Kuchnia+dizajn: Polska książka nominowana do prestiżowej nagrody!
„Suwała, Baron i inni – przepisy i opowieści” powalczy o tytuł Gourmand World Cookbook Award. To największy na świecie konkurs literatury kulinarnej, który ze względu na swój prestiż nazywany jest kulinarnymi Oskarami!
Autor: LG
Zdjęcia: mat. prasowe
zdjecia: Igor Haloszka
Jury Gourmand World Cookbook Awards wybrało książkę „Suwała, Baron i inni - przepisy i opowieści” najlepszym polskim tytułem roku w kategorii CHEF/INNOVATIVE. Finał 23. edycji konkursu odbędzie się w maju w Chinach. Gourmand Cookbook Awards przyznawane są od 1995 roku najlepszym książkom, zarówno w wydaniu drukowanym jak i cyfrowym, oraz programom kulinarnym. O tytuł najlepszych na świecie w swoich kategoriach co roku walczą pozycje z 205 krajów. Konkurs jest bezpłatny i otwarty dla publikacji we wszelkich językach.

Edouard Cointreau, twórca nagrody i przewodniczący jej jury, mówi o polskiej nominacji: "Te opowieści i przepisy są świetne, książka jest doskonała, sześciu współautorom należą się podziękowania za wspaniałą pracę zespołową. Ta książka pokazuje siłę i głębię polskiej gastronomii".
Książka wydana została koniec 2015 roku w wydawnictwie Dwie Siostry i jest dziełem kilku autorów. Zacne grono, które na jej kartach dzieli się swoimi przepisami i opowieściami to Aleksander Baron (twórca i szef kuchni warszawskiego Solca 44), Paweł Suwała (szef kuchni Butchery & Wine), Grzegorz Kwapniewski (Crazy Butcher), Dariusz Wolszczak (Pan Sandacz) oraz Julian Karewicz (barman). W tym szeregu wymienić należy również Igora Haloszkę, fotografa kulinarnego, którego oryginalne zdjęcia są najlepszą możliwą oprawą wizualną historii, jakie przez swoje przepisy opowiadają panowie.

To nie pierwsze wyróżnienie dla polskiego tytułu w tym prestiżowym konkursie. W zeszłym roku mogliśmy cieszyć się drugim miejscem książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Korei” w kategorii „Najlepsza książka o kuchni azjatyckiej wydana poza Azją”. Książka pokonała publikacje z Francji, Kanady, Niemiec, USA czy Szwecji.
Zgodnie z regulaminem konkursu książki zajmujące trzy finałowe miejsca w swoich kategoriach uprawnione są do używania znaku „Best in the World”. Trzymamy kciuki!
