Mieszkanie w Gdyni: Less is Enough

Autor: RU

Zdjęcia: Projekt: http://pracownia111.pl/pl
Fot. Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Tak słowa wielkiego modernisty parafrazuje Pier Vittorio Aureli, znakomity krytyk architektury, konfrontując słynne hasło „Less is More” ze współczesną rzeczywistością. Czym jest dziś minimalizm? Czy nadal ma tę ideowo-reformatorską siłę, jaką miał w ubiegłym stuleciu? A może właśnie abdykował, dołączając do katalogu butikowych trendów, stając się już tylko stylistycznym „must have tego sezonu”? Jak długo zatem będzie trwał ten sezon?

Tym starają się nie martwić Dominika i Tomek Miąskiewicz – para architektów reprezentujących gdyńską Pracownię 111. Oboje wierzą w trwałość uczciwej myśli architektonicznej, nie ufając kalejdoskopowi dekoratorskich trendów.

W 2015 roku, gdy zaczynaliśmy projektować nasze mieszkanie, nie zastanawialiśmy się, czy w roku 2019 wciąż modne będą heksagony i marmury „z żyłą”. Naszym zdaniem nie tak powinien wyglądać początek pracy. Czasem, gdy przeglądamy jakąś popularną gazetę, uśmiechamy się na widok nagłówka w stylu: „beton 3D – musisz to mieć!” – to naszym zdaniem trochę zbyt powierzchowne podejście do projektowania.

W pracowni, gdy siadamy do nowego zadania, zawsze zaczynamy od poszukiwania najbardziej podstawowych pytań, istotnych dla danego miejsca i użytkownika. To tu rodzi się pomysł – klucz, który, niezależnie od skali projektu, prowadzi do właściwych odpowiedzi na kolejne pytania – również tych dotyczących stylistyki. Uważamy, że przestrzeń konsekwentnie zrealizowana wokół dobrze postawionych pytań starzeje się z godnością.

W projekcie naszego mieszkania zaczęło się oczywiście od ścian działowych. Ale nie chodziło o to, jak je poprzesuwać lub pomalować. Pierwsze pytania miały zabawnie banalne brzmienie: Po co są ściany? Co pociąga nas w otwartych przestrzeniach? Czym właściwie jest wnętrze bez ścian, a czym – sama ściana? Zgodziliśmy się, że aranżacja od dewelopera była zła i zaczęliśmy od pustej kartki. Pokusa, by po wyburzeniach tak już zostawić, przyszła natychmiast. O ile jednak awangardowe, jednoprzestrzenne lofty zawsze nas pociągały, uznaliśmy, że pewne funkcje po prostu chcemy wydzielić – dla nas łóżko i wanna w salonie to utopia. Pozornie błahe pytania zaprowadziły nas do tego kluczowego: Czy można „zjeść” ścianę i mieć ścianę?

Tak przyszedł pomysł trzech meblo-kubików, luźno ustawionych w otwartej przestrzeni. Białe pudełko mieści sypialnię i wielki regał w salonie. Drewniane wchłonęło szafy przy wejściu, pralnię, instalacyjne szachty i kuchnię – która przybrała formę wysuniętej szuflady. Czarne zawiera łazienkę i sypialnianą wnękę w przestrzeni dzieci. Do tej ostatniej prowadzi wąski przesmyk – zamykany nie drzwiami, a ruchomym panelem, który w dzień chowa się w obudowie sypialni, wpuszczając trochę światła do strefy wejściowej.

Jak wydobyć lekkość i odrębność poszczególnych brył? Kluczową rolę grają tu materiały i detale. Po pierwsze, architekci w całym mieszkaniu usunęli tynk ze stropu, odsłaniając najpiękniejszy beton, jaki istnieje – czyli nie taki ze sklepu, tylko ten, który dostaje się wraz z budynkiem. Betonową posadzkę dobrali tak, by była dla stropu lustrzanym odbiciem. Obie płaszczyzny tworzą czytelną obudowę przestrzeni, nadając jej ciągłość. Po drugie, z żelazną konekwencją potraktowali wszystkie obudowy kubików: własnoręcznie dobierana, bezsęczna sklejka sosnowa oraz panele z olejowanego lub lakierowanego MDF – to materiały z jednoznacznie stolarskim rodowodem, silnie kontrastujące z surowym otoczeniem i stawiające ściany sypialni i szafki w kuchni w jednym szeregu. Po trzecie, pomieszczenia zrosły się z meblami w nierozerwalne hybrydy, więc granice między dwiema skalami zostały ostatecznie zniesione. Po czwarte, elegancko wykończone kubiki nigdy nie spotykają się z betonowym tłem „na styk” – oddzielone od podłogi i stropu wąskimi szczelinami, przypominają obiekty ruchome, które można bez wysiłku przesunąć w inne miejsce.

Każde dobrze skomponowane danie powinno być odpowiednio doprawione, ale czasem tej przyprawy wystarczy jedynie szczypta. W naszym wnętrzu większość dodatków i mebli, od lampek i uchwytów po stoły i zasłony, to IKEA – owszem, trochę z przyczyn budżetowych, ale trochę też z projektowej przekory – świadomość, że za niewielkie pieniądze znalazło się dobrą jakość i świetne wzornictwo, napełnia nas satysfakcją. Szczerze wierzymy, że minimalizm to nie wyrafinowana stylistyka, tylko bardzo prosta filozofia – życia i projektowania. Zaczynasz od pytania: Co jest mi potrzebne do szczęścia? – i pozbywasz się reszty. Efekt wizualny jest po trosze jakby skutkiem ubocznym. My na przykład potrzebowaliśmy schronienia przed miejskim chaosem, fasadowością, wizualną tandetą. Stworzyliśmy więc dla siebie przestrzeń wytchnienia: prostą, jednorodną, logiczną, wolną od imitacji, wypełnioną materiałami, na które lubimy patrzeć i których lubimy dotykać. I tylko nimi, bez zbędnych ozdób. Kochamy naturę – zaprosiliśmy ją zatem do domu, na przykład samodzielnie montując za łóżkiem sosnowe deski, które pięknie pachną nam do dziś. I właściwie tylko one zdobią naszą sypialnię. Ktoś powie, że na Pintereście widział bardziej wyrafinowane klamki – być może, ale nasze Dominika zrobiła sama, ze skóry podeszwowej, tak, by drzwi zyskały bardziej meblowy charakter, i te nam wystarczą. Od początku czuliśmy, że tym, czego potrzebujemy, jest jedynie sensownie zaprojektowana przestrzeń – sama w sobie.

Czy zatem to minimalistyczne, drewniano-betonowe wnętrze jest modne? – Mamy nadzieję, że nie za bardzo – a jeśli tak, to raczej przypadkowo. Kiedyś modna była stylistyka glamour, więc ludzie kupowali plastikowe żyrandole i w betonowych blokach montowali podświetlane gzymsy wokół sufitu. Teraz jest moda na surowość, więc w blokach na ściany przyklejają gliniane płytki (żeby ocieplić), a w ceglanych kamienicach wstawiają beton (żeby unowocześnić). My liczymy na to, że gdy za parę lat trendy się zmienią, nasza podniszczona już przestrzeń nadal będzie dobra, broniąc się naturalnością. Bo co ma stać się passe: strop? Sosna? W naszej łazience nie ma nawet płytek na ścianach – ściany są malowane nawet pod prysznicem. I kto wie – może wówczas, gdy nasze mieszkanie będzie już oficjalnie niemodne, będziemy się w nim czuć jeszcze lepiej? Wszak teraz agent od nieruchomości mógłby napisać: „nowoczesny apartament dla tych, którzy chcą czegoś więcej”. A nam naprawdę nie zależy, by było więcej. My wierzymy, że rację ma Aureli: samo „mniej” powinno wystarczyć.


Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych