Materia Digital. Nowa kolekcja ERM Studio inspirowana twórczością H.R. Gigera
Projektant Eduardo Rivas, wykorzystując projektowanie parametryczne, bada możliwości materiału i tworzy skomplikowane geometrycznie formy. Jego obiekty przyjmują wyszukane, orgniczne kształty pełne zaskakujących rozwiązań.
Punktem wyjścia dla projektanta była twórczość H.R. Gigera, szwajcarskiego malarza, rzeźbiarza i scenografa, autora postaci ksenomorfa do filmu “Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Jego twórczość często określa się jako biomechaniczną, artysta bowiem poruszał temat postępu technologicznego w XX wieku i to jak człowiek musiał się mu podporządkować. Apokaliptyczne, mroczne wizje zostały ubrane w estetykę, która zrodziła się z połączenia kodu cyfrowego, a podkreślały ją kształty i powierzchnie będące zapożyczeniami z natury. W pracach artysty często pojawiają się motywy kości, rogów, kręgów.
W obiektach Eduardo Rivasa każdy element zaczyna się od stworzenia podstawowego wzoru, do którego od samego początku wpisywane są celowe deformacje. Mają one za zadanie nie tylko zbudować złożoną estetykę, ale pełnią też określone funkcje. W przypadku stołu, krzywizny tworzące podstawowy wzór konstrukcji dodają jej sztywności poprzez skręcanie materiału. W ten sposób powstała podpora dla blatu ze szkła.
Podczas gdy cyfrowe projektowanie dąży do perfekcji i precyzji, w tym samym czasie materiał może być podatny na wrodzone niedoskonałości i ograniczenia rzemiosła. Projektant w swoich pracach korzysta z odlewów z metali i aluminium, które stają się środkiem do osiągnięcia tej łączności.
Eduardo Rivas posługuje się w swojej pracy symetrią radialną i powtarzaniem wzoru, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Drobiazgowa analiza projektów pozwala na redukcję odpadów w procesie odlewania tych skomplikowanych estetycznie obiektów. Dodatkowo, unikając wykończenia i pozostawiając aluminium w jego surowym stanie, Rivas tworzy nadające się całkowicie do recyklingu przedmioty.
ERM Studio to pracownia projektowa założona przez Eduardo Rivasa, młodego projektanta, absolwenta CENTRO, skupionego na poznawaniu nowych procesów, wykorzystywaniu mediów cyfrowych do konstrukcji formalnej oraz postrzeganiu rzemiosła nie tylko jako środka produkcji, ale także jako sposobu wyrazu.
Eduardo Rivas jest zwycięzca pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Global Graduated Show w kategorii sztuki współczesnej i rzemiosła, był także prezentowany w wielu publikacjach, takich jak Wanted Design, Dezeen i Arts Threat. ERM Studio założył w 2021 roku w Meksyku. Jego głównym celem jest eksplorowanie ograniczeń procesów produkcyjnych i materiałów. Projektant stara się to robić poprzez znajdowanie błędów, kwestionowanie ich i badanie, co prowadzi do zaskakujących estetycznie i formalnie projektów.