Polscy twórcy docenieni w Paryżu!
Polscy twórcy otrzymali aż pięć nagród w prestiżowym konkursie DNA Paris Design Awards 2019. Uroczysta gala podsumowująca pierwszą edycję tej imprezy miała miejsce w ubiegły weekend w paryskim centrum Magasins Généraux...
Autor: LC
Zdjęcia: Materiały prasowe
DNA Paris Design Awards to nowa inicjatywa w stolicy światowego designu, której misją jest promowanie świeżych rozwiązań z dziedziny szeroko pojętego projektowania. Zarówno w obszarze architektury, wzornictwa przemysłowego, czy też grafiki. Konkurs odbywałł się w ramach dwudniowej, letniej konferencji DNA Summer Design Conference. W skład tegorocznego Jury oceniającego nadesłane pace weszli m.in.: Marcus Engman ze Szwecji - wieloletni współpracownik IKEA; Maurizio Cattelan & Pierpaolo Ferrari - twórcy artystycznego magazynu TOILETPAPER, zaangażowani także we współpracę z Daft Punk i marką KENZO; Veronica Mike Solheim z Norwegii, która współpracowała z uznanym studiem ANTI z Oslo, zaś obecnie zarządza magazynem „A New Type of Imprint” i Oxana Bondarenko z Rosji pracująca dla Galerii Trietiakowskiej w Moskwie.
Aż dwie nagrody powędrowały do gdańskiego Tofu Studio. Doceniono film promujący XV wieczny tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, przygotowany na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, oraz charytatywny kalendarz „Mikro/Makro” przygotowany w formie gry planszowej, wspierający działalność warszawskiej fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Oba projekty trafiły bezpośrednio do grona wyselekcjonowanych i nagrodzonych prac.
TOFU Studio to multidyscyplinarne studio projektowe z Gdańska specjalizujące się w grafice użytkowej oraz rozwiązaniach z obszaru motion graphics. Studio jest laureatem zeszłorocznej Nagrody za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza przyznawanej przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz kilkudziesięciu innych konkursów w Polsce i na świecie.
Kolejnym wyróżnionym został Marcin Markowski z projektem książki „Wszyscy jesteśmy migrantami. (Od)zyskiwanie pamięci migracyjnej ” wykonanym na zlecenie poznańskiego Centrum Kultury ZAMEK. Książka podsumowuje projekt (od)zyskiwania naszej własnej zbiorowej pamięci migracyjnej, jest opowieścią o nas jako migrantach.
Składają się na nią migawki z wystawy „Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku”, eseje o XIX-wiecznych zamorskich migracjach i współczesności potomków polskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych i Brazylii oraz reportaże napisane na podstawie badań terenowych zrealizowanych przez studentki i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, którzy wcielili się w spóźnionych o 125 lat listonoszy, wyruszając do wiosek pochodzenia emigrantów w poszukiwaniu adresatów zatrzymanych przez cenzurę listów.
Kolejna nagroda trafiła do Wojciecha Janickiego, założyciela studia Brandhills. Nagrodzony projekt to identyfikacja Love Original. To poznańskie stowarzyszenie zajmujące się szerzeniem właściwych praktyk i wysokich standardów jakości w dziedzinie wzornictwa. Z prowadzonych przez nie warsztatów i wykładów można dowiedzieć się chociażby tajników prawa autorskiego, czy też zgłębić wagę własności intelektualnej.
Stowarzyszenie przyznaje także certyfikat wybitnym projektantom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie i popularyzację oryginalnego designu. Logo zostało stworzone na bazie akronimu LO (Love Original). Prostota została wykorzystana w bardzo kreatywny sposób.
Ostatni nagrodzeni, tym razem w kategorii projektu wnętrz to warszawskie studio Mood Works prowadzone przez Karinę Snuszkę i Dorotę Kuć. Zaprojektowane przez nie mieszkanie zostało zwycięzcą kategorii Projekt Wnętrz/Renowacja. Apartament znajduje się w jednym z nielicznym budynków, który w stanie oryginalnym przetrwał wojnę.
Szacunek do oryginalnej architektury był jednym z priorytetów projektantek. Parkiety, drzwi, okna zostały starannie odnowione przez lokalnych rzemieślników. Nowe meble wykonane są z szlachetnych materiałów i idealnie komponują się z pięknymi dekoracjami sufitowymi. To wyrafinowane, klasyczne wnętrze jest doskonałą ramą dla kolekcji sztuki właściciela.
PEŁNA LISTA LAUREATÓW:
https://dna.paris/winner/index.php