Robert Konieczny prezentuje swój pierwszy projekt budynku w Poznaniu. Jego elewację pokryją rośliny

Uznany polski architekt Robert Koniecznym, twórca pracowni KWK PROMES, zaprojektował swój pierwszy budynek w Poznaniu. Obiekt prawie w całości pokryje zielona elewacja składająca się ze 140 tysięcy roślin. Inwestorem jest Piotr Voelkel, współwłaściciel biurowca Bałtyk i inicjator powstania Concordia Design.

Autor: KK

Zdjęcia: wizualizacje

https://www.kwkpromes.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Aura, bo taką nazwę nosi inwestycja, powstaje na Winogradach na działce przylegającej do terenu Klubu Sportowego Posnania, przy ul. Słowiańskiej w Poznaniu. W niedalekim sąsiedztwie z parkiem Cytadela. Inwestorem jest przedsiębiorca Piotr Voelkel, mecenas sztuki, współwłaściciel wielokrotnie nagradzanego biurowca Bałtyk.

Pierwszy taki projekt

Głównym założeniem architekta Roberta Koniecznego było minimalne ingerowanie w istniejący ekosystem oraz – o ile to możliwe – jego wzbogacenie. Stąd pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem tworzącym zielone wzgórze. Zieleń otoczenia będzie zlewać się z elewacją Aury, roślinność zostanie wprowadzona po sam dach.

Prowadzone od lat badania oraz rozwój technologii pozwalają na efektywne i bezpieczne wprowadzenie zieleni i wielu typów roślin na elewacje. Użytkownikom daje to radość obcowania z naturą i komfort - chłód w lecie i ciepło w zimie oraz kwiaty na wyciągnięcie ręki.

- Jeśli zapewnimy dość zieleni, w przystępnej formie, tak jak robimy to w przypadku Aury, mamy szansę trwale zmienić oblicze miast. Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat – mówi Robert Konieczny, założyciel pracowni architektonicznej KWK Promes, autor projektu. 

140 tysięcy roślin będzie rosło na specjalnej konstrukcji, tworząc ogród wertykalny na elewacji. Pomiędzy konstrukcją a tynkowaną ścianą wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Rośliny podlewać będzie automatyczny system korzystający w 90 proc. z wód retencyjnych, roztopowych i opadowych gromadzonych na terenie działki. Automatyzacja ograniczy do minimum tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane ręką człowieka. 

Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce. Ze względu na swoją innowacyjność w proces projektowy zaangażowani są naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

Pomysł Roberta Koniecznego dla tego terenu został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Inwestora przekonała wizja wprowadzania dodatkowej ilości zieleni na działkę.

- Od dawna obserwuję to, co projektuje i w jaki sposób myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach – mówi inwestor Piotr Voelkel.

Sztuka w DNA 

Do projektowania wnętrz inwestor zaprosił znaną w Poznaniu artystkę Alicję Białą, autorkę kolorowych „Totemów” stojących między hotelem Sheraton i Bałtykiem. Dla Aury artystka zaprojektowała w przestrzeni lobby oryginalną ceramiczną roślinną rzeźbę-lampę oraz relief nawiązujący do  związku człowieka z naturą.

- Główną inspiracją form rzeźbiarskich były rośliny obecne lokalnie w Wielkopolsce, czasem zagrożone przez degradację siedlisk i zmiany klimatyczne. U mnie te małe rośliny są przeskalowane, dumne, zauważalne i mimo wszystko pełne nadziei – mówi artystka Alicja Biała. 

Wisząca rzeźba-lampa oraz relief będą pokryte stworzonymi specjalnie przez artystkę szkliwami.    

  - Poszukiwanie własnych szkliw pojawiło się z potrzeby samowystarczalności i tworzenia sztuki z materiałów, które znam i rozumiem. Szkliwa przygotuję z ziemi pobranej z różnych miejsc w Wielkopolsce, także z placu budowy Aury. Gleba z zawartością zróżnicowanych minerałów zdeterminuje kolor szkliwa na rzeźbach – dodaje artystka.

55 apartamentów z kameralnym SPA

Aura jest nowatorskim projektem nie tylko ze względu na architekturę budynku. Inwestor położył silny nacisk także na komfort właścicieli apartamentów. Pomimo tego, że budynek jest kameralny, posiada aż pięć wejść z windami. Celem takiego zabiegu jest zapewnienie wygody oraz intymności. Na każdej kondygnacji znajdują się drzwi do maksymalnie czterech apartamentów. W standardzie zwracają uwagę w szczególności ogromne okna w aluminium, ze względu na swoją cenę rzadko spotykane w ofertach deweloperów. Apartamenty posiadają także ogrzewanie podłogowe oraz wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami. W wielu lokalach zaplanowano aż dwa balkony, które będą znajdować się z dwóch stron świata – południowej i północnej. Od strony południowej zaprojektowano przestronne i słoneczne strefy dzienne z pięknymi widokami na panoramę miasta oraz Park Cytadela. Od północy natomiast zlokalizowano przede wszystkim sypialnie. W budynku Aura zaprojektowano łącznie tylko 55 apartamentów, więc inwestycja ma charakter kameralny i butikowy. Powierzchnie dostępnych apartamentów rozpoczynają się od 34 m. kw ale w ramach inwestycji klienci mogą nabyć także lokale 70-metrowe, a nawet 160-metrowe apartamenty dwupoziomowe z czterema balkonami i doskonałymi widokami.

Skąd wziął się pomysł na zaprojektowanie większych lokali w strukturze budynku aparthotelowego? Bez względu na to, czy apartament w Aurze będzie przeznaczony pod najem długo- bądź krótkoterminowy, czy właściciel zdecyduje się pozostawić go dla siebie, założeniem twórców projektu było stworzenie wysokiego komfortu, zapewnionego poprzez wygodną przestrzeń apartamentów oraz kontakt z naturą. 

Dodatkowym atutem inwestycji są części wspólne, zaprojektowane przez uznany zespół projektowy Modelina. We wnętrzach Aury znajdzie się reprezentacyjne lobby z profesjonalnym concierge. Zostanie ono połączone z kameralnym spa do wyłącznej dyspozycji właścicieli i ich gości. Dostępna w nim prywatna sauna zagwarantuje możliwość relaksu w intymnych warunkach. W przestrzeniach klatek schodowych znajdą się z kolei dzieła Oskara Zięty.

Wokół budynku inwestor zaprojektował także monitorowaną, podziemną halę garażową, pokój majsterkowicza oraz rowerownię. Wokół budynku nasadzone zostanie mnóstwo zieleni, a pejzaż wzbogaci malowniczy staw, stanowiący jednocześnie zbiornik retencyjny. Na terenie Aury powstanie także ciekawie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci. 

Więcej:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.