Meble made in Poland
Meble czołowych polskich projektantów reprezentują różne style, mają wspólne cechy świetne pomysły i perfekcyjne wykonanie.
Autor: EZ
Zdjęcia: materiały prasowe
Polacy cenią klasykę; wielu pielęgnuje w sercach obraz dworku z rodziną skupioną wokół dużego, starego stołu z litego drewna. Odpowiedzią na te sentymenty i zarazem na praktyczną potrzebę wyposażenia domu w przedmioty solidne i trwałe są oferty takich marek jak Fameg czy Miloni. Pierwsza, założona przez spadkobierców słynnego Michaela Thoneta, proponuje zgrabne i ponadczasowe meble gięte, druga - stoły z litego drewna dębowego.
Meble przeznaczone przede wszystkim do miejsc użyteczności publicznej oferuje Paged. Są to krzesła i stoliki kawowe o prostych formach i ciekawej kolorystyce. Minimalizm w nowym wydaniu proponuje marka Young Deco, projektująca z intencją wyposażenia pokoi dziecięcych w meble lekkie, jasne i wcale nieinfantylne.
W polskim wzornictwie silny jest też trend „eko”, specyficzny jednak, bo wsparty głębokimi rozważaniami artystycznymi, nieledwie filozoficznymi. Projektantka Iwona Kosicka swoją markę Kosicka Design buduje na osobistym dziedzictwie, na które składają się artystyczne wykształcenie i obserwacje poczynione w warsztacie ojca – stolarza. Meble Kosickiej są proste, choć niekiedy zaskakują igraniem z grawitacją. Artystka stara się tworzyć z szacunkiem dla natury, która daje jej najdoskonalszy materiał - drewno.
Podobną miłość do świata przyrody deklarują projektantka Maja Ganszyniec, twórczyni marki Nurt, i współpracujący z nią rzemieślnik Bogusław Lis. Wykorzystują oni naturalne materiały, jak drewno, skóra, kamień polny, metale, szkło, przygotowane tradycyjnymi metodami (np. skóry garbowane są wyciągami z roślin, drewno długo sezonowane) i w nieśpiesznym procesie rzemieślniczym przetworzone w piękne, trwałe meble. Przyroda jest dla tego zespołu punktem odniesienia na każdym etapie działania: od koncepcji mebla idealnie wpisanego w „ekosystem” domu czy hotelu, po gotowy produkt, który ma prawo w naturalny sposób zmieniać odcień, śniedzieć, jednym słowem – dojrzewać.
W tym krótkim przeglądzie nie może zabraknąć dwóch polskich brandów, które przywracają naszym domom ikony dawnego wzornictwa. Marki Vzór i Politura produkują meble według projektów z lat 50.-80. XX wieku, autorstwa takich znakomitości jak Romuald Modzelewski (Vzór), Edmund Homa, Janusz Różański i Romuald Ferens (Politura). Ich praca dowodzi, że są pomysły, które się nie starzeją, a rodzime wzornictwo było i jest dla nas powodem do dumy.
Szeroki wybór polskich marek meblarskich oferuje sklep Pufa Design, www.pufadesign.pl