Nietypowy krakowski akademik

Akademik do tej pory kojarzył się z pokojami o dość niskim standardzie, sporo z nich pamiętało jeszcze czasy poprzedniego ustroju. Dlatego też firma LivinnX zdecydowała się na otwarcie prywatnego akademika w Krakowie o podwyższonym standardzie. Do dyspozycji studentów są nie tylko komfortowo wyposażone pokoje, ale także takie udogodnienia jak siłownia, sauna czy też taras na dachu. O projektowaniu wyjątkowego miejsca dla studentów opowiada Ewa Więcek - architektka, współwłaścicielka pracowni Make It Yours, współpracującej z IMB Asymetria przy projektowaniu akademika LivinnX Kraków...

Autor: KU

Zdjęcia: Materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Akademik do tej pory kojarzył się z pokojami o dość niskim standardzie, sporo z nich pamiętało jeszcze czasy poprzedniego ustroju. Dlatego też firma LivinnX zdecydowała się na otwarcie prywatnego akademika w Krakowie o podwyższonym standardzie. Do dyspozycji studentów są nie tylko komfortowo wyposażone pokoje, ale także takie udogodnienia jak siłownia, sauna czy też taras na dachu. O projektowaniu wyjątkowego miejsca dla studentów opowiada Ewa Więcek - architektka, współwłaścicielka pracowni Make It Yours, współpracującej z IMB Asymetria przy projektowaniu akademika LivinnX Kraków.

LABEL: Jak projektuje się przestrzeń dla studentów? Jakie cechy muszą ją wyróżniać?

Ewa Więcek: Zdając sobie sprawę z tego, jak istotny jest aspekt komfortu i prywatności, podczas projektowania akademika LivinnX szczególną uwagę zwróciliśmy na to, aby każda przestrzeń obiektu była maksymalnie funkcjonalna. Długo pracowaliśmy nad tym, aby w akademiku znalazły się przestrzenie zarówno przeznaczone do spędzania czasu w grupie, jak i te o charakterze prywatnym.

LABEL: Co było największym wyzwaniem w tym projekcie?

Ewa Więcek: Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem przy projektowaniu LivinnX Kraków była konieczność dostosowania się do istniejącego układu konstrukcyjnego oraz ulokowanie optymalnej liczby jednostek w obiekcie.

LABEL: Jak udało się dobrać materiały, które były odporne na intensywne życie studenta?

Ewa Więcek: Jest to efekt bezpośredniej współpracy z wieloma producentami oraz długiego testowania produktów. Postawiliśmy na wybór materiałów o najwyższej jakości.

LABEL: Co było największym zaskoczeniem w tym projekcie?

Ewa Więcek: Otwartość Inwestora na rozwiązania estetyczne i funkcjonalne wychodzące naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych ludzi.

LABEL: Jak pracowało się z historyczną tkanką budynku? Jakie sprawiał kłopoty, a jakie były zalety?

Ewa Więcek: Jeśli chodzi o pracę nad projektem, oczywiście z jednej strony spotkaliśmy się z ograniczeniem wynikającym z limitowanej liczby architektonicznych środków wyrazu możliwych do zastosowania, a z drugiej strony – to wyzwanie, z którym zmierzenie się przyniosło nam mnóstwo satysfakcji.

W związku z tym, że LivinnX Kraków powstał w ramach odrestaurowania budynku po dawnych zakładach Telpod, zależało nam na tym, aby jego design choć w małym stopniu odzwierciedlał poprzednią funkcję tego miejsca. Dziś znakiem rozpoznawczym obiektu jest prefabrykowana elewacja oraz cegła klinkierowa, nawiązująca do przemysłowego charakteru dzielnicy Zabłocie. Co więcej, z oryginalnej konstrukcji budynku udało nam się zachować i wyeksponować elementy stalowe oraz surowy beton.

LABEL: Jak wyglądała praca nad projektem? Ile trwała, ile było koncepcji, jak powstawały?

Ewa Więcek: Ten projekt wymagał bardzo szczegółowego opracowania, zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej. Analizując potrzeby przyszłych mieszkańców, zdecydowaliśmy się na najistotniejsze i najciekawsze z naszego punktu widzenia funkcje. Połączenie ich w jedną spójną całość nie było zadaniem łatwym, jednak zaowocowało wyjątkową ofertą, zawierającą wiele ciekawych propozycji.

LABEL: Które z pomieszczeń/mieszkań należy do Państwa ulubionych?

Ewa Więcek: Części wspólne budynku, pokój do nauki, ściana wspinaczkowa i zjeżdżalnia. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że to elementy stanowiące o wyjątkowości tej inwestycji.


Akademik LivinnX Kraków powstał w ramach odrestaurowania budynku po dawnych zakładach elektronicznych Telpod przy ul. Romanowicza 4 w Krakowie. Obiekt oferuje 710 łóżek dostępnych w 290 jednostkach mieszkalnych o różnej konfiguracji (1-, 2-, 3- i 4-osobowych). Każda z nich jest w pełni umeblowana i posiada strefę dzienną połączoną z aneksem kuchennym, przestrzeń sypialnianą oraz łazienkę. Wnętrza akademika zostały zaprojektowane w stylu industrialnym, z wieloma akcentami nawiązującymi do poprzedniej funkcji budynku. Niektóre przestrzenie w obiekcie osiągnęły nawet 3,90 m wysokości.

LivinnX Kraków to zdecydowanie więcej niż tradycyjny dom studencki. Poza jednostkami mieszkalnymi, zlokalizowanymi na sześciu kondygnacjach budynku, w akademiku LivinnX Kraków zaaranżowano także liczne udogodnienia, zajmujące aż 2000 m kw. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono m.in. specjalnie zaaranżowane strefy nauki i rozrywki, dużą wspólną kuchnię, całodobową siłownię, saunę, pokój do jogi, ściankę wspinaczkową, pracownię artystyczną, a nawet taras z jacuzzi zlokalizowany na dachu budynku. Na poziomie -1 znajdują się z kolei pralnia i rowerownia. Na terenie obiektu nie zabraknie także ogólnodostępnych przestrzeni, takich jak: sklep spożywczy czy restauracje. Na wzór międzynarodowych kampusów, akademik nadzorowany jest całodobową telewizją CCTV. 24 godziny na dobę czynna jest również recepcja i biuro ochrony.

Dzięki dogodnej lokalizacji, LivinnX Kraków jest dobrze skomunikowany z najważniejszymi szkołami wyższymi na terenie Krakowa. Sąsiedztwo Starego Miasta oraz dzielnicy Kazimierz zapewnia z kolei dostęp do infrastruktury kulturalno-usługowej, takiej jak: muzea, galerie sztuki, kluby, restauracje oraz Bulwary Wiślane.

Za projekt przebudowy budynku Telpod odpowiada renomowana krakowska pracownia architektoniczna IMB Asymetria we współpracy z Make It Yours, a generalnym wykonawcą inwestycji był UNIBEP S.A. Akademik zrealizował Golub GetHouse we współpracy z amerykańską firmą CA Ventures International.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych