Dlaczego dobre wzornictwo ma znaczenie?

10 polskich firm z branży meblarskiej otrzymało wsparcie profesjonalnych projektantów i design managerów w ramach projektu unijnego Granty na dizajn koordynowanego przez CODE Design.

Autor: RH

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
10 polskich firm z branży meblarskiej otrzymało wsparcie profesjonalnych projektantów i design managerów w ramach projektu unijnego Granty na dizajn koordynowanego przez CODE Design. Efektem wielomiesięcznej pracy jest 10 unikalnych kolekcji mebli, a wszystkie łączy — po prostu — dobre wzornictwo.

Stworzenie wysokiej jakości produktów było możliwe, dzięki nowoczesnemu zarządzaniu procesem projektowym.

Victor Papanek, uważany za ojca odpowiedzialnego designu, przekonywał, że na projektancie spoczywa ogromna odpowiedzialność społeczna i moralna: W epoce produkcji masowej, kiedy wszystko musi być zaplanowane i zaprojektowane, wzornictwo stało się najpotężniejszym instrumentem służącym człowiekowi do kształtowania narzędzi i środowiska, a co za tym idzie – także społeczeństwa i siebie samego” (cytat za: Dizajn dla realnego świata. Środowisko człowieka i zmiana społeczna). Dobry dizajn sprawia, że nasz świat staje się nie tylko piękniejszy, ale i bardziej przyjazny, odpowiadający naszym realnym potrzebom. Coraz częściej firmy meblarskie dostrzegają swoją sprawczość w kształtowaniu naszej rzeczywistości. Poszukują dróg do odpowiedzialnego wytwarzania produktów, które przetrwają próbę czasu, przy wykorzystaniu zdobyczy technologicznych i ekologicznych rozwiązań. W wyniku dyskusji o skutkach intensywnej konsumpcji wiele przedsiębiorstw pragnie dostarczać użytkownikom tylko takie meble, które okażą się dla nich wartościowymi elementami ich otoczenia, które nie zużyją się i nie znudzą po sezonie.

Przez wiele lat dizajn pozostawał w służbie biznesu, pozwalał największym firmom wyróżniać się i zarabiać więcej. Gdy coraz ważniejsza staje się perspektywa dobra wspólnego, zmienia się też rola dizajnu — od kreatora dochodu, do kreatorów lepszego jutra — komentuje to przeobrażenie w myśleniu o produkcji Kaja Baszkiewicz, socjolożka, badaczka i menedżerka dizajnu.

Zarządzanie przez dizajn:
Aby wprowadzać doskonale zaprojektowane produkty, które zadowolą coraz bardziej wymagających użytkowników, potrzeba ogromnych kompetencji i specjalistycznego know-how. Proces projektowy przeszedł szereg przeobrażeń — wprowadzono do firm kategorię zarządzania dizajnem, która opiera się na współpracy różnych działów i wymianie doświadczeń pomiędzy każdą ze stron biorących udział w produkcji.

Zarządzanie dizajnem obala tradycyjne silosy, buduje kulturę dialogu między pracownikami, a w centrum stawia użytkowników. Ich zadowolenie jest celem procesu projektowego. System pozwala organizacjom szybko reagować na zmiany i budować innowacje, które mają znaczenie dla użytkowników oraz podnoszą wartość produktów i marek — mówi Magda Lubińska, współwłaścicielka firmy CODE Design.

Granty na dizajn, czyli know-how dla polskich firm:
Wiedzę o tym, jak zarządzać dizajnem miało okazję zdobyć 10 polskich firm meblarskich, które wzięły udział w unijnym projekcie Granty na dizajn. Głównym założeniem programu było umożliwienie polskim firmom meblarskim współpracy z profesjonalnymi projektantami i design menagerami oraz stworzenie z ich pomocą unikalnych kolekcji. Koordynacją przedsięwzięcia zajęło się biuro strategiczno-projektowe CODE Design. Program obejmował przeprowadzenie kompletnych procesów projektowych dla 10 przedsiębiorstw, doradztwo w zakresie zarządzania dizajnem, a także obudzenie potencjału drzemiącego w wybranych polskich firmach właśnie poprzez wdrożenie do nich zasad projektowania wzorniczego i zarządzania dizajnem.

Nasz zespół pełnił w projekcie rolę koordynatora, kreatora i mentora. Nie brakowało zatem wyzwań i trudnych momentów, ale przede wszystkim było to szalenie inspirujące i angażujące doświadczenie. We współpracy z każdą z 10 firm spotykaliśmy się z odmiennymi doświadczeniami i potrzebami, dlatego jako główne cele wyznaczyliśmy sobie uważne zaplanowanie całego procesu i odpowiedni dobór projektantów i menedżerów, aby spełnić oczekiwania każdego z partnerów. Granty na dizajn to projekt pilotażowy, dlatego wielu optymalnych narzędzi i form szukaliśmy wraz z klientami na bieżąco. Współpraca okazała się bardzo owocna, wszyscy wiele się od siebie nauczyliśmy — mówi Magda Lubińska.

Modelowa współpraca projektowa:
Firmom, które wzięły udział w projekcie Granty na dizajn, zaproponowano przejście przez modelowy proces projektowy, ze wszystkimi jego etapami: od eksploracji, przez ideację i prototypowanie, aż po testy. Praca oparta została na cross-funkcjonalności i zasadzie multidyscyplinarności. Pracownicy zachęcani byli do kierowania się empatią, czyli nieustannego myślenia o potrzebach użytkownika.

Zaczynaliśmy od briefu projektowego, który zawierał kluczowe kwestie dotyczące nowego produktu. Wspólnie określiliśmy m.in: co należy zaprojektować, dla kogo ma być przeznaczony produkt, na jakim poziomie cenowym chcemy go lokować, jakie będą jego główne funkcje, a także jakie powinien mieć cechy wizualne — zdradza Michał Biernacki, jeden z projektantów zaangażowanych w inicjatywę Granty na dizajn.

Każdy z wzorów, które powstał w 10 firmach biorących udział w programie, został poddany badaniom.
To człowiek, a nie produkt, stoi w centrum procesu projektowania. Dobre produkty i usługi są tworzone w oparciu o znajomość zachowania, potrzeb, preferencji, emocji użytkowników. Poznajemy je za pomocą różnych metod badań – etnografii, wywiadów, sondaży, analiz behawioralnych itd. Badania inspirują zespoły projektowe, rozwiewają wątpliwości projektantów, eliminują błędy, wskazują braki i kierunki rozwoju, pomagają dopracować pozycjonowanie — wylicza Kaja Baszkiewicz

Wzornictwo, czyli kapitał na przyszłość:
Poprzez udział w programie firmy meblarskie poznawały zupełnie nowe dla siebie techniki opracowywania i wdrażania projektów. Współpraca z doświadczonym projektantem i design managerem przyniosła nie tylko materialny rezultat w postaci odznaczającego się świetnym wzornictwem produktu. Przedsiębiorstwa zyskały możliwość obserwowania dobrych praktyk i uczestnictwa w nowocześnie przeprowadzonym procesie, co stanowi dla nich kapitał na przyszłość.

Częste kontakty i otwarta komunikacja projektant-klient pozwalały rozwiązywać wyzwania projektowe ad hoc oraz były czynnikiem mobilizującym dla całego zespołu. Możliwość dzielenia się wiedzą między projektantami i klientami była szczególnie ważna na etapie tworzenia prototypów — wiele firm po raz pierwszy mierzyło się z nową technologią. Uczestnicy programu otrzymały wiedzę nt. procesu projektowego, zarządzania designem, brandingu czy narzędzi komunikacji marketingowej. Dla wielu z nich, był to pierwszy kontakt z profesjonalnymi narzędziami używanymi w procesach projektowych, takimi jak brief projektowy, persona, consumer journey czy sam model Design Thinking. Mamy nadzieję, że będą wykorzystywać te narzędzia, przyczyniając się do rozwoju polskiego wzornictwa — opowiada Justyna Janczak, strateżka designu.


Sprawdź, jakie kolekcje powstały w ramach projektu Granty na dizajn:
Producent: B-Line
Projektant: Michał Tokarski
Design manager: Magda Lubińska
Projekt One Sofa to system oparty na jednym module, pozwalającym tworzyć dowolną konfigurację mebla wypoczynkowego – fotela, szezlongu, sofy 2- lub 3-osobowej oraz narożnika. Dodatkiem do niego jest wolnostojący podnóżek i opcjonalnie montowane podłokietniki. Produkt został wykonany z konstrukcji stalowej i tkaniny obiciowej.

Producent: Adezo
Projektant: Amanda Walaszek
Design manager: Beata Borowska
Kolekcja mebli eventowych o unikalnym wyglądzie i wyszukanej formie, w skład której wchodzą: krzesło, stół oraz hoker. Produkty dostępne są w dowolnej kolorystyce. Do ich stworzenia wykorzystano technologię gięcia rur, gięte drewno oraz sklejkę. Producent: Kocot Kids
Projektant: Agata Gancarczyk
Design manager: Beata Borowska
Zestaw mebli dla dzieci powyżej 7 roku życia, składający się z łóżka z szufladą, biurka, szafy oraz komody. Swobodną personalizację zapewnia możliwość zmiany frontów, a dowolną konfigurację gwarantuje wykorzystanie stalowego stelaża. Do produkcji kolekcji wykorzystano sklejkę, płytę laminowaną oraz malowane proszkowo stalowe rury.Producent: Wicker
Projektant: Aga Przypiórzyńska
Design manager: Magdalena Lubińska
Kolekcja składa się z serii stolików wsuwanych oraz ławy z siedziskiem. Dostępna jest w kolorach wikliny bielonej, czarnej, pudrowej oraz ciemnozielonej. Wszystkie meble wyplecione są ręcznie z polskiej wikliny, uprawianej lokalnie. Oprócz tego surowca, do produkcji kolekcji wykorzystano także szkło hartowane oraz metalową konstrukcję malowaną proszkowo.Producent: Loftem
Projektant: Michał Biernacki
Design manager: Justyna Janczak
Leżanka, stół oraz stoliki pełniące także funkcję taboretów, to kolekcja mebli o oryginalnej stylistyce, przeznaczona dla odważnej grupy odbiorców. Charakteru serii dodają zdecydowana forma, a także użyte kolory oraz zastosowane materiały. Do produkcji leżanki wykorzystano skórę naturalną, tkaninę obiciową oraz stal, stołu – lakierowaną płytę MDF oraz stal, zaś do taboretów drewno lakierowane lub opalane.


Producent: Pilch Innowacje
Projektant: Paweł Mularczyk
Design manager: Piotr Mazuś
Kivak – siedzisko służące do aktywnego siedzenia, np. podczas pracy biurowej lub w domu. Dzięki możliwości balansowania podczas siedzenia aktywuje mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej pozycji. Kivak został stworzony z połączenia drewna, giętej sklejki oraz tkaniny obiciowej.Producent: Meble Olejnikowski
Projektant: Michał Kozłowski
Design manager: Justyna Janczak
Kolekcja mebli skrzyniowych o nowoczesnym charakterze, w skład której wchodzi komoda, regał oraz szafka RTV. Całość dostępna jest w różnych odmianach wykończenia, posiada możliwość doboru podświetlenia i akcesoriów szuflad. Do produkcji kolekcji wykorzystano drewno oraz płytę fornirowaną.

Producent: MK Design
Projektant: Klaudia Gołaszczyk
Design manager: Magdalena Lubińska
Sofa składa się z systemu modułowych komponentów i sprytnych rozwiązań, które uzupełniają funkcjonalność mebla. Użytkownicy mają możliwość indywidualnej konfiguracji. Podstawa sofy występuje w wariancie z naturalnego drewna oraz w wersji tapicerowanej w żywych i ciepłych kolorach. Do jej produkcji wykorzystano stal, drewniany stelaż oraz tkaninę obiciową.

Producent: Prohan
Projektant: Aleksander Palka
Design manager: Kaja Baszkiewicz
Kompozycja modułowych mebli, składająca się z komody w dwóch rozmiarach, toaletki oraz otwartej biblioteki lub biblioteki z szufladami. Kolekcja dostępna jest w kolorze naturalnego drewna oraz bejcy w kolorze wiśni. Do jej produkcji wykorzystano lite drewno dębowe, w części fornirowane, stal oraz szkło (lustro).

Producent: Kandu
Projektant: Jakub Korfanty
Design manager: Kaja Baszkiewicz
Kolekcja mebli do pokoju dziecięcego, składająca się z łóżka piętrowego, biurka w kształcie domku, taboretu oraz regału. Całość dostępna w dowolnej konfiguracji kolorystycznej. Do produkcji kolekcji wykorzystano sklejkę brzozową, łączoną krzyżowo na wpust.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych