Drzwiom należy się więcej uwagi

Swoją historię opowiedział nam Olgierd Jaskulski, projektant, którego kolekcja drzwi Rimo zdobyła tytuł must have na Łódź Design Festival.

Autor: RW

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
“- Drzwi są “cichym bohaterem” naszych domów, tłem dla wnętrza. Nie są zmieniane tak często, jak inne elementy wyposażenia. Można powiedzieć, że ich wzornictwo jest testowane latami, przez co stają się ciekawymi obiektami, które mogą opowiedzieć mnóstwo historii.” Swoją historię o drzwiach opowiedział nam Olgierd Jaskulski, projektant, którego kolekcja drzwi Rimo zdobyła tytuł must have na Łódź Design Festival.

Jesteś absolwentem School of Form. Jak proces kształcenia w tej szkole wpłynął na Twoje późniejsze wybory zawodowe?
Studiowałem w School of Form wzornictwo na specjalizacji Industrial Design. Tę uczelnię wyróżnia przede wszystkim sposób kształcenia, który łączy edukację humanistyczną z projektową, natomiast sama specjalizacja, jaką jest projektowanie przemysłowe, to kierunek nastawiony na współpracę z firmami. Podczas studiów miałem zatem okazję realizować projekty we współpracy z takimi właśnie partnerami biznesowymi. Zadania projektowe, które wówczas otrzymywałem, często były oparte na realnych założeniach, a projekty realizowane w sposób obowiązujący w danej firmie, zgodnie z jej metodyką. Praktyka była mocno wpisana w moje studia, dzięki czemu mogłem sprawdzić się w różnych dziedzinach przemysłu, np. motoryzacji czy meblarstwie. Kończąc edukację miałem nie tylko dyplom, ale wiedzę i umiejętności, które wykorzystuję dzisiaj w swojej pracy.Jak rozpoczęła się Twoja współpraca z firmą VOX?
Współpracę rozpocząłem już na studiach. School of Form, podobnie jak VOX, Uniwersytet SWPS czy Concordia Design, jest częścią Human Touch Group. To wyjątkowa kooperacja biznesu z edukacją, której podmioty należą do rodziny Voelkel. Łączy je też wspólna idea, zgodnie z którą w centrum zainteresowania jest człowiek, jego potrzeby i wartości. Członkowie grupy współpracują ze sobą, wymieniają się know-how, doświadczeniem i wiedzą. To dzięki temu mogłem rozpocząć swoją współpracę z firmą VOX. Wraz z grupą innych studentów wziąłem udział w konkursie, którego organizatorem był VOX - zostaliśmy jego laureatami, a w nagrodę mieliśmy możliwość pracy nad zaproponowanym produktem z wykorzystaniem zaplecza technologicznego firmy. Mogliśmy wprowadzić prototyp na rynek, ucząc się przy tym, jak przystosować produkt do produkcji masowej.

Obecnie zajmujesz się wąską specjalizacją - projektujesz drzwi. Jak to się stało, że zajmujesz się właśnie tym elementem wyposażenia?
Właściwie zawdzięczam tę specjalizację specyfice pracy w firmie - dzięki temu, że VOX działa w wielu różnych obszarach, mam często możliwość podejmowania się różnorodnych ciekawych działań. Moim pierwszym zadaniem było zaprojektowanie kolekcji mebli, a później pojawiła się możliwość objęcia stanowiska w dziale projektowania drzwi. Postanowiłem podjąć się wyzwania - to była nowość i możliwość zdobycia doświadczenia w obszarze, który może wydawać się prosty i niewymagający, ale tak naprawdę stwarza wiele ciekawych, kreatywnych możliwości.Drzwi to ta składowa wnętrza, której zazwyczaj rzadko poświęcamy większą uwagę - kojarzą się albo z zamknięciem i ochroną prywatności albo z otwieraniem i uwalnianiem z przestrzeni. Z czym zaś kojarzą się najbardziej Tobie, osobie która na co dzień zajmuje się projektowaniem produktów z tej kategorii?
Myślę, że drzwiom należy się więcej uwagi, ponieważ są one bardzo ważnym elementem wnętrza. Otwierając i zamykając wnętrze odwołują się do potrzeby bezpieczeństwa. Mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie i odczuwanie przestrzeni i to, jak się w niej czujemy. Drzwi są „cichym bohaterem” wyposażenia, tłem dla wnętrza - nie zmieniają się tak często jak inne jego elementy. Można powiedzieć, że ich wzornictwo jest testowane latami i są to ciekawe obiekty, które mogą opowiedzieć mnóstwo historii. Jako projektantowi drzwi kojarzą mi się również z procesem wdrożenia, czymś, czego zwykły użytkownik nie zauważa, czyli procesami technologicznymi, produkcyjnymi, logistycznymi - to ciekawe, jak te wszystkie składowe kształtują ostateczny produkt.

A jak wygląda w VOX proces opracowywania koncepcji, a następnie projektowania i wdrażania produktu?
Jest to dość indywidualna kwestia, która zależy od kategorii produktu. W VOX działamy zgodnie z metodologią co-creation i design thinking. Często pracujemy w zespołach, ale pewne etapy się powtarzają - takie jak korzystanie z badań socjologicznych, antropologicznych, współpraca z ekspertami z różnych dziedzin, obserwacja użytkowników, ich stylu życia, czy konsultacje z klientami. Pierwszym etapem jest wspólne wypracowywanie briefu, który następnie przekazywany jest projektantowi. Następnie rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem koncepcji i jej prezentacją. Po kilku spotkaniach kolaudacyjnych projektant zazwyczaj nanosi poprawki w projekcie, a w późniejszym etapie powstają prototypy, które są omawiane przez zespół. Końcowym etapem są badania prowadzone przez socjologów i antropologów, którzy badają preferencje użytkowników i wydają opinie uwzględniające ich uwagi i sugestie. Wyniki badań są uwzględniane w dalszym projekcie, a zespół wyciąga wnioski, które prowadzą do podjęcia decyzji, czy dana kolekcja zostanie wprowadzona na rynek.Pierwszy model drzwi, jaki zaprojektowałeś dla VOX to Nordia, a w tym roku kolekcja Rimo została nagrodzona tytułem must have na Łódź Design Festival. Czym wyróżniają się Twoje projekty, że zdobywają uznanie klientów i ekspertów?
Nordia to projekt o bardzo klasycznej budowie ramiakowej, jest to charakterystyczny produkt w świecie drzwi. Specyfiką zaprojektowanych przeze mnie wzorów w przypadku tej kolekcji jest delikatne szklenie i wprowadzenie charakterystycznego rodzaju łączenia płycin jako elementów konstrukcyjnych. Starałem się, aby te drzwi były uniwersalne i aby mogły funkcjonować w każdym wnętrzu. Natomiast Rimo wyróżnia kolorystyczny detal, który jest świetnym sposobem na personalizację wnętrza - w tej kolekcji zastosowałem pastelowe obrzeża w pięciu kolorach do wyboru. Nasi klienci poszukują drzwi uniwersalnych, dlatego ważne jest, aby był to produkt dobrze zaprojektowany, z dobrych materiałów, o ciekawej, ale nie narzucającej się stylistyce, w którym widać dbałość o szczegóły.

Czy masz swój ulubiony projekt?
Myślę, że jest nim kolekcja Sensia, czyli kolejne autorskie drzwi sygnowane przez markę VOX, w których udało mi się zgrać wybarwienie szklenia z malowaną powierzchnią skrzydła. Założeniem było, aby podkreślały czyjąś obecność w pomieszczeniu, a szklenie było zauważalne dopiero po włączeniu światła.A nad jakim projektem dla VOX obecnie pracujesz? Zdradzisz rąbka tajemnicy?
Jednym z ciekawszych projektów, nad którym obecnie pracuje jest kolekcja drzwi wewnętrznych. Charakteryzować ją będzie zastosowanie unikalnego frezowania. Szukając inspiracji bardzo zaciekawiło mnie tradycyjne rzemiosło, szczególnie przyglądałem się starym rzemieślniczym technikom powstawania drzwi. Obserwacje pomogły mi opracować wzory możliwe do wyprodukowania nowoczesnymi technologiami. Projekt ma łączyć i czerpać z dwóch światów - tradycyjnego rzemiosła oraz nowoczesnych technologii. Obecnie jestem na etapie opracowywania i rozwijania tej koncepcji. Nie mogę doczekać się efektów!

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych