Bawiąc się słowem. Rozmowa z Joanną Gniady

Joanna Gniady to wrocławska ilustratorka, która nie wychodzi z domu bez szkicownika. Znakiem rozpoznawczym jej prac są mocne kontrasty oraz przewijające się motywy, zaczerpnięte z epoki fin de siècle’u oraz francuskich filmów lat 60.

Autor: IK

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Joanna Gniady to wrocławska ilustratorka, która nie wychodzi z domu bez szkicownika. Znakiem rozpoznawczym jej prac są mocne kontrasty oraz przewijające się motywy, zaczerpnięte z epoki fin de siècle’u oraz francuskich filmów lat 60.

Notki o artystach znajdziecie w kolejnych wydaniach papierowego LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Magdalena Zięba-Grodzka: Twój pierwszy projekt to okładka płyty „Wakacje i prezenty” wrocławskiego zespołu Hurt - kolażowy i bardzo w stylu retro. Jak ewoluował Twój styl od tego czasu?
Joanna Gniady: Moja ilustracyjna praca tak naprawdę zaczęła się od kolażu, choć jeszcze wcześniej intensywnie zajmowałam się fotografią. W pewnym momencie coraz bardziej modyfikowałam swoje zdjęcia, starając się pokazać rzeczywistość nieco inną, niż ta utrwalona na kliszy czy w karcie pamięci. Wkrótce w kompozycje tych surrealistycznych fotomontaży zaczęły wkradać się rysunki, aż finalnie to one zdymisjonowały całą resztę.

Muszę jednak przyznać, że mimo iż nie tworzę już kolaży, większość moich ilustracji powstaje w lekko kolażowy sposób. Przeważnie pracuję cyfrowo, więc najpierw tnę wirtualny papier, a następnie układam element po elemencie, w międzyczasie wielokrotnie przearanżowując całość, rozsypując ją i łącząc elementy od nowa.

Podobno porzuciłaś pracę na uczelni, aby zająć się rysowaniem?
Ach, mam wrażenie, że to było wieki temu. Ale rzeczywiście, zajmowałam się literaturą i sztuką przełomu XIX i XX wieku, i prowadziłam zajęcia z mnóstwem ciekawych ludzi. Uczyliśmy się o lansie dandysów, o femmes fatales, o tym jak należycie składać pocałunki na grobie Oscara Wilde'a i jak prawidłowo pić absynt. Przy okazji słuchaliśmy Gainsbourga i wąchaliśmy perfumy o zapachu aksamitnych foteli w Moulin Rouge. To był genialny czas, ale ilustracja totalnie mnie porwała i od razu wzięła w takie obroty, że rysowanie stało się moją codzienną pracą. Bez miejsca na cokolwiek innego.

Coś z literatury pozostało jednak w Twoich ilustracjach…
Zawsze bardzo mi miło, jeśli ktoś to zauważa. To całe zaplecze literacko-kulturowe jest niezwykle pomocne w mojej pracy. Ilustruję rozmaite tematy, ale szczególną radość wzbudzają we mnie te, które wymagają głębszych przemyśleń albo mają związek z literaturą.
Poza tym lubię bawić się słowem, co widać w moich autorskich plakatach, no i wciąż zaczytuję się w twórczości fin de siècle'u, co przekłada się na dziesiątki rysunków czarnym tuszem, które wciąż czekają na swój moment.

Z jakich źródeł czerpiesz inspiracje?
Tutaj mogłabym opowiadać bez końca. Jestem bezczelnie zachłanna i permanentnie brak mi czasu, by wszystko obejrzeć, przeczytać, wysłuchać...

Jednym z głównych źródeł mojej inspiracji są podróże. Uwielbiam poznawać nowe światy, obserwować ludzi, pochłaniać zapachy, przyglądać się architekturze. Kilka miesięcy temu odwiedziłam Japonię, której piękno wywarło na mnie ogromne wrażenie. Wiele godzin spędzam w muzeach i galeriach, wzdychając przed dziełami Mistrzów, jak i poznając sztukę lokalną, czasem bardzo niszową.

Wrocław, w którym mieszkam, jest bardzo blisko Berlina, często więc wyjeżdżam tam choćby na jeden dzień, właśnie po to, by zobaczyć aktualne wystawy.A jeśli już naprawdę jestem mocno zapracowana, uciekam o poranku do kina, które znajduje tuż obok mojej pracowni. Ostatnio obejrzałam sporo dokumentów w ramach festiwalu Docs Against Gravity i muszę przyznać, że były one dla mnie bardzo ważną dawką inspiracji, także życiowej.

Współpracujesz z polskimi magazynami, ale również tytułami międzynarodowymi oraz zagranicznymi instytucjami kultury. Co daje Ci najwięcej satysfakcji?
Przede wszystkim ogromną satysfakcję daje mi to, że mogę pracować na całym świecie, z mnóstwem interesujących, bardzo kreatywnych ludzi. Że siedząc przy swoim wrocławskim biurku, jednego dnia „jestem” w Los Angeles, drugiego w Warszawie a kolejnego w Paryżu. To spełnienie moich marzeń, choć zdarza się, że mam przed sobą dwa zegary i muszę być pracowo dostępna wtedy, kiedy ludzie w Polsce kładą się spać.

Czy masz wśród swoich realizacji taką, z której jesteś szczególnie dumna?
Jestem dumna z grafiki dla Opery Narodowej w Paryżu, z wieloletniej regularnej współpracy z włoską edycją magazynu „ELLE”, która bardzo dużo mnie nauczyła, czy z ostatniej okładki dla „The Guardian Review”. Intensywnie pracuję nad tym, by powodów do dumy było coraz więcej.

W Twoich pracach wyczuwalna jest fascynacja epoką fin de siècle’u oraz klimatem rodem z francuskich filmów lat 60.: kropki, czerwone usta, wielkie wąsy…
O fascynacji fin de sièclem już wspominałam. Oprócz czytania przedziwnych powieści, zdarza mi się godzinami przeglądać albumy z twórczością Aubreya Beardsleya czy Symbolistów. A Nowa Fala i w ogóle francuskie kino to od lat moja pasja i nieustające źródło inspiracji.

Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas projektowania ilustracji, okładek płyt, tkanin?
Jeśli chodzi o ilustracje dla czasopism, plakaty czy okładki, staram się, by rysunek ocierał się o pewien paradoks ‒ zawierał w sobie jak najwięcej treści przy jednocześnie jak najbardziej minimalistycznej formie.
Nie zawsze jest to łatwe, a stworzenie prostej grafiki często okupione jest długimi godzinami dodawania, przearanżowywania i wreszcie odejmowania kolejnych elementów. W swoich pracach próbuję uciekać od dosłowności, lubię bawić się formą i kolorem. Nie każdy projekt temu sprzyja, ale kiedy tylko się da, dążę do tego, by odbiorca spojrzał na mój rysunek dwa razy ‒ i patrząc powtórnie odkrywał nowe kształty i znaczenia.

Widzę, że często skupiasz się na metaforycznym wymiarze obrazu, ale też na jego powiązaniu z typografią. Masz ulubiony element w swoim zbiorze motywów?
Muszę się przyznać, że od lat jestem w trakcie zgłębiania tajników typografii i wciąż brakuje mi czasu, by to wszystko porządnie opanować. Dlatego też dużo bezpieczniej i swobodniej czuję się, wymyślając własne liternictwo. Lubię, gdy jest ono integralną częścią całej grafiki, mocno z nią koresponduje i ją wypełnia.

Z motywów natomiast, oprócz wymienionych już przez Ciebie kropek czy wąsów, obsesyjnie rysuję też postaci z jednym okiem, coś na kształt cyklopów. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale skoro tak garną się pod mój ołówek, mam zamiar poświęcić im cały osobny projekt, nad którym w wolnych chwilach pracuję.

Dla LABEL w roku 2019 przygotowałaś plakat inspirowany tkaninami projektowanymi przez Anni Albers. Jak przebiegał Twój proces inspiracyjny i twórczy?
Tworząc plakat dla LABEL, byłam świeżo po wizycie w berlińskim Bauhaus-Archiv i długo zastanawiałam się, co tak naprawdę chciałabym przedstawić. Zależało mi na tym, by odejść od standardowo kojarzącej się z Bauhausem kolorystyki oraz spróbować narysować coś mniej ikonicznego. Pomyślałam o kobietach, które nauczały lub studiowały w weimarskiej szkole, tworzyły piękne dzieła, ale przez wiele lat pozostawały w cieniu sławnych mężczyzn. Prace niektórych z nich dopiero teraz zostają docenione i po raz pierwszy prezentowane na rozmaitych, rocznicowych wystawach.

Mocno zainspirowała mnie Anni Albers, której twórczość sama przez długi czas pomijałam, koncentrując się na zgłębianiu kwadratów jej męża, Josefa. Postanowiłam w swojej grafice odtworzyć zaprojektowany przez nią w 1925 roku dywan „Smyrna” i pokazać, że to nie tylko obiekt dekoracyjny, stanowiący tło dla człowieka. To dzieło sztuki, które człowieka dominuje poprzez precyzyjną i niezwykle rytmiczną grę swych kształtów i barw.

Dostrzegasz w stylu Bauhausu coś, co chciałabyś wykorzystać w swoich projektach?
Bauhaus jako źródło inspiracji jest mi bliski od wielu, wielu lat. Jako nastolatka zachwycałam się Paulem Klee, próbowałam naśladować jego malarski styl i sposób przedstawiania rzeczywistości. Myślę, że wpływ tej fascynacji jest nadal widoczny w niektórych moich pracach. Obecnie natomiast intensywniej przyglądam się malarskim dziełom Oskara Schlemmera. Bo o jego „Balecie Triadycznym” nawet nie wspomnę. Znam go na pamięć.

Joanna Gniady: http://joannagniady.com
Wszystkie plakaty z okazji 100lat Bauhausu w 2019r. są dostępne TU.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych