Siła mocnych kolorów i kształtów. Rozmowa z Aleksandrą Morawiak

Kolaże Aleksandry Morawiak przenoszą widza w świat obfitości, pełnego pięknych kwiatów, zwierząt i magii. Z okazji stulecia Bauhausu zaprosiliśmy Aleksandrę do grona dwudziestu artystów, którzy zaprojektowali dla nas unikatowe plakaty. Notki o artystach znajdziecie w kolejnych wydaniach papierowego LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Autor: AC

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Kolaże Aleksandry Morawiak przenoszą widza w świat obfitości, pełnego pięknych kwiatów, zwierząt i magii. Z okazji stulecia Bauhausu zaprosiliśmy Aleksandrę do grona dwudziestu artystów, którzy zaprojektowali dla nas unikatowe plakaty. Notki o artystach znajdziecie w kolejnych wydaniach papierowego LABEL, zaś online Magdalena Zięba-Grodzka rozmawia z nimi o pracy projektanta, ich pasjach oraz o Bauhausie.

Magdalena Zięba - Grodzka: Czy życie codzienne Aleksandry Morawiak jest tak samo bajkowe jak Twoje niesamowite kolaże?
Aleksandra Morawiak: Myślę, że ogromnym, moim wciąż bajkowym niemal, szczęściem, jest to, że odnalazłam swoją pasję i uczyniłam z niej zawód. To sprawia, że moja codzienność stała się absolutnie wyjątkowa. Dużo w niej również rutyny i działania według ustalonego wcześniej harmonogramu, ale każdego dnia zajmuję się trochę innym aspektem mojej pracy. Staram się być dobrze zorganizowana i dzielę mój tydzień na dni tematyczne. W niektóre z nich priorytetem jest wysyłka zamówień, odpowiedzenie na wiadomości, sprawy księgowe. Pozostałe wypełnia poszukiwanie elementów potrzebnych do stworzenia kolażu, a następnie to, co lubię najbardziej, czyli tworzenie. Kiedy wiem, że mam wszystko przygotowane, znam oczekiwania klienta i czuję się pełna sił – jest to najlepsza część całego złożonego procesu powstawania kolażu. Robię to, co kocham i tym właśnie aspekcie codzienności widzę tę magię i bajkowość.Jak to się stało, że zajęłaś się kolażem? Skończyłaś przecież fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej…
Szkoła Filmowa ubogaciła moją wrażliwość na sztukę oraz otaczający świat. Była ważnym etapem w moim rozwoju i jestem przekonana, że bez tych pięciu lat byłabym teraz w innym miejscu. Umiejętności oraz doświadczenie, które tam zdobyłam, bardzo przydają mi się w tym momencie. Począwszy od obsługi programu graficznego, w którym powstają moje prace aż do samego fotografowania, ustawiania światła – fotografuję swoje prace, publikacje, pracownię, kulisy mojej pracy. Fotografia jest blisko mnie każdego dnia, a kolaż był jej konsekwencją. Niejednokrotnie łapałam się na tym, że czuję się ograniczona przez fotografię, że moje pomysły są trudne do zrealizowania, wymagają dużych nakładów finansowych lub zaangażowania wielu osób. Nie miałam w sobie w tej siły, by iść w tym kierunku i szukałam innego środka wyrazu. Kolaż pojawił się przypadkiem – podczas sesji na studiach nie przygotowałam zdjęć na jeden z przedmiotów i postanowiłam stworzyć coś już z gotowych elementów. Nie interesowałam się wcześniej kolażem, nie znałam twórców, nie miałam się na kim wzorować. Te dwie pierwsze prace, które wtedy powstały, były wynikiem otwarcia się na coś nowego, poszukiwań w sobie samym, były autentycznym działaniem twórczym.

Jak wygląda Twoja praca – skąd czerpiesz pomysły, motywy, fotografie?
Moim wzorem procesu twórczego jest to pierwsze wspomnienie, czyli mało inspiracji, więcej prawdziwego działania. Nie lubię pytania o pomysły, bo pierwsze, co mi przychodzi do głowy, gdy sobie takie pytanie zadaję to – po prostu siadam i robię. Wypadkową tego, co wtedy dzieje się we mnie i co powstaje, jest wszystko, czego doświadczam na co dzień. Szara codzienność, obserwacja światła, wrażliwość na kolor, albumy z realizacjami projektów wnętrz, które oglądam, przeczytane książki i artykuły, obejrzane filmy. Kształtuje nas każda mała rzecz, a najważniejsze jest to, by się umieć na to otworzyć i zobaczyć, że z tego można łatwo czerpać, a nie przesiadywać na Pintereście w poszukiwaniu inspiracji, co jest moim zdaniem drogą donikąd.

Przez te prawie cztery lata, odkąd zajęłam się kolażem, zgromadziłam bardzo obszerne archiwum fotografii oraz ilustracji. Zbieram je i pieczołowicie kataloguję. Większość z nich pochodzi z bibliotek z całego świata, które digitalizują swoje zbiory i udostępniają je dla twórców. Jeśli chodzi o współczesne fotografie – korzystam z darmowych stron lub kupuję licencję do zdjęć.

Czy tworząc dany projekt masz już gotowy pomysł na to, jak ma on wyglądać?
Tak. Ten pomysł podlega w trakcie procesu licznym metamorfozom, ale zawsze powracam w myślach do tej pierwszej, ulotnej wizji tego, jak całościowo to ma wyglądać. Widzę to w swojej wyobraźni w lekkim rozmyciu, ale nastrój, kolory, kompozycja jest nakreślona. Kiedy w trakcie tworzenia czuję, że błądzę, wracam myślami do tej wizji i jest to bardzo pomocne.

Twoje prace znają przede wszystkim czytelnicy takich tytułów jak Kukbuk, Zwierciadło czy „Pani”, jednak Twoje kolaże istnieją również jako samoistne dzieła sztuki, prawda?
Uwielbiam tworzyć ilustracje na zamówienie, pod konkretny temat. Bardzo pomagają mi ograniczenia, wskazówki od klienta, umiem dobrze dopasować się do wytycznych. Jednak okazyjnie, jeśli pozwala mi na to czas – tworzę dla siebie, a w konsekwencji – także dla innych. Te prace najczęściej zdobią ściany mieszkań lub są obiektami podczas wystaw.

Czy masz wśród swoich realizacji jakąś ulubioną?
Nadal pozostaje nią „Zmysłownik”, czyli wyjątkowy kalendarz stworzony dla magazynu Kukbuk. Mam do niej sentyment z kilku powodów. Po pierwsze jest moją najbardziej obszerną realizacją – 12 ilustracji na każdy miesiąc, a dodatkowo projekt okładki oraz kalek ozdobnych, które pojawiają się przed każdym kolażem. Moja praca nad tym kalendarzem trwała ponad pół roku i był to bardzo przyjemny czas. Kiedy już wspólnie z redakcją ustaliliśmy kierunek wizualny naszych działań, swobodnie i bez większych potknięć dobrnęliśmy do końca. Stworzenie każdej z tych gęsto zabudowanych kompozycji było przyjemnością – miałam absolutną wolność twórczą i to zaowocowało docenieniem tej publikacji przez Łódź Design Festival oraz Klub Twórców Reklamy. Zmysłownik został wyróżniony prestiżowym znakiem jakości Must Have oraz Złotym Mieczem KTR w kategorii Ilustracja.

W każdej Twojej pracy dostrzec można fascynację obrazem i jego nieskończonymi możliwościami – Twoje kolaże są niczym gabinety osobliwości. Jak udało Ci się wypracować tak rozpoznawalny styl wszak kolaż to teraz jedna z napopularniejszych technik?
Kiedyzaczęłam tworzyć swoje pierwsze kolaże, nie było to w Polsce jeszcze tak popularne. Kojarzyłam zaledwie kilka osób, które działały komercyjnie. Odnalezienie swojego stylu i pozostanie mu wiernym to bardzo trudne zadanie. Myślę, że gdybym miała tego świadomość i próbowała to osiągnąć – nie udałoby się to tak łatwo.

Masz swój sposób na udaną ilustrację?
Sekretem jest postępowanie w zgodzie ze sobą, słuchanie siebie, swojej intuicji i tworzenie rzeczy, które naprawdę nam się podobają. Jest to jednocześnie sposób na udaną ilustrację. Ja bardzo dobrze wiem i czuję, kiedy zrobiłam dobrą robotę, a kiedy nie przyłożyłam się należycie. Ilustracja jest skończona, kiedy jej autor czuje, że dodatkowa kropka czy kreska będzie zbędna, a odjęcie nawet najmniejszego elementu sprawi, że nie będzie ona tak dobra.

Dla LABEL przygotowałaś plakat łączący w sobie wiele aspektów związanych z Bauhausem. Opowiesz nam o nich?
Jednym z założeń Bauhausu było zmienianie człowieka przez sztukę, dlatego miała się stać ona łatwiej dostępna dla każdego, miała wpływać na ludzi poprzez codzienny kontakt z nią. Stąd cytat z Lyonela Feiningera, który był inspiracją do stworzenia tego kolażu: „Sztuka to konieczność, a nie luksus”. Będąc blisko sztuki, nieustannie się rozwijamy, nasza codzienność jest ubogacona, mamy wpływ na kolejne pokolenia, wszystko jest ściśle związane z kulturą. To były myśli, które towarzyszyły mi w czasie projektowania tego plakatu.

Bauhaus to prostota i funkcjonalność Twoje kolaże są niezwykle dekoracyjne i niemal barokowe. Czy jest jednak w stylu Bauhausu coś, z czego chciałabyś czerpać?
Styl Bauhausu mocno inspiruje mnie do dzisiaj, ponieważ forma i barwa są niejednokrotnie zalążkami mojej myśli projektowej. Wierzę w siłę mocnych kolorów i kształtów – są formalnym potencjałem, nadającym sens ostatecznej formie tego, co widzimy oraz tego, co twórca pokazuje jako jego spojrzenie na świat.

100 lat Bauhausu to dobry moment na podsumowania – czego życzyłabyś sobie oraz artystom w Polsce z tej okazji?
Chciałabym życzyć artystom siły w ich codzienności, ponieważ wysoko rozwinięta wrażliwość potrafi przysporzyć zmartwień. Jednakże najważniejsze, że często jest głównym powodem wydawania pięknych owoców ich pracy.

Więcej o Aleksandrze Morawiak dowiecie się na stronie: www.aleksandramorawiak.com
A plakat który zaprojektowała dla nas z okazji rocznicy Bauhausu, można zakupić tu: https://label-magazine.com/label-sklep/dreamcart/a...

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych