Varso już w budowie! Tak będzie wyglądał nowy najwyższy wieżowiec
Potwierdziły się informacje dotyczące powstania w Warszawie najwyższego wieżowca. Budowa Varso, bo tak będzie nazywał się budynek o wysokości 230 metrów, właśnie się rozpoczęła a jej zakończenie planowane jest na 2020 rok.
Autor: SL
Zdjęcia: mat. prasowe
Niedawno pisaliśmy o spekulacjach dotyczących projektu kompleksu powstającego w centrum Warszawy. Wczoraj podczas konferencji prasowej zaprezentowano oficjalną i finalną koncepcję wieży Varso – najwyższego budynku autorstwa pracowni architektonicznej Foster + Partners. Z jego dachu na wysokości 230 metrów (wraz z iglicą budynek będzie mierzył 310 metrów), warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę stolicy – będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych. Na tętniących życiem parterach dwóch niższych budynków (90 i 81 metrów wysokości) zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, pracownicy biurowi i sąsiedzi znajdą niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Wygodne pasaże pod dachem będą służyć warszawiakom przez cały rok. Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis.

Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Ten obecnie niezagospodarowany i trudno dostępny fragment Warszawy zyska zupełnie nową rolę – wraz z Varso powstanie nie tylko nowoczesne centrum biznesowe, ale również dobrze przemyślana i łatwo dostępna przestrzeń publiczna.
– Varso to nasz flagowy projekt w Europie i miejsce, jakiego w Warszawie jeszcze nie było. Zaprojektowany z myślą o ludziach, dbający o ich potrzeby w ciągu dnia pracy i po godzinach, otwarty na sąsiadów i gości z zewnątrz, którzy z tarasu widokowego ujrzą piękno, historię i rozwój całej stolicy. Jestem przekonany, że trafi do serc zarówno młodszych jak i starszych, warszawiaków i gości stolicy, z czasem stając się nowym, na miarę XXI wieku, symbolem Warszawy, rozpoznawalnym na całym świecie – dodaje Stanislav Frnka.
Wieża Varso zaprojektowana przez Foster + Partners
Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej Al. Jana Pawła II, to smukły, 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą. Najwyższy budynek w Polsce pomieści przede wszystkim komfortowe biura. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie większej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

Hermanowicz Rewski Architekci – projektanci pozostałych budynków Varso
Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w Varso.
W budynkach Varso zastosowane zostaną nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy inwestor zadba o dobór certyfikowanych materiałów budowlanych oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów. Varso będzie pierwszą tak dużą inwestycją w Polsce z certyfikatem ekologicznym BREEAM na poziomie „Outstanding”.