Menora InfoPunkt to centrum informacji, w którym można otrzymać materiały i uzyskać informacje na temat żydowskich miejsc w stolicy oraz wydarzeń związanych z kulturą żydowską, skorzystać z dostępnych na miejscu platform i baz internetowych, zapisać się na wycieczkę po mieście, a także odszukać dawny adres na wielkiej mapie przedwojennej Warszawy. Menora InfoPunkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.
Sala spotkań to przestrzeń dostosowana do przeprowadzania warsztatów, bezpłatnie udostępniana organizacjom pozarządowym i instytucjom działającym na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa żydowskiego oraz zajmującym się ochroną praw człowieka, edukacją obywatelską, przeciwdziałaniem antysemityzmowi, rasizmowi i wszelkiej dyskryminacji. Chcemy udostępniać przestrzeń organizacjom, które zajmują się bliskimi nam tematami, czyli prawami człowieka, przeciwdziałaniu dyskryminacji, edukacją obywatelską oraz oczywiście organizacjom zajmującym się tematyką żydowską.
W lokalu chętnie udostępnimy im przestrzeń na spotkania, wykłady, warsztaty, wyposażoną w krzesła i stoły oraz sprzęt do zorganizowania projekcji. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy – zapraszamy! – mówi Magdalena Maślak, kierownik projektu „Menora” z Muzeum POLIN.
Warsztaty kulinarne mają na celu przywracanie zapomnianych przepisów kuchni żydowsko-polskiej. Poprzez naukę przyrządzania posiłków można będzie zgłębiać, czym była i jest żydowska kuchnia. Warsztaty organizowane są we współpracy z cenionymi kucharzami. Pierwsze warsztaty odbędą się 15 i 18 marca o godz. 18.00. W ich trakcie uczestnicy pod kierunkiem znanej restauratorki i felietonistki Malki Kafki przygotują purimowe specjały i wspólnie zasiądą do szabasowej kolacji. W tworzeniu koncepcji warsztatów uczestniczyła Katia Roman-Trzaska z Little Chef. Więcej informacji: www.polin.pl/menora.
Charlotte Menora to kawiarnia żydowska, dla której inspiracją były tradycyjne piekarnie żydowskie, takie jak w paryskim Le Marais oraz nowojorskie piekarnie i bary Brooklynu i Manhattanu, idealnie łączące w wystroju elementy tradycyjne z nowoczesną funkcjonalnością. Jak w każdej Charlotte można tu kupić pieczywo wyrabiane na miejscu, szybko i smacznie zjeść oraz napić się wina. Charlotte Menorę wyróżnia jednak pieczywo żydowskie, takie jak bajgle, chałki czy chleby żytnie oraz menu poszerzone o dania kuchni żydowskiej, w tym specjalne potrawy przygotowywane z okazji ważnych świąt żydowskich.
Pomysł na Charlotte w lokalu po restauracji Menora zrodził się z przekonania, że plac Grzybowski to miejsce, które w Warszawie wiele znaczy, jest ważne historycznie i kulturowo, więc chcielibyśmy uczestniczyć w jego ożywieniu – mówi Justyna Kosmala, współwłaścicielka Charlotte. – Bliskość punktu informacyjnego Muzeum POLIN z bistro Charlotte spowoduje, że miejsce to stanie się nowoczesną placówką, w której w naturalny sposób historia spotka się ze współczesnością. Charlotte Menora proponuje nową ofertę piekarni i menu. Jest ona wzbogacona o pozycje typowe dla kuchni żydowskiej. Mamy nadzieję, że kultura żydowska pokazana poprzez jej kuchnię będzie tu czymś naturalnym, codziennym, a jednocześnie interesującym.