Anita Czerwińska podsumowuje 7 lat designu z magazynem LABEL
Z okazji 7. urodzin LABEL pytamy polskich projektantów, właścicieli marek i artystów, jak zmieniła się scena projektowania w Polsce przez te lata. Jak ze swojej perspektywy oceniają polską scenę projektową w kontekście międzynarodowego rynku?
Autor: HE
Zdjęcia: materiały prasowe
Anita Czerwińska, założycielka NAP:
„Polski design to żywa tkanka. Kształtuje wyobraźnię, ma swoją własną tożsamość i jest coraz bardziej widoczny na mapie światowych projektantów. To już nie tylko są przemyślane projekty, ale coraz większa świadomość klientów, którzy zwracają uwagę na funkcjonalność i jakość produktów, którym coraz bardziej zależy na tym, by żyć we wnętrzach dobrze zaprojektowanych, i których po prostu interesuje historia przedmiotu – w jaki sposób został zaprojektowany i gdzie wyprodukowany.
W ostatnich latach obserwujemy powrót do estetyki z lat 30. i 50., wracamy do zrównoważonego minimalizmu, naturalnych materiałów, rzemiosła i rękodzieła.
Po latach pracy wiem, że najbardziej wartościowe produkty to te, które powstają z udziałem człowieka – z wkładem myśli, z udziałem jego rąk. Produkty, które trwają, starzeją się z nami, a które potem odziedziczą nasze dzieci.
Mamy wpływ na otaczający nas świat poprzez nasze decyzje zakupowe. Ważna już jest nie tylko estetyka, ale też to, jakie są konsekwencje z użytkowania danego przedmiotu. Tak bardzo teraz popularna idea zero waste, czyli świadomych wyborów, to już nie tylko moda, ale obowiązek dzisiejszego pokolenia. Ludzie starają się żyć wolniej, celebrują codzienność, są uważni na otaczający ich świat, dlatego dobierają rzeczy w sposób przemyślany i z poszanowaniem pracy włożonej w ich wykonanie – w rzemiosło po prostu. Obchodzona w tym roku 100. rocznica Bauhausu to hołd złożony rzemiosłu właśnie.”
LABEL z okazji 7. urodzin, dostępny na stronie: https://label-magazine.com/magazyny/dreamcart/labe...