Dom w lesie
Klementowice to miejscowość mieszcząca się na urokliwym Płaskowyżu Nałęczowskim, będącym częścią Wyżyny Lubelskiej. Teren charaktyryzuje się pofałdowanym ukształtowaniem, z dużą ilością wąwozów lessowych oraz skarp. To właśnie tam powstał niezwykły "Dom w Lesie"...
Autor: DZ
Zdjęcia:
Materiały prasowe
Działka pod budowę domu zlokalizowana jest w mocno zadrzewionym terenie - od frontu (północy) znajduje się droga oraz staw, które odcinają bezpośredni kontakt z innymi zabudowaniami, od tyłu (południa) rośnie gęsty las, za którym znajdują się tory kolejowe. Trudna charakterystyka terenu narzucała wiele rozwiązań projektowych, które jednocześnie były punktem wyjścia przy kształtowaniu całego założenia.
Bryła budynku została zlokalizowana w centralnej części działki. Dookoła domu stworzyła się strefa buforowa z drzew zapewniających intymność i odcięcie widokowe od sąsiadów bez budowy trwałych i wysokich ogrodzeń, które w tej lokalizacji nie współgrałyby z leśnym charakterem działki.
Wytyczne inwestorów były jasne – dom miał mieć powierzchnię komfortową dla trzyosobowej rodziny, z silnie wydzielonymi strefami. Każda z nich była konkretnie przedstawiona i scharakteryzowana pod kątem jej funkcjonalności. Układ domu oparty jest na planie prostokąta, składającego się z trzech funkcjonalnych bloków, przesuniętych względem siebie.
Pierwszy z nich – “blok rodziców” - zawiera w sobie strefę wejściową, główną sypialnię oraz łazienki. Drugi – “blok dziecka” – pokój wraz z bawialnią oraz sypialnię gościnną. Pomiędzy powyższymi przestrzeniami znaduje się strefa dzienna. Pozwoliło to na otwarcie jej dużymi przeszkleniami na obie strony działki. Istotnym rozwiązaniem jest cofnięcie przeszkleń w środkowym bloku - od południa chroni wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń, a od północy tworzy podcień z widokiem na staw.
Założeniem było stworzenie drewnianej kostki, w którą wkomponowane są otwory okienne, a przestrzenie między nimi wypełnione są ścianami z betonu architektonicznego. Wszystkie okna domu zasłaniane są żaluzjami zewnętrznymi, które zostały ukryte za elewacją z drewna i widoczne dopiero w momencie ich opuszczenia. Również rynny i rury spustowe zostały ukryte w elewacji, widoczne są jedynie otwory przelewowe.