Mieszkanie na Helu
Lokalizacja zobowiązuje - projekt mieszkania nad brzegiem Bałtyku od początku nawiązywać miał do krajobrazu Półwyspu Helskiego. We wnętrzach zagościły zatem błękity, beże i naturalne materiały. Mieszkanie utrzymane zostało w jasnej tonacji, choć - zgodnie z życzeniem klientów - nie zdominowała go biel...
Autor: KN
Zdjęcia: Materiały prasowe
Do mieszkania prowadzi korytarz, w którym króluje dębowy fornir i szara cegła. Wykonane na zamówienie drzwi i zabudowa stolarska pokrywają niemal całe ściany, skrywając niezbędną przestrzeń przechowywania oraz elementy gospodarcze, takie jak pralka i suszarka. Duża i pojemna szafa okazała się ponadto doskonałym schowkiem na rakiety, które w domu miłośników badmintona mają szczególne znaczenie.
Dąb i cegła płynnie przechodzą do kolejnych pomieszczeń: w salonie komponują się z tapicerowanymi meblami utrzymanymi w pastelowej gamie. Wyjątkiem i zarazem akcentem kolorystycznym jest fotel wypoczynkowy w kolorze dojrzałej śliwki. Tuż obok zawisł obraz przywołujący na myśl morskie pejzaże, wykonany na specjalne zamówienie przez gdańską artystkę Martę Wiślińską-Sobczyńską. Drewniana zabudowa za telewizorem nie tylko skrywa niezbędne podłączenia, ale dodatkowo, za sprawą bocznych profili ledowych, subtelnie doświetla wnętrze. Wymiana tradycyjnych drzwi balkonowych na przeszklenia sięgające podłogi przeobraziła niskie pomieszczenie w przestronny i nasłoneczniony salon. Widoczny przez okna balkon dodatkowo powiększa pokój, stając się jego naturalnym przedłużeniem.
Kuchnia o stosunkowo niewielkiej powierzchni wymagała całkowitego przeorganizowania układu funkcjonalnego. Budynek pochodzący z lat 70. realizuje standardy odbiegające od współczesnych, przez co wdrożenie projektu wiązało się z wymianą istniejącego okna na model o podwyższonej framudze. Modyfikacja pozwoliła zwiększyć ilość blatów w kuchni i poprowadzić je wzdłuż trzech ścian, zyskując tym samym miejsce na ekspres do kawy i szybkie śniadanie. Bazowa gama kolorystyczna i prosta, nowoczesna forma mebli stanowią tło dla płytek ze wzorem lastryko pokrywających podłogę oraz drewnianej mozaiki ściennej, którym wtórują hokery z tapicerowaniem w soczystym, pomarańczowym kolorze. Spośród całej zabudowy stolarskiej wyróżniają się szuflady wyposażone w ręcznie produkowane gałki.
Niewątpliwie najciekawszym elementem wyposażenia sypialni jest wykonane na zamówienie tapicerowanie, którego geometryczne podziały nadają nowoczesny sznyt całemu wnętrzu. Ponadto tkaninowe wyłożenie, wraz z mięsistymi zasłonami i zabudową stolarską, skutecznie wyciszyły sypialnię, umożliwiając mieszkańcom prawdziwy wypoczynek. Łóżko z litego drewna zostało wykonane przez polską markę specjalizującą się w produkcji elementów wyposażenia sypialni.
Pokoje młodzieżowe pozostawiły przestrzeń dla rozwijających się osobowości dorastających mieszkańców. Wolnostojące wyposażenie towarzyszące bazowej zabudowie stolarskiej daje możliwość dostosowania się do zmieniających się potrzeb i upodobań, co jest jednym z podstawowych oczekiwań związanych z projektem pokoju dziecka - nawet nastoletniego.
W łazience pierwsze skrzypce grają płytki ze wzorem lastryko, których kolorystykę subtelnie dopełnia pastelowy niebieski pokrywający ściany i szafkę wykonaną przez stolarza. Kolor grzejnika celowo został dopasowany do farby ściennej, w efekcie czego uzyskaliśmy spójną całość. Czarne akcenty sprawiły, że łazienka nabrała indywidualnego charakteru. Ostatecznym dopełnieniem pieczołowicie zaprojektowanej kompozycji jest wykonane na zamówienie lustro o organicznym, nieregularnym kształcie.
Toaleta utrzymana jest w tej samej palecie kolorystycznej, w której zaprojektowana została łazienka. Ponownie lastryko pojawia się więc w duecie z niebieskim kolorem. Dostosowanie kolorystyki zabudowy stolarskiej do pomalowanych ścian pozwoliło ukryć przestrzeń przechowywania i powiększyć optycznie pomieszczenie.
Projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe http://kowalczyk-gajda.pl
Powierzchnia: 70 m²
Fotograf: kroniki.studio || http://www.kroniki.studio