„W projektowaniu bardzo ważne jest myślenie i chwytający za serce pomysł. Rozmowa z Kasią Stanny

Katarzyna Stanny, artystka o niezliczonych zainteresowaniach i talentach. Córka wybitnego grafika i plakacisty Janusza Stannego oraz ilustratorki Teresy Wilbik sztukę ma we krwi i na polu artystycznym próbowała już niemal wszystkiego – z doskonałymi efektami.

Autor: OL

Zdjęcia: archiwum artysty

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Prodziekan i wykładowczyni Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP (od 2009 roku prowadzi tam Pracownię Obrazowania dla Mediów), malarka, ilustratorka, fotografka, autorka tekstów o sztuce, a także projektantka biżuterii – te wszystkie role łączy Katarzyna Stanny, artystka o niezliczonych zainteresowaniach i talentach. Córka wybitnego grafika i plakacisty Janusza Stannego oraz ilustratorki Teresy Wilbik sztukę ma we krwi i na polu artystycznym próbowała już niemal wszystkiego – z doskonałymi efektami.

Czy fakt, że wychowałaś się w artystycznej rodzinie zaważył na Twoim wyborze ścieżki życiowej?

Tak, oczywiście! Zarówno mój Tata (prof. Janusz Stanny) jak również Mama (ilustratorka i malarka – Teresa Wilbik) pracowali głównie w domu. Prócz genów, które po nich odziedziczyłam, wychowałam się w miejscu pełnym przyborów artystycznych takich jak farby, pędzle, kredki, flamastry, podobrazia malarskie, albumy o sztuce i unosząca się między zupą pomidorową i pierożkami – wena twórcza stwarzająca niepowtarzalną artystyczną atmosferę. Zarówno w domu, jak i w pracowni moich rodziców, jako mała dziewczynka spotykałam wybitnych artystów – ich przyjaciół.

Fotografujesz, projektujesz grafikę, a w pewnym momencie zaprojektowałaś również biżuterię. Do tego prowadzisz działalność naukową i dydaktyczną, działasz w fundacjach… Który z tych obszarów jest dla Ciebie obecnie najistotniejszy, a który ostatnio odgrywa najważniejszą rolę?

To prawda, że działam na bardzo wielu płaszczyznach. W 2016 roku objęłam funkcję Prodziekana Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, ten obszar zajmował mnie zdecydowanie najbardziej w ostatnich latach. Drugą ważną ścieżką obraną przeze mnie w ostatnim czasie było projektowanie okładek i plakatów dla instytucji z obszaru nauki i kultury, haftowanie kolii niestety chwilowo musiałam odłożyć.

A czy w swojej pracy twórczej masz ulubioną technikę?

Nie mam, ponieważ zawsze staram się dobierać technikę do projektowanego w danym momencie zagadnienia, starając się odpowiedzieć na przedstawiany temat możliwie najtrafniej. Inaczej projektuję okładkę dla Polskiej Akademii Nauk, a inaczej ilustracje do przyśpiewek ludowych. To, co jednak łączę w wielu projektach to wykorzystanie fotografii albo skanu do stworzenia artystycznej kompozycji. Dzięki tej technice powstają zjawiska nowe, które mogłyby zaistnieć w świecie rzeczywistym, są jednak tylko malowniczą fikcją stworzoną przeze mnie na potrzeby konkretnego projektu.

W 2010 ukończyłaś studia doktoranckie na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, pisząc pracę na temat wpływu kultury ludowej na sztukę użytkową XX wieku. Czy fascynacja folklorem nadal jest żywa w Twojej twórczości?

Folklor był, jest i będzie obecny w sztuce, nie tylko ludowej, będąc często podświadomym źródłem inspiracji dla współczesnych artystów. Lubię kolor, proste formy i pewną dekoracyjność. Fascynacja folklorem najbardziej widoczna jest jednak w moich projektach kolii, ponieważ jest to obszar całkowicie wolny artystycznie, zależny jedynie od mojej koncepcji w stosunku do tworzonego obiektu. Nie zawsze jednak jest on wskazany jako fundament projektu okładki czy plakatu, to zależy od tematu, epoki etc.

Przez wiele lat współpracowałaś z, niedawno zmarłym, profesorem Rosławem Szaybo. Czy planujesz kontynuować dzieło, które wspólnie tworzyliście? Mam oczywiście na myśli Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP...

Tak, oczywiście. Przez wiele lat byłam asystentką prof. Rosława Szaybo na Wydziale Sztuki Mediów gdzie do 2015 roku prowadziliśmy Pracownię Fotografii „użytecznej” (jak ją nazywał profesor). Nauczyłam się od niego bardzo wiele. W obszarze sztuki i projektowania zawsze stawiał na myślenie, które wyniósł z Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego z Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, który ukończył. Po odejściu profesora z ASP, została powołana Pracownia Obrazowania dla Mediów, którą mam przyjemność prowadzić. Ja również uczulam moich studentówna to jak bardzo ważne jest myślenie w projektowaniu, koncepcja i chwytający za serce niepowtarzalny pomysł. To co jednak jest nowego to wejście w obszar nowych mediów, czyli oderwanie się od nieruchomego obrazu na rzecz obrazu ruchomego, czasem również z dźwiękiem. Postęp i rozwój nowych technologii wymusza nowe formy komunikacji ze światem, powinny one jednak zawsze opierać się na błyskotliwym IQ.

Jesteś chyba jedną z najbardziej energetycznych osób, jakie miałam okazję poznać. Swoim pozytywnym nastawieniem mogłabyś obdarować kilku młodszych od siebie artystów. Jak Ty to robisz?

Cieszę się, że jestem tak odebrana! To prawda, po pierwsze moi rodzice zawsze mieli pozytywny odbiór świata, miałam szczęśliwe dzieciństwo, które dało mi mocny fundament dla dorosłego życia. Po drugie wychodzę z założenia, że wszystko w świecie dzieje się w odpowiednim czasie, po coś i ma sens. To mi daje spokój w działaniu. Uważam, że warto obierać życiowe cele i konsekwentnie je realizować a to daje wielką satysfakcję. Poranny jogging z psem, otwartość i życzliwość dla świata oraz umiejętność czerpania z życia tego co najlepsze wzbogacają energetycznie. Obraz świata jaki mamy w sobie kreuje go w nas a w konsekwencji rzeczywistość w której się poruszamy. Wypowiadam też czasem dobre życzenia na głos, które często się sprawdzają.

Dla LABEL stworzyłaś niezwykle mocny typograficzny plakat. Powstał on w dość ekspresowym tempie, jestem więc ciekawa jak przebiegała praca nad tym projektem?

Plakat na stulecie Bauhausu postanowiłam oprzeć na charakterystycznej typografii, wąskiej palecie barw typowej dla tego nurtu oraz prostocie przenikających się form graficznych i typograficznych. Od początku wiedziałam, że mam do zagospodarowania format pionowego prostokąta zbliżonego do 100x70 i że muszę go jak najlepiej zakomponować. W tym wypadku stosowanie fotograficznego kolażu nie było mi potrzebne, ponieważ punkt ciężkości, tej kompozycyjnej zabawy opierał się na grze form, kolorów i kontrastów. Takich właśnie jak w Bauhausie.Czy w twórczości i ideach Bauhausu odnajdujesz elementy warte zaczerpnięcia w innych swoich pracach lub w pracy dydaktycznej? Wszak Bauhaus to również nietypowe metody nauczania...

Minimalizm, harmonia i prostota formy to elementy, które odbieram jako wielką wartość. Jeśli chodzi o metody nauczania, to uważam, że współcześnie warto docenić prostotę i wydajność, która charakteryzowała nie tylko design mieszkań i przedmiotów codziennego użytku, lecz również typografię. W nagłówkach listowych informowano: „Piszemy wszystko małą literą, żeby oszczędzić na czasie". Po co komu 2 alfabety, skoro wystarczy jeden? Po co pisać wielką literą, skoro można mówić wielkimi literami? Wszystko po to by lepiej zarządzać czasem, będącym również współcześnie „towarem” deficytowym. "Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wśród studentek szkoły Bauhausu wiele było przedstawicielek płci pięknej. To pokazuje jak wielkie zainteresowanie w obszarze projektowania było już wtedy wśród kobiet...

Nad czym obecnie pracujesz? Opowiedz proszę o swojej pracy naukowej i inspiracjach.

Przed kilkoma dniami odsłoniłam tablicę pamiątkową na murze Wydziału Sztuki Mediów, będącą zwieńczeniem projektu historycznego, który przeprowadzałam od roku z moimi studentami. Obecnie zamykam okres twórczości z ostatnich 9 lat pracy, czyli fragmentu dorobku artystycznego, który powstał po otrzymaniu przeze mnie tytułu doktora. Nakładem wydawnictwa Akademii Sztuk Pięknych ukazała się właśnie publikacja „Kasia Stanny – plakaty i okładki”, prezentującą ten właśnie, wybrany fragment mojej twórczości. Kończę również okładkę do wspomnień o wybitnym polskim szermierzu – Ryszardzie Parulskim i wybieram się na wakacje, gdzie planuję spotkać się i przeprowadzić mini wywiad z przyjacielem mojego taty z czasów studiów – Włochem - Mario, który obecnie mieszka w Prowansji... Po wakacjach czeka mnie okres wytężonej pracy archiwistyczno-literackiej, ponieważ piszę biografię moich rodziców dla wydawnictwa Maginesy. Jest to dla mnie niezwykle ciekawe i nowe wyzwanie...

Planujesz również konferencję poświęconą Bauhausowi, prawda?
Tak, planuję wziąć w niej udział, zapowiada się niezwykle interesujący program łączący obszar sztuki i polityki. Autorem koncepcji jest prof. dr hab. Arkadiusz Stempin, Kierownik Katedry Konrada Adenauera z WSE im. Ks. J. Tischnera w Krakowie. W październiku zaplanowana jest międzynarodowa konferencja poświęcona 30 rocznicy Jesieni Narodów w Polsce i Niemczech oraz 100-leciu Bauhausu organizowana przez Wyższą Szkołę Europejską i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Udział w niej potwierdziło już wielu znamienitych gości.

Masz jakieś życzenia dla siebie jako artystki oraz dla swoich studentów na stulecie Bauhausu?

Myślę, że pewien porządek i harmonia w pracy pomaga konsekwentnie i przemyślanie realizować projekty. Spontaniczność w sztuce jest wartością, ale dobrze gdy wynika z przestudiowanych wcześniej koncepcji. Studentom życzę by szukali inspiracji w tym, co w sztuce zostało już uznane za wartość i by odstawili czasem komputer, bo jest to jedynie narzędzie a nie kreator projektów. Sobie życzę by zaoszczędzony w bauhausowym duchu czas pracy, udało mi się jak najlepiej zagospodarować w innych obszarach.

Plakaty dostępne na stronie: https://label-magazine.com/label-sklep-c-7.html

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych