Image Map Image Map

W Kopalni Guido wydobywa się także kulturę

Planujesz wypad za miasto? Sprawdzi się elektryczne BMW i3 i ten oto adres! Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać autentyczną szolą i przekonać się na własne oczy, jak wygląda wydobywanie węgla. Obecnie kwitnie tu również kultura i rozrywka: Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego, Beethoven Industrialnie, Zjazd Festiwal - to tylko kilka organizowanych tu wydarzeń na najwyższym poziomie. Coroczna Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki, gromadzi w Muzeum Górnictwa Węglowego kilka tysięcy odwiedzających.

Na zwiedzających czekają dwa, świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 i 320 metrów pod ziemią. Poziom 170 przeistoczył się w poziom świętej Barbary - patronka górników jest tu postacią najważniejszą. Podczas zwiedzania można zobaczyć autentyczne stajnie, zabytkowe wyrobiska i komory technologiczne. Gdy zawodziła jednak siła rozumu i ludzkich mięśni, odwoływano się do siły najwyższej - punktem kulminacyjnym trasy jest obszerna kaplica św. Barbary. Zachwyca tu surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat. Uwagę zwracają też wykonane na zamówienie witraż i rzeźba św. Barbary. Tu dowiemy się, dlaczego właśnie ją górnicy wybrali na swoją patronkę. Poziom 320 to kontynuacja górniczej opowieści z końca XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Najefektowniejszym punktem są pokazy pracy kombajnów górniczych, takich samych, jakich używa się w czynnych kopalniach. Na trasie nie zabraknie także przejazdu elektryczną kolejką podwieszaną - jest to jedyna tego typu, udostępniona dla turystów kolejka górnicza na świecie!
Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje i to w zupełnie surowej formie. To nie koniec atrakcji - na odwiedzających czeka podziemna Strefa K8 i najgłębiej położony pub w Europie, a w nim lokalne piwa „Guido”. Wyprawa 355 metrów pod ziemię to prawdziwa górnicza szychta w najgłębszych i najbardziej surowych rejonach Kopalni Guido. Sztygar zleca uczestnikom w pełnym ekwipunku wykonanie górniczych zadań, takich jak przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, montaż przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla, zabudowę lutni wentylacyjnej i inne roboty, które należy wykonać przy nikłym świetle lampki osobistej, w ciasnocie i zapyleniu.
Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Zabrze
Poznaj moje miejsca
DOMINIK TOKARSKI
30
Zamów prenumeratę
LABEL MAGAZINE
Umów się na jazdę próbną
RADOŚĆ Z JAZDY BMW I3
Poznaj inne miejsca, które poleca Label Magazine

Argentyńskie steki we Wrocławiu

Tłok w Tłoku? Nic dziwnego

Śniadanie w rytmie slow

Od 65 lat ich paliwem jest pasja

(Nie)kochany gluten

Kawa i książki – czego chcieć więcej?

To miejce to MUS!

Gofry w klimacie PRLu!

Relaks w Relaksie

Śniadanie o 7:00 rano? Zapraszamy

Gwar, śmiech, brzdęk kieliszków i talerzy

Rzucają mięsem na kolana!

Taki haos kochamy!

Wypiekarnia przyjemności

Blisko Warszawy, blisko natury

Taszka – Drink, Dine, Experiment!

Zapraszamy literkę u!

Uwaga łasuchy! To miejsce jest dla was!

Mazurskie czy chinkali?

Sprawdź jak smakują Karaiby!