Mieszkania w starych kamienicach
Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.
Autor: NU
Zdjęcia: Materiały prasowe
Szalony Paryż

Mieszkanie w zabytkowej kamienicy łatwo sprowadzić do banału, oryginalne sztukaterie, wysokie sufity już same w sobie narzucają określony styl. Jean-Christophe Aumas, na co dzień scenograf i właściciel agencji kreatywnej zdecydowanie banału chciał uniknąć. Nie bał się nietypowych zestawień kolorystycznych i dziwnych przedmiotów.

W jego mieszkaniu w X-tej dzielnicy francuskiej stolicy możemy spotkać między innymi: plastikową sarenkę, dyskotekową kulę, flaminga, małego dzika, kolekcję motyli i kaktusów. Jak przyznaje sam gospodarz, mieszkanie idealnie odzwierciedla jego barwną osobowość i zainteresowania oraz eklektyczny gust i to właśnie jest dla niego najważniejsze.

http://www.richardpowersphoto.com
Eklektyczny Berlin

Ten wyjątkowy apartament znajduje się w pochodzącej z 1900 roku berlińskiej kamienicy. Przed architektami postawiono niełatwe zadanie - odnowić istniejące wnętrze, zachować jego historyczne elementy, a jednocześnie uniknąć banału. Charakteru nadały oryginalne, zabytkowe sufity i oświetlenie zachowane we wszystkich pomieszczeniach.

Ściany pokryto tynkiem o nieregularnej strukturze. Oryginalny drewniany parkiet i deski odnowiono i pokryto zabezpieczającą warstwą specjalnej emalii. Ciekawym akcentem są oryginalne marokańskie drzwi umieszczone pomiędzy kuchnią i sypialnią nadające mieszkaniu wręcz surrealistycznego charakteru. Za metamorfozę wnętrza odpowiedzialni są architekci z pracowni Marc Benjamin Drewes ARCHITEKTUREN oraz Schneideroelsen.

http://marcdrewes.com
Madryt

Dwójka projektantów z Hiszpanii postanowiła odświeżyć i kompletnie zreorganizować mieszkanie w XIX-wiecznej kamienicy w centrum Madrytu niedaleko Buen Retiro Park. Główną zmianą było usunięcie zbędnych ścian, dzięki czemu wnętrze stało się otwarte, nowoczesne i lepiej oświetlone. Duży pokój, jadalnia oraz kuchnia znajdują się w jednej rozległej przestrzeni i tylko pojedyncze elementy, na przykład kominek w salonie, wyznaczają konkretne obszary oraz ich funkcje.

W części kuchennej wiszą charakterystyczne miedziane lampy, a wszelkie urządzenia są wkomponowane w system szaf i wnęk. Jadalnia jest oddzielona niewielką ścianą, która została pomalowana na biało. W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki, gdzie przeważają biel i marmur. Mniejsza toaleta odznacza się ogromnym lustrem, optycznie powiększającym przestrzeń.

Sypialnie, z kolei, urządzone są bardzo minimalistycznie, większość udogodnień i mebli ponownie zorganizowano w system wnęk i szaf, które nie zajmują znacznego miejsca. Projektantom zależało, by w tym koncepcie przestrzennego i nowoczesnego mieszkania znalazł się element łączący historię kamienicy z jej wnętrzem. Z tego też powodu na podłodze użyte są deski pomalowane na biało, które widocznie korespondują ze stylistyką budynku.
http://www.lucasyhernandezgil.com
Artystyczny Amsterdam

Mieszkania artystów to świątynie kreatywności i wolności. Każde z nich jest niepowtarzalne, każde niesie za sobą wyjątkową historię. Zapraszamy do mieszkania Jaspera Krabbé. Artysta mieszka w kamienicy pochodzącej z 1892 roku.

Jasper mieszka tu od dwudziestu lat, odkąd powrócił do Amsterdamu z Nowego Jorku. W jego domu nie mogło zabraknąć pamiątek z licznych podróży. Ściany zdobią obrazy, a na podłodze leżą kolorowe, wzorzyste dywany. Gdzieniegdzie zdarto tynki, gołe ściany posłużyły artyście jak gotowe płótno do jego nowoczesnej interpretacji fresku.

Photo : Stan Koolen | Styling Emmy van Dantzig for http://www.vtwonen.nl/
Turyn

To mieszkanie znajdujące się w zabytkowej kamienicy wymagało generalnego remontu. Projektantki z pracowni Marcante-Testa (UdA) postanowiły nie restaurować go, a starą historię zastąpić nową opowieścią cytując jedynie fragmenty przeszłości. Mieszkanie jest dosłownie zalane kolorami: poczynając od niebieskich ścian w łazience, przez kolorowe płytki po materiał, którym tapicerowano krzesła.

W całym apartamencie wykorzystano strukturę zrobioną z czarnych, metalowych rurek, w jej ramy ujęto także kuchnię od początku zaprojektowaną przez włoskie studio. Warto zwrócić uwagę na podłogę, przypominającą kolorowe lastryko. W sypialni postawiono na drewniany parkiet. Dzięki metalowym elementom poszczególne pokoje tworzą całość, pastelowe kolory idealnie się dopełniają, a dodatki utrzymane w klimacie retro dodają klimatu.

http://www.marcante-testa.it/portfolio/history-rep...
Sztokholm

Ten loft mieści się w ponad 300-letniej, zabytkowej kamienicy w Sztokholmie, w dzielnicy Gamla Stan. Adaptacji strychu dokonali architekci ze Studia Mama. Drewniane regały i meble podkreśliły jedynie przestrzeń w mieszkaniu, nie zagracając jej.

Dzięki oknom dachowym oraz białym ścianom odbijającym światło, loft jest bardzo dobrze doświetlony. Dyskretne dodatki takie jak dywan utrzymany w odcieniach szarości, czy też metalowe wazony szwedzkiej marki Skultuna, podkreślają minimalistyczny charakter wnętrza, jednocześnie dodając mu charakteru.

www.studiomama.com
Studenckie mieszkanie, Poznań
Mieszkanie dla studentów mieści się w kamienicy z lat 30–tych w samym centrum Poznania. Ze względu na przeznaczenie miejsca, 83 m2 podzielone zostały na 4 niezależne pokoje, część wspólną – kuchnię z jadalnią umieszczone w dużym korytarzu łączącym sypialnie oraz dwie łazienki.

W pokojach zbudowano garderoby – ukryte za zasłonami tworzą pojemną przestrzeń do przechowywania, a dodatkowo stanowią przegrodę akustyczną między strefą sypialni, a korytarzem. Część mebli - biurka połączone z osłonami na grzejniki, tablice, małe stoliki, stół jadalny z ławami do kompletu oraz stelaże umywalek w łazienkach zostały zaprojektowane specjalnie do tej przestrzeni.

Żeby podkreślić charakter mieszkania na wynajem, we wnętrzu pojawiły się elementy identyfikacji – znaczki z numerami pokojów oraz symbolami łazienki i toalety. W części wspólnej stanęła oryginalna drabinka gimnastyczna, która wpisuje się w studencki klimat miejsca. W mieszkaniu zostały zachowane oryginalne elementy wnętrza – drzwi z naświetlami, skrzynkowe okna i drewniana podłoga, stąd jego kolorystyka ogranicza się do białego i szarego koloru, który uwydatnia cenne fragmenty z lat 30-tych.

www.adamwiercinski.pl
Zdjęcia: Przemysław Turlej