na stronie: www.buskodesign.pl