Sztuka pięknego pisania, czyli współczesna polska kaligrafia
W dobie wszęchobecnej cyfryzacji ciężko spotkać kogokolwiek notującego ręcznie długopisem, nie mówiąc już o piórze wiecznym. Czyżby pismo ręczne rzeczywiście miało przeistoczyć się jedynie w zamknięty rozdział historii? Wygląda na to, że na razie nie, bo bastion pasjonatów jest bardzo silny. Jednymi z najbardziej wyrazistych jego przedstawicieli jest poniższych siedmiu współczesnych profesjonalnych polskich kaligrafów za nic sobie mających trendy, doskonalących niestrudzenie siebie i innych w nieco zapomnianej dziś sztuce pięknego pisania. Jeszcze pióro nie zginęło!
Autor: RH
Ewa Landowska

Jedna z najbardziej znanych polskich kaligrafek. Jest autorką wydanego niedawno wraz z Barbarą Bodziony pierwszego powojennego podręcznika do nauki kaligrafii „Piękna litera" oraz licznych warsztatów organizowanych w całej Polsce, w tym regularnie podczas katowickich Pen Show Poland (w tym roku 6-7 maja). Na zlecenie Kancelarii Sejmu trzy miesiące spędziła na pracy nad kaligrafowanym włoską kursywą z XVI wieku egzemplarzem Konstytucji RP z 1997 roku, na którą jako pierwszy złożył prezydencką przysięgę Andrzej Duda. Ewa Landowska jest świetnym przykładem współczesnego artysty – człowieka renesansu, zajmuje się nie tylko kaligrafią, ale i muzyką.

Barbara Bodziony

Współautorka „Pięknej litery" wydanej za sprawą Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Wraz z Ewą Landowską otworzyły w Krakowie Atelier Landowska&Bodziony, będące obecnie miejscem warsztatów, kursów i spotkań pasjonatów. Poza kaligrafią zajmuje się też iluminatorstwem, czyli malarską dekoracją książki rękopiśmiennej. Sama o sobie pisze, że jej zachwyt i pasja nad misterną pracą skrybów zrodziła umiejętności, którymi dzieli się ze wszystkimi rozmiłowanymi w pięknie litery, precyzji rysunku i harmonii barw.

Małgorzata Małecka

Właścicielka strony HelloCalligraphy. Pisanie fascynowało ją od dawna ale literami profesjonalnie zajęła się dopiero kilka lat temu. Jako wykładowca akademicki zajmuje się bioniką, nauką badającą doskonałość konstrukcji naturalnych. Mówi, że „natura to artystka”, a i kaligrafię traktuje jako swego rodzaju „biżuteryjną” pracę – fascynujące ją zmienność formy nadająca podwójną treść. W swojej pasji stara się zachować różnorodność, by ciągle się uczyć. Współpracuje z firmami działającymi w różnych dziedzinach: z restauracjami, wydawnictwami, agencjami reklamowymi oraz klientami indywidualnymi – ostatnio najczęściej są to pobierające się pary. Freestyle to jej techniczne drugie imię – inspiruje się klasyką, ale lubi w tworzeniu swobodę. Najwięcej pracuje ze stalówką elastyczną.

Agnieszka Węgrowska

W mediach społecznościowych znana jako AgaPisze. Prowadzi kursy i warsztaty kaligraficzne, propaguje piękne pisanie. Współpracuje ściśle z podpoznańską Co-Pracownią, gdyńskim Kopasem Edukacyjnym, złotowskim Archipelagiem rozwoju, śremskim Mickiewicza XII Office i trzciankowską Szkołą Praktyków Wizualnych. Wykonuje prace i projekty na zlecenie – głównie galanterię i dekoracje ślubne, dekoracje do wnętrz domów i biur, listy i kartki okazjonalne. Nie ogranicza się tylko do papieru – pisze po pergaminie, skórze, po szkle, drewnie, kamieniach i tkaninie, czyniąc z słów prawdziwą sztukę funkcjonalną. Z miłości do kaligrafii założyła wspólnie z przyjaciółmi Stowarzyszenie Scriba, które zajmuje się organizacją Festiwalu Kaligrafii w Poznaniu (w tym roku 29.04-1.05).

Daniel Lalik

Prowadzący facebookową stronę Daniel Pisze. Jako jedna z niewielu osób w Polsce, realizuje swoją pasję, łącząc kaligrafię z rekonstrukcją historyczną. Pochodzi z Zamościa. Fascynuje go historia miasta, a szczególnie jeden jej rozdział – istniejące w nim niegdyś ormiańskie skryptoria, w których pracowali skrybowie i iluminatorzy. Najsłynniejszym z nich był Simeon Lehaci (Symeon z Zamościa) – kaligraf, podróżnik i kronikarz. W swojej działalności Lalik wiele miejsca poświęca popularyzowaniu jego sylwetki oraz historii rękopiśmiennictwa ormiańskiego. Jest to dla niego szczególnie ważne w tym roku, gdy obchodzimy 650 - lecie obecności Ormian na ziemiach polskich.

Zuzanna Chróścik

Właścicielka strony Blue Nibs związana z krakowską Szkołą Kaligrafii. Prowadzi tam cykliczne oraz okazjonalne warsztaty z pism historycznych i takich jak np. Tengwar, które prowadzony wraz z Akwartone . Razem wykonywali również wspólne projekty wielkoformatowe, tzw. calligraffiti. Piękne pismo promuje również na swoim profilu instagramowym i facebookowym. Najbardziej lubi wykonywać kompozycje na kole i wykorzystywać możliwość mieszania krojów.

Kamil Bachmiński

Specjalizuje się w kaligrafii średniowiecznej, nie boi się jednak kaligraficznych eksperymentów i wycieczek w inne epoki. Najwięcej pracuje ze ściętymi stalówkami. Poza kaligrafią zajmuje się również iluminacją, a jako pasjonat rekonstrukcji historycznej robi atramenty według historycznych przepisów. Piękne pismo jest dla niego czymś więcej niż hobby – jako kaligraf współpracował m.in. z Pen Museum w Birmingham, studiem Pan Bon Ton i fundacją Patrimonium Europae. Obecnie prowadzi też zajęcia z kaligrafii średniowiecznej w wyżej wymienianym krakowskim Atelier Landowska & Bodziony.

/A.V./