Dizajn+kuchnia: Mobilny sklepik szkolny Towarzywsko
Projekt przestrzeni „nieistniejącej” jaką jest mobilny sklepik szkolny, jest działaniem z pogranicza projektowania przestrzeni, ekspozycji, a równocześnie zaprojektowanym produktem. Sklepik szkolny w projekcie magisterskim Marii Jabłońskiej, absolwentki krakowskiej ASP, przedstawiony został jako nowe miejsce z nową marką, nową jakością.
Autor: CT
Zdjęcia: mat. prasowe
Towarzywsko jest autorskim projektem będącym z jednej strony akcją społeczną mającą zainteresować dzieci i młodzież szkolną zdrowym odżywianiem, z drugiej zaś projektem drewnianego stoiska w postaci rozkładanej walizki. Jest to prototyp przechowujący poszczególne elementy stołu, który jest jednocześnie przestrzenią ekspozycyjną. Ideą projektu jest kreowanie przestrzeni „sklepiku szkolnego” w różnych miejscach, stąd projekt ma charakter składanego, przenośnego stoiska. Może to być w dosłownym tego słowa znaczeniu nowy kiosk w szkole, czy przestrzeń oferująca warzywne chipsy w szeregu obecnie bardzo modnych food-trucków na polach festiwalu czy targu śniadaniowego. Ze względu na łatwy montaż i mobilny charakter „walizka” może sprawdzić się również podczas rodzinnego pikniku czy spaceru.

Zależało mi na znalezieniu rozwiązania, które z jednej strony będzie nowe i atrakcyjne, z drugiej natomiast będzie odwoływało się do najprostszych działań, zarówno w kontekście formy i materiału, jak również proponowanego produktu. Dizajn to także tradycja, materiały, lokalność, rzemiosło. Projekt towarzywsko powstał wskutek współpracy różnych środowisk twórczych. Doszło do relacji projektant - stolarz -drukarz - fotograf – opowiada o swoim projekcie Marysia.
Projekt zakłada zwiększenie zakresu funkcjonowania jako „systemu”, towarzystwa skupionego wokół zdrowego odżywiania i kreowania nowego stylu życia. Zrealizowany model jest elementem projektu, który może obsłużyć ograniczoną liczbę osób, ale już u podstawy zakłada rozwój i różnorodne działania. Usługa określana przez autorkę jako „towarzywsko” to w ideologii również zmiana spojrzenia na edukację w temacie odżywiania.

Prototyp mobilnej walizki wykonany jest z 10mm sklejki brzozowej cieszącej się szerokim zastosowaniem w meblarstwie, z dodatkami z orzecha amerykańskiego, będącego drewnem o bardzo wysokich parametrach wytrzymałości i ciemnej, intensywnej barwie. Całość pokryta została czystym, naturalnym olejem tungowym. Jego specjalne właściwości powodują, że pokryty nim stolik jest wysoce odporny na wodę, alkohol oraz zabrudzenia spowodowane żywnością. Drewno pokryte olejem tungowym nabiera lekko-żółtego zabarwienia.

Projekt Towarzywsko składa się również z pełnego systemu identyfikacji wizualnej, będącego spójnym elementem z mobilną przestrzenią sklepiku szkolnego. Jest to próba znalezienia prostego języka graficznego, który będzie atrakcyjny, a zarazem zrozumiały dla młodego odbiorcy. Na wspomnienie zasługuje sposób realizacji projektu. Projektantka miała możliwość własnoręcznego druku elementów identyfikacji wizualnej projektu w pracowni typograficznej Pan Bon Ton na belgijskiej prasie La Triomphante, wyprodukowanej w Brukseli w 1906 roku. Maszynę obsługuje się wyłącznie manualnie - napęd jest nożny, a każdą kartkę papieru podaje się ręcznie.
Jednym z planowanych przyszłych etapów projektu jest założenie ogrodu społecznego przy jednym z bielsko-bialskich przedszkoli czy szkół. Uczniowie braliby bezpośredni udział w uprawie warzyw i owoców, które później, po obróbce, będą podawane na stoisku Towarzywska. W programie jest również seria warsztatów kulinarnych i artystycznych mająca wprowadzić nową jakość działań warsztatowych i edukacyjnych. Inspiracją do zaproponowanych etapów są szkoły-farmy, które stawiają nacisk na sensoryczne odbieranie przestrzeni, żywienia oraz szerokopojętej sztuki.