Mistrz maksymalizmu. Pierwsza retrospektywa Gianniego Versace w Polsce
Ubierał Księżną Dianę, Eltona Johna, Madonnę, Courtney Love, Salmę Hayek. To dzięki niemu Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Carla Bruni i Linda Evangelista zyskały status „supermodelek”. Oryginalne projekty Gianniego Versace z lat 80. i 90. można oglądać na pierwszej retrospektywie projektanta w Polsce. Na wystawę zaprasza Stary Browar w Poznaniu.
Autor: MB
Zdjęcia: AKPA/Mieszko Pięta
Jego projekty to dziś ikony współczesnej mody. Rozpoznawalną na świecie marką jest też samo nazwisko włoskiego projektanta. Choć od śmierci Gianniego Versace (1946-1997) minęło już pół wieku, jego styl wciąż inspiruje młode pokolenia. W poznańskim Starym Browarze na retrospektywnej wystawie projektanta zgromadzono oryginalne modele z lat 80. i 90., wypożyczone na potrzeby projektu z międzynarodowych prywatnych kolekcji.
Koncepcję retrospektywy przygotował kurator Wojciech Piotr Onak we współpracy z gościnnymi kuratorami Karlem von der Ahé i Saskią Lubnow z duetu Dreamrealizer. Dzięki twórcom wystawy możemy prześledzić ewolucję stylu projektanta. Versacego fascynował monumentalizm i piękno sztuki starożytnej, przepych baroku, dramaturgia operowych spektakli, soczyste kolory dzieł pop-artu. To z tych inspiracji narodziło się słynne logo z meduzą, arabeskowy print „Barocco”, metaliczne tekstylia Oroton czy charakterystyczne złote ozdoby. Projekty w tym duchu będzie można obejrzeć w sali nazwanej przez twórców wystawy „barokową świątynią”.
W 1992 roku projektant opuścił Włochy i przeniósł się do Miami. To tam jego projekty przeniknęły do świata celebrytów i ówczesnej popkultury. Versace otwarcie mówił też o swojej orientacji seksualnej – był gejem, który kwestionował tradycyjne, heteronormatywne kategorie męskości i kobiecości. O tej wolności w życiu i twórczości opowiada ekspozycja na drugim poziomie Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru.
Finał wystawy to niecodzienny „pokaz mody”. W sali na trzecim poziomie Galerii na Dziedzińcu pokazana jest selekcja modeli z każdej kolekcji stworzonej przez włoskiego projektanta w latach 90.
Retrospektywa to również próba pokazania jak styl lansowany przez Gianniego Versace odpowiadał na zmiany społeczne lat 90. To szybko bogacące się grupy przedsiębiorców i pracowników z branży IT – fala takich „nowych” karier dotarła również nad Wisłę. „Rosnący w ekonomiczną siłę Polacy aspirowali do stylu, jaki kreował Gianni Versace – bogatego, ekstrawaganckiego, pełnego koloru, ostentacyjnie obrandowanego" – mówi Wojciech Piotr Onak.
Retrospektywa Gianniego Versace w Poznaniu organizowana jest w ramach obchodów 20. rocznicy otwarcia Starego Browaru. Wystawę potrwa do 31 stycznia 2024 roku.