Image Map Image Map

Opasły Tom - miejsce, gdzie wypada czytać przy jedzeniu

W Opasłym Tomie na Wierzbowej przed wojną mieściła się słynna restauracja Oaza, z wyśmienitą kuchnią, dancingiem i kabaretem, którego naczelnym tekściarzem był Konrad Tom. Dziś miejsce to prowadzone przez rodzinę Kręglickich przyciąga znakomitym jedzeniem, półkami pełnymi książek, a od niedawna całkowicie odmienionym wnętrzem przez wrocławskie BUCK.STUDIO.

Zaaranżowanie 260 metrów kwadratowych dwupoziomowej powierzchni było dla architektów sporym wyzwaniem. Przestrzeń ta wymagała dobrego rozplanowania funkcji, ale też znalezienia patentu, który wizualnie połączyłby całość. Dopiero po kilku podejściach wpadliśmy na pomysł obłożenia wszystkich ścian blachą falistą wykończoną aksamitem. W zależności od pomieszczenia, jego charakteru i funkcji, zmienia się tylko kolor tkaniny. Dzięki temu wnętrze jest bardzo spójne - mówi współautor projektu, architekt Paweł Buck. Przepiękne głębokie barwy ścian restauracji - koralowa, szałwiowa, miodowa i atramentowa - nie tylko wyglądają spektakularnie, ale też stanowią wspaniałe kontrastowe tło dla mebli wykończonych w stylu art deco - czeczotą topolową oraz naturalnym, niepolerowanym marmurem. Przepiękny spektakl rozgrywa się również nad głowami klientów Opasłego Tomu. Oryginalne lampy to projekt, który powstał we współpracy z marką Chorus.

W Opasłym Tomie skosztujemy wybornej kuchni autorskiej. W menu degustacyjny między innymi rosół na rurze wołowej, bliny gryczane, jesiotr z płatkiem słoniny i legumina z koziego sera na trójniaku. Szefową kuchni jest tu Flavia Borawska, córka Tessy Capponi-Borawskiej. Flavia kulinarne doświadczenie zdobywała w najlepszych restauracjach we Florencji (Cibréo, Teatro del Sale, Cibréo Caffé), Londynie (Le Cordob Bleu) i Kopenhadze (Noma).
Zdjęcia: PIONOpasły Tom, Wierzbowa 9, Warszawa
Zamów prenumeratę
LABEL MAGAZINE
Umów się na jazdę próbną
RADOŚĆ Z JAZDY BMW I3
Warszawa. Poznaj inne polecane miejsca

Pora na Epokowe odkrycia kulinarne

W imię przyjemności!

Tutaj od rana do nocy celebruje się życie

Kawa i hasztagi

Kawiarniana oaza na Bemowie

Słodki Frank jest kobietą

Sentymentalne imaginarium

Energia krakowskiego Kazimierza

Więcej niż sklep

W porcelanowym raju

Rozkoszne smaki Bibendy

Od 65 lat ich paliwem jest pasja

Gofry w klimacie PRLu!

Gwar, śmiech, brzdęk kieliszków i talerzy

Blisko Warszawy, blisko natury

Po 25 latach pobytu we Francji, właściciele lokalu przyjechali do Warszawy.

Design lovers, to miejsce powstało z myślą o was!

Oplątwy, po angielsku nazywane air plants, nie potrzebują do życia podłoża

Raj w Niebie to godny polecenia lokal specjalizujący się w kuchni hawajskiej.

Mango Vegan to sieć kilku lokali streetfoodowych ze zdrową żywnością wegańską.