Japońska koncepcja „MA” – jak projektanci wykorzystują pustą przestrzeń
Jak wykorzystać założenia japońskiej filozofii „MA” w projektowaniu? Zasady, które mogą pomóc wygrać w konkursie Mazda Design 2019.
Autor: SD
Zdjęcia: materiały prasowe
„MA” jest pojęciem silnie związanym z jakością życia i jego pozytywnym przeżywaniem. To kluczowe zagadnienie, które podejmują uczestnicy tegorocznej edycji konkursu projektowego Mazdy. Projektanci biorący udział w zmaganiach – w dwóch z trzech konkursowych kategorii – mają stworzyć rozwiązania, które będą wpływać na komfort życia – wychodząc od założeń charakterystycznych dla japońskiej tradycji projektowania. Nieprzypadkowo jedną z głównych inspiracji konkursowych jest więc Nowa Mazda3, zaprojektowana w duchu japońskiej tradycji rzemiosła i filozofii designu, w tym także koncepcji „MA”.
Jej wyjątkowy design to dzieło mistrzów, którzy dzięki dziesiątkom lat doświadczenia potrafią z nieosiągalną dla najnowocześniejszej technologii intuicją i precyzją stworzyć własnymi rękami bryłę, w której zgodnie z filozofią projektową KODO - Dusza Ruchu, zaklęta zostaje istota dynamiki i ukryta energia.
Ci, którzy chcieliby pójść w ślady japońskich projektantów powinni się zastanowić, w jaki sposób założenia koncepcji „MA” zastosować do własnych konkursowych projektów. Warto przy tym zwrócić uwagę jak te zasady zostały zrealizowane w Nowej Mazdzie 3.
Wykorzystanie światła.
Projektanci Mazdy duży nacisk postawili na światło, które jest ważnym składnikiem koncepcji „MA” – bo z jednej strony pozwala nadać konkretny kształt nieuformowanej przestrzeni, z drugiej potrzebuje przestrzeni, którą może wypełniać. W ten sposób „MA” określa pierwsze wrażenie – wizualne, które towarzyszy spotkaniu z Nową Mazdą 3. Refleksy światła na karoserii mówią o wolności, stanowią symbol możliwości samochodu, który oszczędnymi środkami – osiąga wielkie efekty. Mistrzowie rzemiosła (Takumi) pracujący dla Mazdy stworzyli bryłę samochodu, której piękno ukazuje się w relacji ze światłem i to ono wydobywa precyzję detalu, idealną linię i fascynującą kolorystykę Nowej Mazdy 3. Te elementy wywołują emocję i pozwalają od samego początku nawiązać więź z samochodem.
Znaczenie „pustki”.
Drugą ważną zasadą jest „mniej daje więcej” – czyli ograniczenie stylistyki i ozdobników do minimum, aby pozostawić jak najwięcej miejsca na refleksję i emocje człowieka. W ten sposób można właściwie ocenić proporcje bryły Nowej Mazdy 3, jej rzeźbę i szlachetny minimalizm, nawiązujące do koncepcji „MA”. Tradycyjne japońskie wnętrza są projektowane tak, aby nie zostały w całości wypełnione, aby była w nich „pustka”, którą dopiero mamy wypełnić. Duże okna i przesuwane ściany nie odgradzają nas tylko od natury na zewnątrz, ale mają nas z nią łączyć.
Dlatego „MA” tworzy również głębszą relację pomiędzy kierowcą a maszyną oraz kierowcą a otoczeniem, w którym porusza się samochód. „MA” jest obecne we wnętrzu samochodu, które zostało zaprojektowane tak, aby w pełni komfortowych warunkach doświadczać przyjemności z jazdy – bez zbędnych elementów, bez nadmiaru urządzeń wywołujących nadmiar bodźców, z poczuciem maksymalnego skupienia i wyciszenia, jednocześnie w kontakcie z tym, co jest na zewnątrz.
Emocjonalna więź z przedmiotem.
Wnętrze Mazdy 3, zaprojektowane zgodnie z koncepcją „MA”, pozwala kierowcy na maksymalne „wypełnienie” przestrzeni swojego samochodu emocjami, oraz skupieniem podczas jazdy. Dzięki temu tworzy się emocjonalna więź i harmonia pomiędzy człowiekiem a samochodem, a prowadzenie staje się bardziej intuicyjne, bezpieczne i przyjemniejsze.
Gra świateł i cieni na powierzchni przedmiotu, oszczędność detalu, pozytywny kontrast pomiędzy nadmiarem a pustką oraz budowanie emocjonalnej więzi z zaprojektowanym przedmiotem – to elementy, które od wieków twórcom japońskiego rzemiosła, a współcześnie – konstruktorom Mazdy pozwalają na realizację idei „MA”. Czy ta sztuka udała się polskim projektantom biorącym udział w konkursie Mazda Design 2019? Przekonamy się już 17 maja tego roku.
Więcej informacji na stronie: www.mazdadesign.pl