“Narodziny Kolorów”. Wystawa Beaty Konarskiej w Muzeum Ziemi PAN
„Czasem, żeby coś zrozumieć muszę to namalować. W cyklu „Narodziny Kolorów” ta zależność jest dla mnie tym bardziej widoczna. Zdarzało się, że dopiero po namalowaniu obrazu zaczynałam rozumieć jego sens i symbolikę” - mówi Beata Konarska, której prace od 14 września będzie można oglądać w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. LABEL jest patronem medialnym wydarzenia.
Wystawa „Narodziny Kolorów” jest pracą doktorską realizowaną w ramach studiów doktoranckich przez Beatę Konarską – malarkę, autorkę instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu. „Tworzenie pracy doktorskiej miało miejsce w ważnym momencie mojego życia, w którym transformacje zachodziły na wielu poziomach. Równocześnie czułam, że porzucam starą skórę i przepoczwarzam się jako artystka” – tak o cyklu prac „Narodziny Kolorów” mówi Beata Konarska.
Malowanie cyklu „Narodziny Kolorów” artystka rozpoczęła w sierpniu 2022 roku. Składa się on z 11 obrazów – ekspresyjnych abstrakcji nasyconych kolorami. Figuratywność – jeżeli się pojawia – ma swoją ważną funkcję symboliczną. „Obrazy niejednokrotnie powstawały w wyniku wizji i odczuć w stanach poszerzonej świadomości wprowadzających mnie w trans, podczas którego malowałam” - wyjaśnia.
Jak opowiada artystka, cykl “Narodziny Kolorów” jest etapem w jej życiu i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały im sens i pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia. "Symbolika i archetypowe znaczenia kolorów pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin" - dodaje.
Centralnym elementem wystawy jest przestrzenna instalacja oparta na równoczesnym oddziaływaniu koloru i dźwięku. Instalacja odwołuje się do postumentu „Lingam-Yoni” - pierwiastków męskiego i żeńskiego w wedyjskiej filozofii i symbolice. Lingam reprezentuje męską energię inicjującą procesy tworzenia, Yoni – matkę naturę i jej potęgę dawania życia. Autorką muzyki, będącej częścią instalacji, jest Joanna Halszka Sokołowska - multiwokalistka, kompozytorka, performerka i autorka tekstów.
Wystawa Beaty Konarskiej odbędzie się w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. To nie przypadkowy wybór. Dla artystki bardzo ważny jest kontekst i energia miejsca, w którym osadzone są jej prace. Eksponaty muzealne zgromadzone wokół prac artystki, będą naturalnym dopełnieniem wystawy. „8 gablot wokół instalacji będzie zaaranżowanych przeze mnie w stylu cabinet de curiosité, gdzie znajdą się minerały muzealne połączone z moimi szkicami, przedmiotami i artefaktami, tworząc niezależną opowieść wizualną łączącą się z wystawą” - wyjaśnia.
Beata Konarska w 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Przestrzeń́ Malarska na Wydziale Sztuki Mediów. Jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Artystka do ekspozycji swoich prac często szuka niestandardowych przestrzeni (m.in. śmieciarki MPO, witryny sklepowe). Współtowrzyła warszawską klubogalerię Pies czy Suka, angażuje się w pormocję polskiego dizajnu.
Wernisaż wystawy “Narodziny Kolorów” odbędzie się 14 września o 18:00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Na otwarciu ekspozycji zaprezentowany zostanie performance muzyczno-choreograficzny w wykonaniu Joanny Halszki Sokołowskiej, Aleks Borys, Zosz Chabiery do muzyki Joanny Halszki Sokołowskiej. Wystawa potrwa do 26 listopada 2023 roku.