„Design to sposób działania”. Rozmowa z Eweliną Gąską

Z okazji stulecia Bauhausu zaprosiliśmy dwudziestu artystów do zaprojektowania unikatowych plakatów. Notki o nich znajdziecie w wydaniu papierowym LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Autor: MD

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Ewelina Gąska to jedna z pierwszych graficzek, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, proponując plakat inspirowany twórczością scenograficzną i choreograficzną Oskara Schlemmera. Z okazji stulecia Bauhausu zaprosiliśmy dwudziestu artystów do zaprojektowania unikatowych plakatów. Notki o nich znajdziecie w wydaniu papierowym LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Magdalena Zięba-Grodzka: Ewelino, jesteś niezwykle kreatywna - od ilości Twoich projektów można dostać zadyszki! Twoje ilustracje pojawiają się w magazynach, zdobywają nagrody KTR i Effie… Pracujesz też dla agencji Saatchi&Saatchi. Jak znajdujesz czas na to wszystko?

Ewelina Gąska: Klucz do pogodzenia wszystkiego jest prosty – to moja praca mnie napędza, bo ją po prostu lubię. Oczywiście wymaga to ustalania priorytetów i odpowiedniego zarządzania czasem ale końcowa satysfakcja jest tego warta.Która z dziedzin, którymi się zajmujesz najbardziej Cię kręci: ilustracja, branding, projekty opakowań?
Najciekawsze jest dla mnie łączenie wszelkich form ilustracji i miksowania jej w elementach brandingu czy opakowań. Dzięki temu niezależnie od tego, czy ilustracja jest samodzielna czy wykorzystywana jako element uzupełniający dany projekt, mogę stworzyć coś unikatowego.

Lubisz też wykładać, prawda?
To prawda, mam doświadczenie jako wykładowca. Chętnie dzielę się swoją wiedzą z innymi osobami. W pracy na co dzień też udzielam rad z zakresu projektowania moim kolegom z pracy. Edukacja innych jest czymś przyjemnym i daje mi dużo satysfakcji.

Grafika użytkowa to Twoja pasja czy masz jeszcze jakieś?

Moja chęć do łączenia elementów graficznych przekłada się na inne, mniejsze pasje, np. gotowanie. Bardzo lubię eksperymentować w kuchni, dopasowując smaki. Czasem próbuję sobie wyobrazić kim bym była gdybym nie projektowała i przychodzi mi na myśl właśnie to, gotowanie.

Jaki projekt lub przedsięwzięcie uznałabyś za swój największy sukces?
Na początku mojej ścieżki jako projektantki graficznej każde, nawet najmniejsze zlecenie, było sukcesem i radością. Co kiedyś było dla mnie nierealne – dziś jest realnym do osiągnięcia celem. I to cele musimy sobie wyznaczać dążyć do ich spełnienia. Moją aspiracją była praca w jednej z najlepszych agencji reklamowych na świecie. Kiedyś wydawało mi się to bardzo odległe, niemal, że niemożliwie. Dziś jestem Senior Designerem w firmie, o której marzyłam. Jest to jeden z moich sukcesów. Kolejne cele są na mojej liście.

W swoim portfolio masz serię plakatów z wizerunkami artystów. Czy masz ulubionych artystów, ilustratorów, malarzy, którymi się inspirujesz?
Co dzień odkrywam nowe prace i niesamowitych twórców. Przeglądam różne serwisy, które są niewyczerpywalnym źródłem inspiracji. Poza Internetem bywa i tak, że podczas zwykłej rozmowy pojawi się jakaś fajna myśl, która stanie się zalążkiem pomysłu. Myślę, że drugi człowiek jest największą inspiracją.

Dla LABEL Magazine stworzyłaś projekt zainspirowany Teatrem triadycznym Oskara Schelmmera. Skąd ten wybór?
Wybrałam ten temat, gdyż nie jest on tak oczywisty, gdy przywodzi nam na myśl Bauhaus. Większości nasuwa skojarzenie na architekturę lub wzornictwo przemysłowe, więc jako wyzwanie wybrałam unikanie generycznych skojarzeń.

Balet triadyczny, który wzięłam na warsztat był laboratorium nowych form widowiskowych, w których chodziło o relację między elementami plastycznymi a ruchem ciała. Nakładano na tancerzy kostiumy będące kombinacją brył geometrycznych i obserwowano relacje przestrzenne. To zainspirowało mnie do stworzenia plakatu, na którym narysowałam tancerkę ubraną w elementy, które warunkują jej ruch.

A co takiego w ideach Bauhausu znajduje dzisiaj młody twórca dla siebie?
Funkcjonalność, innowacyjność, optymalizacja – to terminy bardzo mi bliskie myślę, że większości współczesnych projektantów również. Dziś dużo mówi się o funkcjonalności, często w kontekście stron, aplikacji czy w technologii a przecież jest to wartość wyniesiona z Bauhausu. Sam Steve Jobs zainspirował się tą filozofią i powiedział „Design to nie tylko to, na co wygląda i jak się czuje. Design to sposób działania”. Forma ma wynikać z funkcji.

Czy masz receptę na dobry projekt i udaną współpracę z klientem?
Partnerstwo i edukacja. Klient przychodzi do nas do ekspertów w danej dziedzinie i nam ufa. Kluczem do dobrej współpracy jest edukacja zleceniodawcy i uświadamianie mu procesu naszej pracy.

W tym roku 100. urodziny Bauhausu - jak myślisz, czego życzyliby sobie artyści, którzy wykreowali tę uczelnię i jej rozpoznawalny styl?
Myślę, że artyści, którzy wykreowali ten styl chcieliby aby wartości z których powstała szkoła były kontynuowane i nie zapomniane.

A czego życzysz sobie sama dla siebie?
By projektowanie było zawsze obecne w moim życiu. I abym miała możliwość zawsze to robić.

Więcej o Ewelinie Gąsce dowiecie się na stronie: www.ewelinagaska.com
A plakat który zaprojektowała dla nas z okazji rocznicy Bauhausu, można zakupić tu: https://label-magazine.com/label-sklep/dreamcart/e...

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.