Rzeczy Warszawskie
Właśnie ruszył kolejny etap kampanii promującej otwarcie zmodernizowanej siedziby głównej Muzeum Warszawy i nową wystawę główną „Rzeczy warszawskie”. Wszystkie działania podkreślają kluczowy dla muzeum temat „Rzeczy warszawskich”, traktowanych jako świadków i uczestników wielowątkowej i różnorodnej historii miasta...
Autor: HA
Zdjęcia: Materiały prasowe
- Zbiory muzeum liczą ponad 300 000 rzeczy warszawskich, i to na prezentacji oryginalnych obiektów oraz historii za nimi stojących skupia się wystawa główna. Dlatego też w strategii komunikacyjnej to one stały się punktem wyjścia wszystkich działań promocyjnych. Największym wyzwaniem było sprawienie, żeby rzeczy przemówiły do publiczności. Dlatego postawiliśmy na narzędzia storytellingu. Chcemy obudzić potrzebę wiedzy o stolicy i jej historii, traktując ją jako element tożsamości naszych odbiorców. Tworząc przestrzeń do zadawania pytań skłaniamy do refleksji, tak aby każdy mógł lepiej zrozumieć rzeczywistość, która go otacza. – mówi Katarzyna Szacińska-Szymeczko, kierowniczka działu promocji i komunikacji Muzeum Warszawy.
Koncepcja kampanii została stworzona wewnętrznie przez Dział Promocji i Komunikacji muzeum. Autorem zdjęć do kampanii jest Jacek Kołodziejski (http://jacekkolodziejski.com), autorką scenografii Ania Łoskiewicz, serię animacji stworzył Lesław Dobrucki, serię gadżetów zaprojektowały Ania Światłowska i Joanna Bębenek (Muzeum Warszawy).
Wstępny etap kampanii rozpoczął się od opublikowania w styczniu tego roku na nośnikach reklamy zewnętrznej kreatywnych plakatów informujących o zbliżającym się wydarzeniu. Równolegle na kanale YouTube pojawił się zwiastun Muzeum Warszawy od nowa, nazwany przez media „hollywoodzką superprodukcją”.
18 kwietnia kampania nabrała jeszcze większego tempa. Ruszyła promocja outdoorowa, w której wykorzystano kompozycje złożone z wybranych obiektów nowej wystawy głównej. Stworzonych zostało 5 atrakcyjnych wizualnie aranżacji, nawiązujących do tradycji klasycznych martwych natur, które przedstawiają nieoczywiste, często zaskakujące zestawienia rzeczy. Nadanie im nowego, świeżego kontekstu prowokuje do pytań o ich związek i historie, które za nimi stoją. Autorką kampanii jest projektantka graficzna Muzeum Warszawy, autorka wielokrotnie wyróżnianej identyfikacji wizualnej muzeum – Ania Światłowska. Autorem zdjęć jest fotograf młodego pokolenia Jacek Kołodziejski, który jako jeden z niewielu fotografów na polskim rynku z sukcesami porusza się w obszarze zarówno fotografii komercyjnej, jak i na polu sztuki.
Kampanii promocyjnej towarzyszyć będą akcje w mediach społecznościowych, start nowej strony internetowej oraz 3 spoty przedstawiające animowane historie stojące za wybranymi obiektami prezentowanymi na wystawie „Rzeczy warszawskie”: portret Marii Kazimiery (Gabinet Portretów), klamka z Ratusza (Gabinet Syren), seria pocztówek – nokturnów (Gabinet Pocztówek). Dla zainteresowanych kulisami powstawania wystawy muzeum przygotowało spoty utrzymane w klimacie „making of” – zapisy prac nad kampanią i wystawą główną (premiera 26 kwietnia). W kwietniu i maju przeprowadzone zostaną niestandardowe działania z mediami, takie jak dodatki tematyczne i insertowanie do jednego ze stołecznych dzienników oraz happening malowania muralu, który będzie prezentował wybrane z wystawy głównej dane warszawskie w formie wielkoformatowych infografik na tzw. „patelni” – na placu znajdującym się przed południowym wyjściem ze stacji metra Centrum. Mural będzie realizowany przez „Walls don’t lie” dzięki uprzejmości Biura Marketingu Miasta.
Dbając o różnorodność, Muzeum nawiązało współpracę partnerską z siecią warszawskich cukierni Lukullus. Od maja informacja o otwarciu Muzeum znajdzie się na opakowaniach Lukullusa, które zaprojektowała Marta Ignerska.
Muzeum Warszawy przygotowało także niespodziankę – serię gadżetów "Rzeczy warszawskie". Część z nich – bawełniane torby i eleganckie pudełka przygotowane „z miłości do rzeczy” będzie można wygrać w konkursach publikowanych cyklicznie na profilach społecznościowych muzeum. Pozostałe będą do kupienia w księgarni oddziału głównego na Rynku Starego Miasta. Dodatkowo już od dzisiaj we wszystkich oddziałach na gości czekać będą kreatywne naklejki informujące o otwarciu.
Zwieńczeniem działań promocyjnych, zaplanowanych przed otwarciem Muzeum Warszawy, będzie dwudniowa impreza na Rynku Starego Miasta. Na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje. Otwarte wydarzenie odbędzie się w ostatni weekend maja.