Bathroom starts with architecture

Szwajcarski projektant Peter Wirz nadzoruje procesy rozwoju produkcji przemysłowej i uważa się za kowala idei – nie tylko w kontekście dizajnu, lecz także jeśli chodzi o cały interdyscyplinarny proces projektowania.

Autor: IB

Zdjęcia: press materials

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Szwajcarski projektant Peter Wirz nadzoruje procesy rozwoju produkcji przemysłowej i uważa się za kowala idei – nie tylko w kontekście dizajnu, lecz także jeśli chodzi o cały interdyscyplinarny proces projektowania. Od 2001 roku jego studio Vetica stworzyło kilka linii produktów dla Laufen, globalnego lidera w branży ceramiki sanitarnej.

Został pan zaproszony przez firmę Laufen na targi Warsaw Home. Proszę powiedzieć więcej o tej współpracy. Jak i kiedy się zaczęła?

Dokładnie 20 lat temu. W tamtym okresie wszystko funkcjonowało inaczej: Laufen był lokalnym producentem sprzętu łazienkowego i ceramiki. Firma nie skupiała się na dizajnie, oferowała po prostu wysokiej jakości produkty. Później, po przejęciu przez Rocę, wszystko się zmieniło. Tradycyjna szwajcarska marka przekształciła się w firmę zarządzaną przez Hiszpanów. Oznaczało to istotną transformację, ale nie będziemy teraz wchodzili w szczegóły tej zmiany kulturowej.

Od ponad 12 lat łączy mnie bliska strategiczna współpraca z dyrektorem generalnym i zarządzającym Laufen, Albertem Magransem. W tamtym czasie wszystko się zmieniło. Nie byłem już tylko projektantem, stałem się sparringpartnerem i nadzorcą nadającym kształt ogólnej strategii firmy. Obecnie z Laufen współpracuje wielu dizajnerów, m.in. Marcel Wanders i Konstantin Grcic. Odgrywamy określone role. Laufen nawiązał bliskie związki ze światowej klasy projektantami, co pozwala mu skutecznie osiągać najwyższy poziom w dziedzinie dizajnu.

Tak zaczęła się nasza współpraca i właśnie w tym miejscu jesteśmy dzisiaj. To wspaniała przygoda. Jestem dumny, że mogę być częścią rozwoju marki, przyczyniłem się do jej przekształcenia z lokalnej manufaktury w krajowego producenta, a następnie – w międzynarodową, znaną na całym świecie firmę. To niezwykła droga. Obecnie przedmioty istnieją w niezliczonych kopiach, w łudząco podobnych wersjach. Bardzo trudno coś zmienić, odcisnąć swoje piętno.

Więc czego tak naprawdę potrzeba, by odcisnąć swoje piętno w dziedzinie dizajnu?

Niestety, niektórzy wciąż wierzą, że dizajn wiąże się wyłącznie ze sferą wizualną. Wiele mówi się o Bauhausie i o tym, jak rzadko spotykamy dziś jego żywe przejawy. Szkoła Bauhausu zmieniła jednak nie tylko nasz sposób postrzegania rzeczy – stanowiła też kulturową rewolucję, głęboką transformację związaną ze społeczną akceptacją tego, czym są i jak wyglądają przedmioty. Wyznaczyła zwrot w kierunku bardziej przemysłowej, zorientowanej na masową produkcję perspektywy, a także redukcjonizmu – pewnej wersji zrównoważenia. Bauhaus był jednocześnie próbą określenia, których materiałów należy używać.

Te problemy pozostają aktualne do dziś. Żyjemy w świecie pełnym możliwości. Młodzi ludzie chyba naprawdę muszą cierpieć – wkrótce czeka was ważny wybór, nigdy dotąd w historii ludzkości przed młodymi nie stało tyle szans. Możecie podróżować i pracować, gdzie tylko chcecie. Korzystacie z otwartych granic. Macie do dyspozycji wiele przedmiotów i ułatwień. To jednak zarazem wyzwanie. Musicie zainwestować w studia czas i pieniądze, wybrać określony kierunek. Trzeba też wziąć pod uwagę, że dana branża czy specjalizacja może zniknąć w ciągu roku albo zostać zastąpiona przez coś zupełnie innego.

To samo dotyczy dizajnu i firm. Firmy muszą zachowywać dużą ostrożność, decydując, skąd pochodzą ich nakłady. Ostatecznie to właśnie klienci odpowiadają za zyski. Wszystko opiera się tu na relacjach z klientami, na szeroko rozumianym doświadczeniu użytkownika, czyli customer experience. Dlatego projektant ma dziś do odegrania kompletnie inną rolę niż dawniej. Przedsiębiorstwa zorientowane na usługi zrozumiały wreszcie, że muszą się skupić na potrzebach klientów. I właśnie w ten sposób firmy, takie jak Laufen, pracują od ponad 15 lat.

Jaka jest historia międzynarodowego hitu „Laufen Pro”?

To ciekawe. Pierwotnie planowaliśmy stworzyć platformę produktów usprawniającą produkcję. Nazywam to zjawisko demokratycznym dizajnem. Prawie 20 lat później Ikea zaczęła używać tego samego hasła..

Chodzi o to, że mamy wiele pięknych, wysokiej klasy produktów, lecz one nie zabiegają o naszą uwagę, nie narzucają się, nie są krzykliwe. Ich podstawową cechą jest funkcjonalność – to właśnie podejście typowe dla Bauhausu. Te rzeczy mają być idealne na swój sposób, lecz nie domagają się dodatków, zbędnych elementów i ozdób. Taka perspektywa towarzyszyła mi przez całą karierę. Nieważne, czy chodzi o wielką maszynę, sprzęt medyczny, czy elektronikę. Kluczem jest znalezienie sposobu na poradzenie sobie z danym materiałem. W jaki sposób? Jakie są właściwości tego materiału? Jak możemy go wykorzystać, stworzyć z niego coś nowego?

„Laufen Pro” od 15 lat skutecznie odpowiada na podobne pytania. Potrzebna jest do tego platforma, istotne znaczenie ma także aspekt zrównoważenia. Kształtujemy własną filozofię, która staje się częścią strategii firmy i zostaje przyswojona przez osoby na stanowiskach kierowniczych oraz akcjonariuszy. Niezbędna jest długofalowa perspektywa. I produkty, które przetrwają wiele lat.

Zanim skupimy się na dizajnie, przypomnijmy, że odnosił pan również duże sukcesy sportowe. Czy praca projektanta ma coś wspólnego z rywalizacją w sporcie?

Dużo! Byłem sportowcem przez 14 lat, startowałem nawet w dwóch olimpiadach. Sport wiele mnie nauczył. To prawdziwa szkoła życia, dzięki niemu wiele się o sobie dowiadujemy. Polecam sport młodym ludziom – to świetny sposób, by się nauczyć, że życie nie polega wyłącznie na wygrywaniu. Trzeba też umieć przegrywać. Sport nauczył mnie czegoś wyjątkowego: trzeba się podnosić i nadal walczyć, nawet po wielkiej porażce. Zawsze się podnoś i nigdy się nie poddawaj!

Po drugie sport – podobnie jak biznes – opiera się na rywalizacji, a także na szkoleniu i treningach. Każdego dnia musisz konsekwentnie trenować, by stać się lepszym, poprawić swoje kompetencje. Obie dziedziny funkcjonują podobnie. Wielu ludzi o tym zapomina i rozleniwia się. Pogłębia się w nich frustracja. Młodzi powinni zrozumieć, że do wszystkiego potrzebna jest pasja. Choć to trudne, należy umieć się skoncentrować. I właśnie tego uczy sport: koncentracji, rywalizacji i treningu. To bardzo użyteczne zarówno w biznesie, jak i życiu codziennym. Cenię te aspekty w sporcie i uważam je za istotny element swojej kariery.

Jak będzie wyglądała łazienka przyszłości?

W projektowaniu istnieje oczywiście wiele trendów, ale zawsze powtarzam, że nie ma łazienki bez architektury. Nic się nie zmieni, dopóki architekci nie zaczną się skupiać na odbiorze użytkowników i ich doświadczeniach – dopóki będą robili to, co do tej pory, albo to, co ich zdaniem podoba się ludziom. Chciałbym widzieć w architekturze dużo więcej koncepcji skupiających się na odbiorcy. Projektowanie łazienek musi odpowiadać na jego konkretne potrzeby.

Musimy np. pamiętać, że średni rozmiar łazienki w zachodniej Europie to 7-8 mkw. Jako projektanci pracujemy przecież z przestrzenią, którą mamy do dyspozycji. Z kolei jeśli chodzi o aktualne trendy, dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju – to ważny element w procesie projektowania łazienki, choćby ze względu na potencjalną oszczędność wody. Wszystkie te czynniki są ważne, a w architekturze powinien się wykształcić nowy sposób myślenia: jak wykorzystać przestrzeń w inny sposób, jak łączyć pomieszczenia, jak odpowiadać na potrzeby użytkowników, jak dostosować przestrzeń do właściciela…

Każdy ma swoje przyzwyczajenia, rytuały. Wstajemy rano i kładziemy się wieczorem. Z kuchni korzystamy w mniejszym stopniu, bo wiele osób używa obecnie gotowych, przetworzonych produktów, wygodnych dań. Nieustannie brakuje także przestrzeni do przechowywania – jeśli wynajmujemy mieszkanie, niczego tam nie ma, musimy zorganizować wnętrze w inteligentny sposób. Natomiast w nowoczesnej łazience potrzebna jest przestrzeń. Właśnie tego szukają użytkownicy.

W łazience spędzamy masę czasu – kobiety średnio 30-40 minut. Niektóre więcej, inne mniej, czy chodzi o 15, czy o 20 minut – to wciąż dużo. Oznacza to, że w łazience powinno być więcej przestrzeni – a gdy ją mamy, mamy też więcej możliwości. Firmy takie jak Laufen powinny wykorzystywać je w swojej pracy. Jeśli przestrzeni brakuje, łazienka ograniczy się do swoich podstawowych funkcji. Musi być więc idealnie zorganizowana i zapewniać tyle przestrzeni, ile tylko się da. Właśnie taka jest przyszłość łazienek.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych