Sadzając słonia na rowerku. Rozmowa z Olą Niepsuj

Na polskiej scenie ilustracji Ola Niepsuj to artystka wyróżniająca się „rękodzielniczym” stylem, doprawionym szczyptą ironii i oryginalną wyobraźnią. W jej plakatach, okładkach i ilustracjach książek oraz innych, niezwykle różnorodnych realizacjach znajdziemy zarówno zabawne dowcipy wizualne.

Autor: IM

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Na polskiej scenie ilustracji Ola Niepsuj to artystka wyróżniająca się „rękodzielniczym” stylem, doprawionym szczyptą ironii i oryginalną wyobraźnią. W jej plakatach, okładkach i ilustracjach książek oraz innych, niezwykle różnorodnych realizacjach znajdziemy zarówno zabawne dowcipy wizualne, jak i traktowane zupełnie serio nawiązania do polskich tradycji graficznych i artystycznej awangardy.

Notki o artystach znajdziecie w kolejnych wydaniach papierowego LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Magdalena Zięba-Grodzka: Olu, w swoich projektach łączysz tradycyjne techniki rysownicze z grafiką cyfrową. Jak zazwyczaj wygląda Twoja praca: od inspiracji aż po produkt końcowy?
Ola Niepsuj: Największą część mojej pracy wykonuję ręcznie – przede wszystkim notuję pomysły, szkicuję. Tworzę solidną bazę merytoryczną i technologiczną dla finalnego projektu, rozmawiam z klientem, staram zrozumieć się jego potrzeby, zobaczyć realizację cudzymi oczami. Formalnie, z zasady realizuję się w działaniach analogowych, ale de facto kolejne etapy zależą od charakterystyki projektu, czasu realizacji i produkcji. Podsumowując – etap na którym digitalizuję koncepcję zależy od wielu czynników, ale staram się jak najdłużej pracować poza ekranem. Komputer jest dla mnie ostatnim etapem – retuszu, przygotowania do druku, ewentualnych drobnych zmian w kolorystyce czy kształcie elementów. Pomimo że jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym pracę, z jego używaniem wiąże się ryzyko powtarzalności – ponieważ paleta narzędzi jest ograniczona i trudniej o błąd czy przypadek, a rysunki stają się generyczne.

Jako historyczka sztuki dostrzegam w Twoich plakatach i ilustracjach związki ze stylistyką polskiej szkoły plakatu. Czy czerpiesz z historii polskiej ilustracji i grafiki?
Oczywiście! Język polskiego projektowania graficznego lat 70. i 80. towarzyszył mi w dzieciństwie, przede wszystkim poprzez okładki książek dla dzieci, ale także płyt winylowych rodziców. Wiem, że z powodu braku innych bodźców wizualnych, mocno wpłynął na mój sposób widzenia i – a może przede wszystkim – myślenia, szyfrowania pomysłów różnorodnymi środkami plastycznymi. Na studiach ośrodkiem mojego zainteresowania była natomiast międzynarodowa grafika abstrakcyjna, kubizm, fowizm i malarstwo geometryzujące.

Czy czerpiesz inspiracje również z innych dziedzin twórczości?
Podsłuchuję i podglądam życie codzienne, inspiracji szukam także w działaniach plastycznych o bardziej archaicznym lub ludowym charakterze. Staram się nie oglądać zbyt wielu współczesnych grafik i ilustracji w Internecie, szukam swojego języka w bardziej autentycznych formach wyrazu.

A jakie miejsce zajmuje w Twoich pracach tradycja Bauhausu i modernizmu w szerszym ujęciu?
Wysokie. Ze względu na konstruktywistyczne tradycje ASP w Łodzi (moja Alma Mater) i zachowanie na uczelni koncepcji dydaktycznej założycieli szkoły: Władysława Strzemińskiego, Stefana Wegnera czy Romana Modzelewskiego, idea projektowania oddalonego od sztuk pięknych i stylów historycznych jest mi bliska. Lubię rozwiązywać problemy i mam misję estetycznej naprawy rzeczywistości. W projektowaniu ważna jest dla mnie forma i funkcja, sporą przyjemność dostarcza mi rzemiosło związane z powstawaniem moich projektów.



Tworzysz rysunki, identyfikacje wizualne, książki, plakaty, infografiki – który z tych obszarów daje największe pole do kreacji?
Niezależnie od dziedziny, najbardziej lubię podejmować się tematów, o których nic nie wiem, lubię nietypowe zlecenia i wyzwania. To bonus mojej pracy: często muszę bardzo dokładnie przeanalizować trudne zagadnienia np. fizyczne czy filozoficzne, zrozumieć podstawy genetyki, poznać tło historyczne wydarzeń czy sięgnąć do atlasu anatomii zwierząt. Research to moje ulubione zajęcie.

Wielką przyjemnością jest dla mnie projektowanie przedmiotów trójwymiarowych – pudełek, opakowań płyt czy niestandardowych publikacji.

Twoje prace są rozpoznawalne nie tylko dzięki charakterystycznemu, kolażowemu stylowi, ale także dzięki stosowanemu przez Ciebie dowcipowi. W jaki sposób znajdujesz metafory i wizualne powiązania?
To umiejętność jak każda inna. Wymaga treningu i otwartości, a także znajomości kodów kulturowych. Pomysły przychodzą potem w najbardziej niespodziewanych momentach.

W Twoich realizacjach ważna jest dynamika, tekstura, wzór, kolor… Forma wydaje się wynikiem wzajemnych relacji pomiędzy tymi elementami.
Faktycznie, lubię bawić się teksturami, umieszczać fragmenty odmiennych światów w nowym kontekście, wymyślać nowe postaci i niemożliwe sytuacje. Na przykład, wyciąć coś na kształt rzeźby barokowej ze starego zdjęcia kłębiastych chmur czy posadzić słonia na rowerku.

Jesteś laureatką wielu prestiżowych wyróżnień i nagród. Czy jest taka, której otrzymanie wspominasz wyjątkowo?
Najcieplej wspominam swój pierwszy wernisaż, miałam wtedy 6 czy 7 lat i pokazywałam swój obraz namalowany plakatówką na papierze, w formacie 100 x 70 cm. Uwielbiam pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia, na którym pękam z dumy, a w tle widnieje praca oprawiona w ramę, portret Mikołaja z siwą brodą (niestety oryginał nie zachował się – jeśli jednak jakiś czytelnik jest w posiadaniu – proszę o kontakt :) ).

Cieszą mnie w podobnym stopniu wszystkie słowa uznania: zarówno te na Instagramie od obserwatorów, od innych grafików czy ilustratorów, od rodziny i przyjaciół, jak i te od jurorów konkursów branżowych. Wiem wówczas, że docieram do wielu osób, co uzasadnia sens mojej pracy in genere.

Co jest, Twoim zdaniem, niezbędne w pracy ilustratorki?
Dyscyplina, umiejętność zrozumienia potrzeb klientów i odbiorców, niekończące się poszukiwanie nowych środków wyrazu, dbanie o rzemiosło i poczucie humoru.

Twój plakat dla LABEL powstał z inspiracji twórczością Benity Koch-Otte. Które artystki Bauhausu są tobie równie bliskie?
Bliska jest mi także twórczość Anni Albers. Doceniam jej umiejętności i innowacje kompozycyjne, ponadczasowość prac oraz dobór kolorów. Zaznaczyć należy przy tym, że kolory w dziełach „kobiet Bauhausu” są bardzo wyrafinowane, a paleta nie ogranicza się do tradycyjnie kojarzonych z Bauhausem. Tkactwo w rękach Albers stało się medium równoważnym malarstwu czy grafice, choć w ówczesnych czasach uznawane było za rzemiosło.

Czy masz z okazji jubileuszu Bauhausu jakieś specjalne życzenie dla siebie?
Chciałabym móc dalej robić to, co lubię, czego życzę także wszystkim czytelnikom magazynu LABEL!

Ola Niepsuj: https://www.facebook.com/niepsujola/
Plakaty: https://label-magazine.com/-c-0.html

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.