Oscary: 5 filmów z najlepszą scenografią

Powszechnie mówi się, że najbardziej znaczącymi kategoriami Oscarów są film, reżyseria, scenariusz i aktorstwo. Sądzimy jednak, że na większą uwagę zasługują także pozostałe sekcje, szczególnie takie jak zdjęcia, muzyka czy scenografia, bez których trudno wyobrazić sobie film. Dziś przyglądamy się tej ostatniej z wymienionych, od której nierzadko zależy, czy uwierzymy w opowiadaną historię. Przypominamy kilka najbardziej zasłużonych Oscarów za scenografię. Kamera, akcja!

Autor: JS

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Pewnego razu... w Hollywood (2019)

Za scenografię filmu „Pewnego razu… w Hollywood” w reżyserii Quentina Tarantino odpowiada Barbara Ling, za dekorację wnętrz natomiast Nancy Haigh.

Przenosimy się do roku 1969, do Los Angeles. Historia, którą śledzimy, prowadzona jest dwutorowo. Głównymi bohaterami są Rick Dalton, który rozpaczliwie próbuje utrzymać swoją podupadającą karierę aktora, oraz Cliff Booth, najlepszy przyjaciel Ricka Daltona, jego prawa ręka i zawodowy kaskader. Jednocześnie obserwujemy historię ciężarnej aktorki Sharon Tate, tragicznie zmarłej żony Romana Polańskiego.

Film ten (pomimo charakterystycznych dla Tarantino makabrycznych scen) pozostawia po sobie przyjemne ciepło i dobrą energię – coś na kształt miłego, wakacyjnego wspomnienia.

Wraz z postaciami wolno snujemy się po Hollywood z lat sześćdziesiątych. Czujemy na twarzy promienie słońca, słuchamy świetnej muzyki, mijamy kawiarnie, sklepy, zaglądamy nawet do kina. Reżyser pozwala nam „rozejrzeć się po okolicy”, mamy czas w pełni nasycić się miejscem akcji. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że Tarantino pragnął stworzyć swego rodzaju laurkę dla złotej ery Hollywood. 

Barbara Ling i Nancy Haigh niezwykle wiernie oddały wnętrza, architekturę oraz inne lokacje charakterystyczne dla tych czasów. W filmie nie brakuje zachwycających mebli, lamp, samochodów czy plakatów, które przyciągają wzrok do ekranu, i pozwalają – chociaż na chwilę – przenieść się w przeszłość.

Kadry z filmu „Pewnego razu… w Hollywood” (2019), reż. Quentin Tarantino

Więcej na temat scenografii filmu „Pewnego razu… w Hollywood” dowiecie się z wywiadu z Barbarą Ling dostępnego na Youtube.

2. Mad Max: Na drodze gniewu (2015)

Scenografem filmu „Mad Max: Na drodze gniewu” jest Colin Gibson, natomiast za dekorację wnętrz odpowiada Lisa Thompson.

Reżyser filmu George Miller po raz kolejny snuje postapokaliptyczną wizję przyszłości Ziemi wyniszczonej wojną nuklearną. Bohater filmu Max dołącza do grupy uciekinierek z Cytadeli, czyli osady rządzonej przez tyrana Wiecznego Joe, który rusza za nimi w pościg.

Stworzenie świata wyniszczonego wojną nuklearną bezsprzecznie stanowiło wymagające zadanie. Jak bowiem przedstawić planetę z przyszłości wyniszczoną zdarzeniem, które nigdy w historii nie miało miejsca? Pewne wskazówki można było znaleźć w poprzednich filmach reżysera z serii, mianowicie „Mad Max” z 1979 roku i „Mad Max 2 – wojownik szos” z 1981 oraz „Mad Max pod Kopułą Gromu” z 1985 roku, jednakże w tym przypadku możliwości techniki oraz budżet pozwalały na dużo więcej.

Colin Gibson oraz Lisa Thompson ochoczo skorzystali z możliwości powołania do życia swoich najśmielszych fantazji. W wyniku tego wykreowali pustynną przestrzeń, gdzie z trudem można znaleźć jakiekolwiek tereny zielone. Nie brakuje tam za to industrialnych pojazdów, łańcuchów, haków, innych metalowych przedmiotów oraz konstrukcji, a także „reliktów przeszłości”, takich jak książki czy fortepian.

Kadry z filmu „Mad Max: Na drodze gniewu” (2015), reż. George Miller

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Colinem Gibsonem i Lisą Thompson dostępnego na Youtube.

3. Chicago (2002)

Za scenografią filmu „Chicago” w reżyserii Roba Marshalla stoi John Myhre, z kolei za dekorację wnętrz odpowiada Gordon Sim.

Film opowiada historię wodewilowej artystki Roxie Hart, która została oskarżona o zabójstwo swojego kochanka i nieoczekiwanie staje się obiektem podziwu mediów. Akcja filmu dzieje się w tytułowym Chicago, w 1929 roku.

Scenariusz niewątpliwie stanowił doskonałą bazę do stworzenia zachwycającej i zróżnicowanej scenografii, bo „Chicago” to musical, który składa się zarówno z klasycznych scen filmowych, jak i scen przedstawionych w teatralny, przerysowany sposób (na przykład kultowa scena, w której poznajemy współosadzone głównej bohaterki oraz ich historie). Nie można pominąć scenografii towarzyszącej występom bohaterów na scenie wodewilu.

John Myhre i Gordon Sim zapewnili widzom dostęp do niesamowitych miejsc – zadymionych knajp, eklektycznych mieszkań, gwiazdorskich garderób, więzienia czy sądu, które to lokacje nierzadko kreowali w sposób symboliczny. Oprócz tego twórcy umożliwili kinomanom przyjrzenie się dopracowanym dekoracjom scenicznym, zapewniając tym samym niepowtarzalne wrażenia filmowe.

Kadry z filmu „Chicago” (2002), reż. Rob Marshall

4. Ostatni cesarz (1987)

Scenografię do filmu „Ostatni cesarz” w reżyserii Bernardo Bertolucciego stworzył Ferdinando Scarfiotti, natomiast za dekorację wnętrz odpowiada Bruno Cesari i Osvaldo Desideri.

Dzieło przedstawia historię burzliwego życia ostatniego cesarza Chin. Film do dziś zachwyca swoją monumentalnością i rozmachem. Dzieło docenili nie tylko widzowie na całym świecie, ale także Akademia Filmowa, która w 1988 roku przyznała filmowi nagrodę w kategorii „Najlepszy film”, Najlepsze zdjęcia”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsze kostiumy”, a także kategorii, która dziś interesuje nas najbardziej, mianowicie „Najlepsza scenografia”.

Na sukces – oprócz niebywałego talentu scenografa i dekoratorów – złożyło się kilka czynników. Należy zacząć od tego, że Bernardo Bertolucci był pierwszym reżyserem filmu fabularnego, przed którym władze Chin otworzyły bramy Zakazanego Miasta. Co więcej, chińskie władze miały swój udział w tworzeniu scenografii, angażując m.in. do jej tworzenia około 20 tysięcy osób, które dbały o to, aby wiernie odzwierciedlić wygląd Zakazanego Miasta za czasów młodości tytułowego Ostatniego Cesarza.

Kadry z filmu „Ostatni Cesarz” (1987), reż. Bernardo Bertolucci

5. Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)

Za scenografię filmu „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” w reżyserii Tima Burtona odpowiada Dante Ferretti, za dekorację wnętrz z kolei Francesca Lo Schiavo.

Film jest kolejną ekranizacją znanej sztuki teatralnej opowiadającej historię golibrody, który przybywa do Londynu, aby zemścić się na porywaczu żony i córki. W międzyczasie wraz z sąsiadką wchodzi w makabryczną współpracę biznesową.

„Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” to drugi w historii film Tima Burtona z Oscarem za najlepszą scenografię na koncie. Kilka lat wcześniej nagrodę zdobył film „Jeździec bez głowy” za scenografię autorstwa Ricka Heinrichsa oraz dekorację wnętrz Petera Younga. Postanowiliśmy jednak pochylić się nad dziełem, który zdobył nagrodę w drugiej kolejności, bowiem przedstawione w nim odzwierciedlenie wiktoriańskiego Londynu utkwiło nam w pamięci do dziś.

Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo wykreowali mrożące krew w żyłach lokacje. Prowadzeni przez reżysera mijamy obskurne wnętrza z obdartą tapetą i połamanymi płytkami na ścianach, zimne ulice, do których nigdy nie dociera słońce, oraz mroczne pomieszczenia pełne tajemnic.

Właściwie jedyną sceną, w której obraz wypełnia się światłem i kolorami, jest wizualizacja marzeń głównej bohaterki do kultowej piosenki „By the sea”. Nagły powrót do filmowej rzeczywistości ze świata jej imaginacji podkreśla brutalność oraz przygnębiający charakter miejsc, w których toczy się akcja filmu.

Kadry z filmu „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” (2007), reż. Tim Burton

Kto wygrał Oscara w kategorii „Najlepsza scenografia” w 2021 roku? Pełną listę laureatów znajdziesz w tym artykule.

Interesujesz się scenografią? Zobacz naszą subiektywną listę najciekawszych filmowych wnętrz.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych