Image Map Image Map

Nad & Greg

Za projekt tej krakowskiej cukierni odpowiedzialni są architekci z pracowni NArchitekTURA. „Realizacja cukierni francuskiej Nad & Greg to dla nas, jako architektów, splot pomyślnych okoliczności i pozytywnych niespodzianek. Koncepcja, którą przygotowaliśmy w ekspresowym tempie dla przyjaciół pochodzących z Belgii i Francji, powstawała równolegle z pracami na budowie, w ciągu zaledwie trzech miesięcy – od marca do maja 2016 roku. Proces ten przypominał nieco udział w zawodach w projektowaniu na czas.” - tak wspominają rozpoczęcie prac architekci. Wnętrze na parterze kamienicy z początku XX wieku przy Rynku Podgórskim w Krakowie stopniowo odkrywało przed nimi swój potencjał. Okazało się „uszyte na miarę” potrzeb niewielkiej cukierni. Po skuciu niezbyt atrakcyjnych niebieskich płytek ceramicznych odkryto historyczną kamienną posadzkę, którą zdecydowano się odrestaurować.

Charakterystyczna mozaika jasnych i ciemnych płyt z marmuru zdeterminowała dość minimalistyczne podejście do pozostałych elementów aranżacji. Jedną z pierwszych decyzji projektowych było wyczyszczenie i wyeksponowanie zachowanych sklepień krzyżowych za pomocą dyskretnego, pośredniego oświetlenia. Wysokie i głębokie wnęki okienne w dwóch głównych pomieszczeniach wykończono drewnianymi meblami, w ramach których zintegrowano ławki, stoliki oraz ruchome okiennice. Formy te kadrują widoki na pobliską ulicę, rynek i neogotycki kościół św. Józefa zaprojektowany przez Jana Sasa-Zubrzyckiego. Zmienne ustawienia okiennic informują ponadto o otwarciu lub zamknięciu lokalu.

Każdy z drewnianych elementów architekci wzbogacili charakterystyczną perforację imitującą dziurkę od klucza. Otwory te podkreślają osie widokowe przecinające całe wnętrze, od placu aż po oficynę; zachęcają też przechodniów do zaglądnięcia do wnętrza cukierni. Większość mebli wykonano z bielonego drewna bukowego i dębowego, a krzesła i ławki dodatkowo wzbogacono o zdejmowalne okrycia z materiału. „Motyw ten można uznać za architektoniczną interpretację krawiectwa haute couture.” - dodają architekci. Zupełnie odmienny charakter ma natomiast złota sala usytuowana od strony oficyny, będąca ukłonem w stronę twórczości francuskiego artysty – Yves’a Kleina. Ciepły, kameralny charakter jej wnętrza podkreślają żarówki umieszczone bezpośrednio na ścianach. Aranżację przestrzeni dopełnia instalacja artystyczna Les Étoiles (Gwiazdy) umieszczona na sufitach w głównych salach. Jest ona dość zaskakującą interpretacją historycznej tradycji dekorowania sklepień. Zamiast figuratywnych ornamentów architekci postanowili nawiązać w pośredni sposób do charakteru lokalu, wykorzystując nazwiska francuskich i belgijskich gwiazd, związanych z nauką, kulturą i sztuką. Odczytanie poszczególnych wyrazów jest jednak możliwe wyłącznie za pomocą lustrzanych świeczników umieszczonych na każdym ze stolików. W ten sposób doświadczenia kulinarne i estetyczne wzbogacone są o rodzaj interaktywnej gry, do której zapraszani są wszyscy goście cukierni Nad & Greg.

Nad&Greg, Rynek Podgórski 11, Kraków
Poznaj moje miejsca
JOLANTA PIĄTEK
29
Zamów prenumeratę
LABEL MAGAZINE
Umów się na jazdę próbną
RADOŚĆ Z JAZDY BMW I3
Poznaj inne miejsca, które poleca Label Magazine

Argentyńskie steki we Wrocławiu

Tłok w Tłoku? Nic dziwnego

Śniadanie w rytmie slow

Od 65 lat ich paliwem jest pasja

(Nie)kochany gluten

Kawa i książki – czego chcieć więcej?

To miejce to MUS!

Gofry w klimacie PRLu!

Relaks w Relaksie

Śniadanie o 7:00 rano? Zapraszamy

Gwar, śmiech, brzdęk kieliszków i talerzy

Rzucają mięsem na kolana!

Taki haos kochamy!

Wypiekarnia przyjemności

Blisko Warszawy, blisko natury

Taszka – Drink, Dine, Experiment!

Zapraszamy literkę u!

Uwaga łasuchy! To miejsce jest dla was!

Mazurskie czy chinkali?

Sprawdź jak smakują Karaiby!