Wielka Szóstka – kim są jurorzy konkursu Mazda Design?

To oni już niedługo podejmą decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość młodych projektantów i pomogą im zaistnieć w świecie polskiego designu. Kim są jurorzy konkursów projektowych, takich jak Mazda Design 2019 i czego oczekują od uczestników?

Autor: FN

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
To oni już niedługo podejmą decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość młodych projektantów i pomogą im zaistnieć w świecie polskiego designu. Kim są jurorzy konkursów projektowych, takich jak Mazda Design 2019 i czego oczekują od uczestników?

Projektanci, graficy, analitycy trendów, dziennikarze i animatorzy świata designu, blogerzy i wykładowcy, kreatorzy mody – każdego roku Mazda zaprasza wybitnych przedstawicieli swoich dziedzin do grona jurorów, którzy oceniają nowatorskie projekty uczestników Mazda Design.
Tym razem już po raz dziesiąty Wielka Szóstka zadecyduje kto otrzyma statuetki i nagrody pieniężne w konkursie projektowym Mazdy i który projekt zostanie wyróżniony tytułem Grand Prix. Również to grono wytypuje prace, które zostaną pokazane w maju na specjalnej wystawie podczas Łódź Design Festival. Prace można zgłaszać tylko do 16.04.2019 r. na www.mazdadesign.pl .

Kim są członkowie jury, czego szukają w pracach konkursowych i jak wygląda ich własna praca oraz najciekawsze projekty. Odsłaniamy kulisy konkursu Mazda Design 2019.

Honorowym Przewodniczącym Jury jest Jo Stenuit, który od ponad 20 lat jest członkiem zespołu projektowania Mazdy, a obecnie pełni funkcję Dyrektora Designu Mazda Motor Europe. Projektant ma ogromny wpływ na odbiór marki i jej świadomość w Europie. Dwa lata spędził w centrali firmy w Hiroszimie, dopracowując stylistykę Mazdy CX-7 (2004-2006). Jako specjalistę od projektowania wnętrz i stylistyki Mazdy (wiodący projektant wnętrz dwóch modeli koncepcyjnych: Kiyora oraz Hakaze) – zapytaliśmy go o to, co jest najważniejsze dla designerów Mazdy i co może mieć wpływ na jego oceny: „Istotą piękna tworzonego przez Mazdę jest prostota i minimalizm – inspiracją jest tutaj przede wszystkim japońska tradycja i estetyka. Praca nad koncepcją nowego samochodu rozpoczyna się od refleksji, które elementy są nadmiarowe, czego możemy się pozbyć, aby za pomocą prostych środków wyrazić bogactwo emocji, pasji włożonej w proces projektowy. Do tego samego zachęcam twórców – aby tworzyli przedmioty przemawiające pięknem i prostotą.”


Koncept Mazda Hakaze

Edgar Bąk - twórca Edgar Bąk Studio, grafik który zajmuje się szeroko pojętą komunikacją wizualną i projektowaniem tożsamości wizualnych. Bliska mu jest tradycja polskiego projektowania graficznego: międzywojnia, PRLu, wczesnych lat 90-tych oraz polska szkoła plakatu. Jest laureatem wielu nagród: Klubu Twórców Reklamy (10 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Książki Roku, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku. Wraz z Charlotte West przygotował „Projekt: The Polish Journal of Visual Art and Design” dla wydawnictwa Unit Editions. Twórca warsztatów graficznych w Japonii, Izraelu i na poznańskiej School of Form radzi projektantom: „Projekt musi być unikatowy i mądry. Zrobiony z rozmachem i pokazujący kreatywność, ale umocowany w warunkach konkursu i nie przestrzelony. Realny do zrealizowania. W pracy zawodowej najciekawsze, wymagające największej kreatywności wydaje się balansowanie między tym co niezwykłe a ograniczeniami tworzywa i procesu produkcyjnego.”


Edgar Bąk, Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego - fot. Tomek Mąkolski

Tomek Rygalik – to prawdziwy człowiek instytucja: doktor sztuki, projektant, wykładowca, kurator. Po ukończeniu Royal College of Art w Londynie został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. Łączy prowadzenie pracowni projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie i własnego Studia Rygalik (wspólnie z partnerką, projektantką Gosią Rygalik). Pełni funkcję dyrektora kreatywnego polskich marek meblowych, (Comforty i Paged) oraz współpracuje też m.in. z Capelini, Ghidini, Moroso, Noti, Siemens, Heineken czy Ikea. Realizuje projekty dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Wielkiego — Opery Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego. W 2016 r. stworzył własną markę Tre Product oferującą meble i przedmioty, które łączy prostata i wysoka jakość, a także idea, że dobre życie można osiągnąć poprzez odrzucenie tego, co zbędne. Takie podejście koresponduje ze stylistyką Mazdy.

W tym roku w gronie jury znalazło się też dwoje twórców, w poprzednich latach wyróżnionych specjalną nagrodą – Mazda Design Award – Marcin Rusak i Alicja Patanowska.

Marcin Rusak tworzy efemeryczne dzieła, które prowokują do zadawania pytań, nawiązują do historii i proponują możliwe przyszłe scenariusze. Wystawiał swoje prace między innymi na V&A, Design Miami / Basel – „Co to jest luksus?” jak i na targach designu w Madrycie i Dubaju oraz wystawach w Londynie i Nowym Jorku. W 2017 roku jego kolekcja FLORA została zaprezentowana po raz pierwszy w Paryżu we Francji w trakcie M&O jako w ramach nagrody „Rising Talent Award [Nagroda dla Wschodzącego Talentu]”, do której Marcin został nominowany przez Ilse Crawford. Za ten projekt w 2017 roku został pierwszym laureatem nagrody Mazda Design Award. W tym roku jedna z jego prac zostanie po raz pierwszy pokazana w Polsce podczas specjalnej prezentacji przygotowanej przez Mazdę w ramach Łódź Design Festival.


Marcin Rusak, Flora

Alicja Patanowska to projektantka, która łączy szkło z porcelaną i sztuki wizualne z projektowaniem. Dla jej prac charakterystyczna jest potrzeba angażowania odbiorcy. Jej produkty dostępne są m. in. w Merci w Paryżu, Tate Modern w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku, a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m. in. Shanghai Museum of Glass. Laureatka specjalnej nagrody Mazda Design Award 2018 za projekt PLANTACJA, nagrody Gazety Wyborczej WARTO (2017), must have! (2016) oraz British Glass Biennale (2015).
Alicja, dla której kluczowe są umiejętności rzemieślnicze powiedziała, czym kieruje się w swoich ocenach: „Przy wyborze projektów konkursowych szczególnie istotna jest dla mnie spójność propozycji z tematem konkursu oraz czytelność koncepcji. Często widać który projekt jest naciągany pod konkurs, a który cechuje bliskość tematyczna. Chciałabym coś zasugerować wszystkim potencjalnym uczestnikom: Zamiast tracić czas na kalkulację i wymyślanie „jak zaistnieć”, proponuję kierować się uczciwością wobec samego siebie. Warto byłoby zauważyć swoje szczere przekonania i za nimi podążać, a nie kalkulować, jak zostać zauważonym.”


Alicja Patanowska, PLANTACJA

Media wśród jurorów reprezentuje Anna Grużewska, dziennikarka od lat specjalizująca się w tematyce designu, związana z wiodącymi tytułami wnętrzarskimi (obecnie redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”). Grużewska, będąca z wykształcenia malarką i dziennikarką, śledzi nowe projekty, wyszukuje niebanalne przedmioty, odkrywa talenty. Pomysłodawczyni i autorka dwóch przekrojowych publikacji z dziedziny designu: „Akademia Designu. 101 ikon.” oraz „Akademia Designu. Projektanci”. Stale obecna na międzynarodowych i polskich festiwalach designu doskonale zna propozycje współczesnych projektantów i na tej podstawie formułuje swoje oczekiwania w stosunku do uczestników konkursu - „Są projekty, które momentami uwodzą – wydają się lekkie, płynne, finezyjne. Ale zawsze trzeba się zastanowić, czy pod tą lekkością i finezją jest drugie dno. My, tak naprawdę, szukamy tego drugiego dna. Oczywiście chcemy żeby to był doskonały projekt, ale także żeby opowiadał jakąś dodatkową historię. I tego właśnie oczekujemy – tej dodatkowej wartości.”


Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych