Nowa odsłona Muzeum Warszawy
Już w maju tego roku, po latach intensywnych prac modernizacyjnych, Muzeum Warszawy otworzy się dla publiczności na nowo!
Autor: JK
Zdjęcia: mat. prasowe
fot. M. Gęrecki
W 11 odrestaurowanych kamienicach przy Rynku Starego Miasta 28-42 na gości czekać będzie nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka, kino i punkt widokowy. Otwarcie Muzeum Warszawy zaplanowano jako dwudniowe, otwarte wydarzenie artystyczne wychodzące poza mury muzeum na płytę Rynku Starego Miasta. Otwarcie odbędzie się w ostatni weekend maja (26–28 maja). Wraz z ponownym otwarciem siedziby głównej, Muzeum Warszawy rozpoczyna zupełnie nowy etap w swojej 80-letniej historii. Muzeum opiekuje się ponad 300 tysiącami obiektów – największym zbiorem muzealiów związanych z historią stolicy. Jego rolą i misją jest nie tylko opowiadanie o przeszłości miasta, ale także budowanie poczucia łączności z jego symbolami, tradycją i dawnymi pokoleniami.

Nowa wystawa główna Rzeczy warszawskie wraz z częściami towarzyszącymi: Danymi warszawskimi i Dziejami kamienic oraz wystawą czasową, zajmuje 5 pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach i jest ukoronowaniem 4-letnich, intensywnych prac zespołu 32 kuratorek i kuratorów, a także całego zespołu muzeum. Rzeczy warszawskie to 7 352 przedmioty w 21 tematycznych gabinetach. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. Wystawę będzie można zwiedzać, spacerując po gabinetach indywidualnie wybraną trasą, lub wybrawszy jedną z 4 autorskich ścieżek. Do współpracy przy ścieżkach zwiedzania muzeum zaprosiło znane osoby, których życie i działalność wiąże się z miastem, m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Jurka Owsiaka, Jana Komasę, prof. Marię Poprzęcką. W maju udostępniona zostanie ścieżka główna autorstwa Bartosza Panka – radiowca, dziennikarza i publicysty Dwójki, laureata m.in. nagrody Prix Italia 2014. Ścieżka oprowadza po wszystkich gabinetach i kluczowych obiektach, które w opinii kuratorów zasługują na szczególną uwagę przez wzgląd na historię powstania, bezpośredni związek z dziejami miasta, unikalność, bądź też osobę twórcy lub właściciela. Stanowi również udogodnienie dla osób z upośledzeniem wzroku lub słuchu. Premierę ścieżek autorskich zaplanowano na październik.

- Finalizowany właśnie projekt modernizacji i konserwacji siedziby głównej Muzeum Warszawy
przy staromiejskim Rynku jest ważnym momentem dla naszego miasta, jego mieszkańców i gości. Koniec tej wielkiej inwestycji kulturalnej oznacza, że już w niedługim czasie ponownie zyskamy możliwość obcowania z dziedzictwem kulturowym Warszawy i jej historią w nowej koncepcji ekspozycyjnej, a jednocześnie w zrewitalizowanych kamieniczkach Starówki, jednym
z najważniejszych miejsc na kulturalnej i turystycznej mapie naszej stolicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Kolejną ważną częścią muzeum będą wystawy czasowe. Pierwsza z nich, otwarta w maju, odsłoni kulisy powstawania wystawy głównej – od koncepcji po finalny wybór obiektów, projekt architektoniczny i realizację. Jej centralnymi elementami będą nabytki i obiekty poddane konserwacji w ramach projektu modernizacji kamienic. Wystawa będzie się też odwoływać aż do początków historii dzisiejszego Muzeum Warszawy – przedwojennych prac Towarzystwa Miłośników Historii i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości oraz powojennej działalności Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Będzie więc nie tylko wystawą o wystawie, ale również wystawą o muzeum.

Obecnie projekt modernizacji Muzeum Warszawy jest już na etapie końcowym. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej. W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy głównej, składająca się z 8 gabinetów i części towarzyszących, a także wystawa czasowa i program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli korzystać z kawiarni, księgarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik 2017 roku.