Najciekawsze meble 2017 roku
2017 rok to z pewnością dobry czas dla designu, zarówno w Polsce jak i na świecie. Dużym uznaniem cieszyły się meble dla kotów i psów, informacja o kolekcji specjalnej IKEA dla zwierząt, której premiera planowana jest na przyszły rok spotkała się z dużym entuzjazmem. W Polsce zaskoczyli nas projektanci, od mebli robionych z unikalnych materiałów jak witrażowe szkło po tradycyjne drewno. Zobaczcie, jakie meble zachwyciły Was w tym roku...
Autor: JO
Zdjęcia: Materiały prasowe
1. Meble dla kotów
Japońscy rzemieślnicy stworzyli serię mebli w skali mini przeznaczonych specjalnie dla kota. Kolekcja specjalna została bohaterem kampanii promującej japońskich rzemieślników z regionu Fukuoka. Tutejsi rzemieślnicy od lat zajmują się ręcznym wykonywaniem mebli, w prefekturze działa ponad sto pięćdziesiąt zakładów.
Tutejszą specjalnością są meble ślubne wykonane z japońskiego drzewa kiri. Jak głosi reklama, ręcznie robione meble są idealnie dopasowane do potrzeb właścicieli i niepowtarzalne – można zmienić ich rozmiar, dopasować do konkretnych potrzeb – nawet do potrzeb kota. Kocia kolekcja, która została pokazana w reklamie zostanie zaprezentowana w lokalnym centrum turystyki.
https://www.designboom.com/design/mini-furniture-for-cats-japan-okawa-city-10-20-2017/
2. Sekretarzyk TAMO
Sekretarzyk polskiej marki TAMO to wyjątkowe dzieło Trójmiejskiej stolarni Marcina Laskowskiego. Pracownia realizuje autorskie projekty w litym drewnie. Kierując się szacunkiem i zamiłowaniem do tego materiału, stara się tworzyć proste i przemyślane wzornictwo, aby podkreślić piękno surowca.
Prezentowany mebel w całości wykonany jest z dębu, wykończony duńskim olejowoskiem w naturalnym odcieniu. Jego atrakcyjna forma i szeroka funkcjonalność, doskonale wpisuje się w dzisiejsze wnętrza. Łączy w sobie strefę biurową, toaletki ze strefą relaksu/barku, jednocześnie będąc silnym akcentem estetycznym jako zamknięta bryła.
www.tamo.net.pl
3. Kuchnia IKEA z plastikowych butelek
Przedstawiamy pierwszą serię mebli kuchennych IKEA wykonanych w całości z butelek pochodzących z recyclingu oraz odzyskanego drewna przemysłowego. Matowa powłoka została wykonana z plastiku, na front każdej szafki potrzeba było aż 25 plastikowych butelek. Ten ekologiczny eksperyment to dzieło szwedzkiego studia Form Us With Love, które na zlecenie IKEA stworzyło serię kuchennych mebli Kungsbacka - wykonaną z materiałów pochodzących z recyclingu.
Projektanci zdecydowali się na czarne, matowe wykończenie dzięki czemu według nich kuchnia będzie ponadczasowa. Kuchnia nie wejdzie jednak narazie do masowej produkcji, projektanci wciąż szukają rozwiązania, jak uczynić proces jej produkcji mniej kosztownym, tak, aby była dostępna dla każdego. „Dziś, stosowanie w produkcji materiałów z odzysku jest bardzo kosztowne, fronty kuchenne Kungsbacka mogłyby przepaść jako zbyt drogie” - powiedziała portalowi dezeen Anna Granath, Product Developer IKEA.
http://www.formuswithlove.se
4. ILES
ILES to projekt dyplomowy zrealizowany na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przez Kamilę Potocką, Mają Górowską i Karoliną Koryniowską. Projektantki podeszły do tematu organizacji przestrzeni w bardzo nietypowy sposób!Główna idea polega na budowaniu przestrzeni za pomocą formacji meblowych - wysp. Standardowe układy lokali mieszkalnych najczęściej oparte są na elementach rozstawionych po obwodzie pomieszczeń, pod ścianami. Koncepcja “wyspy” zakłada centralny układ mebli, konfigurację rozbudowywaną od środka pomieszczenia. W tym przypadku użytkownik ma wielostronny dostęp do poszczególnych elementów zestawu.
Meble zostały zaprojektowane w taki sposób, aby swoją formą oddzielać od siebie poszczególne strefy. Określone przez projektantki grono odbiorców to młodzi ludzie należący do pokolenia Milenium. Grupa ta ceni sobie przede wszystkim meble funkcjonalne. Bliska jest im również minimalistyczna estetyka, a także niestandardowe rozwiązania, które pozwalają im się wyróżniać. Milenialsi często zmieniają miejsce zamieszkania, dlatego zależy im na meblach mobilnych, łatwych do przenoszenia i ponownego montażu. Inspiracją do stworzenia takiej formy mebli był organiczny kształt kamieni (który widać w zagłówku, blacie stolika oraz lustrze), a także budowanie przestrzeni za pomocą linii, płaszczyzny i bryły. Ich czysta graficzna forma podkreślona została przez brak koloru, który mógłby narzucić dodatkową jakość. Zróżnicowane zostały jedynie przez fakturę poszczególnych elementów.
5. Komoda od Beza Projekt
Warszawskie studio zaprezentowało nową odsłonę projektu szafki z lanego szkła. Autorkami projektu są Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik. Tym razem projektantki postawiły na mniejszą konsolę z samymi z szufladami. Do szafki zaprojektowano także pasujące lustro. Całość jest bardzo elegancka i lekka, stanowi interesującą ozdobę każdego pomieszczenia.
Fronty i boki szafki wykonane są z lanego szkła, każda z tafli ma niepowtarzalny wzór, dzięki czemu nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Konsola umocowana jest na eleganckich, ocynkowanych nogach. Szafka dostępna na zamówienie, także z możliwością personalizacji zestawu.
http://bezaprojekt.pl
6. Barek projektu Leonardo di Caprio
Uspokajamy, popularny hollywoodzki aktor nie rozpoczął kariery w świecie designu. Autorem tego nietypowego barku jest brazylijski projektant o tym samym imieniu i nazwisku.Inspiracją do stworzenia tego nietypowego barku była brazylijska biżuteria.
Projekt powstał we współpracy z kuratorem Francisco Polo. To on zasugerował nadanie, bardziej nietypowego „galeryjnego” charakteru. To nie tylko szafka na alkohol, a przede wszystkim autonomiczna rzeźba. Szafka powstała z ponad tysiąca indywidualnie wycinanych i malowanych elementów. Warto zwrócić także uwagę na geometryczne detale na łączeniach konstrukcji.
http://www.aucap.com.br/company.php
7. Kuchnia od Reform
Reform to duńska marka projektująca kuchenne fronty, który można dopasować do korpusów szafek z IKEA. Zobaczcie limitowaną kolekcję frontów stworzoną przez projektantkę Christinę Meyer Bengtsson. Kuchnia to wyjątkowo ważne miejsce dla Christiny – jej mąż Claus Meyer jest współzałożycielem jednej z najważniejszych restauracji świata Nomy.
W jej domu, musi być nie tylko funkcjonalna ale i piękna. Zainspirowana stylem art deco stworzyła serię frontów dla Reform. Bazuje ona na nietypowych połączeniach kolorystycznych: złota z różem, grafitem i szarościami. Przywykliśmy do tego, że kuchenne szafki muszą być w tym samym kolorze, Christina udowadnia, że można się nimi bawić niczym klockami Lego.
www.reformcph.com/en
8. IKEA YPPERLIG
Współpraca IKEA z HAY wywołała duże zainteresowanie. Co powstało z połączenia dwóch gwiazd świata skandynawskiego designu? W kolekcji znajdziemy nie tylko akcesoria i drobne meble, ale także większe gabaryty np. kanapę oraz oczywiście, hucznie zapowiadaną nową wersję torby FRAKTA. Kolekcja YPPERLIG to połączenie pasji do designu HAY i przystępności mebli IKEA. Powstałe meble i akcesoria mają sprawdzić się przez lata.
Projektantom zależało nie tylko na tym, by meble świetnie wyglądały, ale także były bardzo wygodne. W przypadku sofy uzyskanie dobrej konstrukcji było prawdziwym wyzwaniem. Jako siedzenie wykorzystano materac sprężynowy, dzięki czemu sofa sprawdzi się nie tylko do siedzenia, ale i w trakcie snu.
9. PLYKEA
W ofercie firmy „Plykea” znajdziemy rożne wykończenia: od tradycyjnej sklejki po biały fornir. Firma tworzy swoje własne fronty idealnie dopasowane do szafek z IKEA.Warto zwrócić także uwagę na uchwyty - część z nich została wbudowana we fronty i przypomina skrzynki, ale znajdziemy także tradycyjne uchwyty wykonane z mosiądzu. ak wspomina założyciel marki Tim Diacon, pomysł założenia start-upu pojawił się podczas remontu jego własnej kuchni.
Poszukiwał ciekawych frontów w przystępnej cenie i tak właśnie narodziła się „Plykea”. Narazie fronty pasują jedynie do systemu Method, a projektanci skupiają się na kuchni, ale nie wykluczają poszerzenia oferty o fronty do systemu Pax - jak mówią, już mieli sporo zapytań o ten system.
https://www.plykea.xyz
10. Meble dla Millenialsów
Alexander Lotersztain stworzył serię mebli zaprojektowaną z myślą o Millenialsach. Jak mówi projektant, ma nadzieję, że meble pozwolą im zwolnić tempo. W kolekcji znajdziemy między innymi modułową sofę „Homework”, mobilny barek, czy też zestaw mebli ogrodowych. Jak mówi Alexander, dane pokazują, że pokolenie urodzone pomiędzy 1980 a 2000 rokiem żyje w inny sposób niż starsze pokolenia.Jest to pokolenie bardzo mobilne, prawie non stop podłączone do sieci, jednocześnie później zawiera małżeństwa i decyduje się na dzieci.
Wiele osób z tego pokolenia szuka balansu pomiędzy ciągłym byciem online i życiem prywatnym. Projektant nadał swoim meblom estetykę, którą określa jaki „anti-loud” (anty-głośna). Meble są proste i minimalistyczne, można je dowolnie konfigurować, dzięki czemu będą służyć użytkownikom przez lata. Taki minimalizm pomoże się skoncentrować i wyciszyć – zapewnia projektant.
www.lesbasic.com