Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce
Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.
Autor: MC
Zdjęcia: materiały prasowe
Za każdym z nich stoją ludzie pełni pasji, którzy z przyjemnością dzielą się ze swoimi gośćmi miłością do dobrego jedzenia, wspólnego spędzania czasu oraz tego, co piękne i nieprzeciętne. Na mapie Polski coraz liczniej pojawiają się hotele butikowe – miejsca, które oferują luksusowy nocleg w przepięknie zaprojektowanych wnętrzach i wyjątkowych okolicach. Przemyślane pod każdym względem sprostają wymogom nawet najbardziej wymagających gości. Hotele butikowe są idealne dla tych, którzy cenią sobie spokój, intymność i obiekty o kameralnym charakterze. To także wspaniałe miejsca dla osób, które podczas urlopu szukają wytchnienia od codziennego pośpiechu, gwaru i którzy z przyjemnością oddają się małym uciechom. Wybierając któryś z nich, można być pewnym, że odłączenie się od świata i zatopienie w teraźniejszości przestanie być wyzwaniem.
Balthazar Design Hotel
Kraków
Wnętrze Balthazar Design Hotel nasuwa skojarzenia z butikowymi hotelami znajdującymi się w Nowym Jorku i Londynie. Tu eklektyczny design łączy się z wysokiej jakości materiałami, różnorodną paletą barw i wysmakowanymi detalami. Pokoje utrzymano w nowoczesnym i eleganckim stylu, a z ich okien można podziwiać najbardziej reprezentacyjną część miasta – Trakt Królewski, Wawel i zabytkowe kościoły znajdujące się w okolicy. Hotel został zbudowany przez grupę MSHG, która słynie z wyróżnianych w przewodnikach Michelin i Gault&Millau restauracji znajdujących się w kilku miejscach w Krakowie. Nic zatem dziwnego, że także tutaj goście mogą liczyć na wyjątkowe posiłki w nagradzanej restauracji Fiorentina.
Tatrzański Biegun
Zakopane
Najpierw był stary dom w Jurgowie po pradziadku. Później właściciele pomyśleli, że dobrze by tu wyglądał niewielki pensjonat. I tak znaleźli się w spiskiej wsi, gdzie od zera zbudowali swój niezwykły butikowy hotel. Ich malowniczy domek znajduje się u podnóża Tatr. To miejsce idealne dla par, które cenią sobie prywatność i chcą spędzić ze sobą wyjątkowe chwile. Spragnieni relaksu i ciszy mogą odprężyć się w jednym z trzech przytulnych dwuosobowych pokoi albo wyruszyć na górski szlak. Jurgów to świetna baza wypadowa do zwiedzania Tatr zarówno tych polskich jak i słowackich. Stąd również blisko do znajdujących się w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej licznych basenów termalnych. Z kolei amatorzy zimowych sportów z pewnością będą zachwyceni faktem, że jeden z trzech najlepszych stoków narciarskich jest tuż obok wsi, w której znajduje się Tatrzański Biegun. A po aktywnym dniu na gości czeka ciepło bijące od trzaskającego ogniem kominka, rewelacyjne jedzenie oraz niejeden trunek warty grzechu.
Apartamenty Ski&Sun
Świeradów-Zdrój
Poranek na wysokości 1060 m n.p.m. z pewnością zapada w pamięci. Kto chciałby przywitać dzień z zapierającym dech widokiem na góry i mocną, stawiającą na nogi kawą powinien się wybrać do Apartamentów Sk&Sun. Pośród Gór Izerskich czeka osiem kameralnych pokojów – przytulnych, urządzonych komfortowo z mocnymi, drewnianymi akcentami, które tylko czekają, by się w nich rozgościć na dłużej. Tutaj z każdego okna widać las i góry, a pobliskie stoki zachęcają do doskonalenia się w jeździe na nartach. Do tego właściciele dokładają wszelkich starań, by ich działalność była ekologiczna i miała jak najmniej negatywny wpływ na środowisko. By zachęcić także gości do bardziej zrównoważonego trybu życia, co tydzień z tarasu razem z właścicielami można witać nadchodzący weekend, podziwiając rozgwieżdżone niebo przy świetle świec. W takim miejscu nietrudno zapomnieć o bożym świecie i poczuć beztroskę.
Pałac w Smoszewie
Smoszewo
Suszące skrzydła kormorany, kolorowe bażanty i majestatycznie kroczące w parku sarny – takich gości można spotkać podczas pobytu w Pałacu w Smoszewie, rodzinnym hotelu butikowym. Odrestaurowanie i przystosowanie do współczesnych wymagań zabytkowego pałacu zajęło właścicielom parę lat. Niemniej efekt jest zachwycający. Budynek olśniewa nie tylko swoją architekturą, ale również wnętrzem. Pokoje zostały urządzone w eleganckim stylu, ale bez zbędnych dodatków, co rewelacyjnie koresponduje z otaczającym pałac 7-hektarowym parkiem krajobrazowym. Niezwykłego urokowi całemu kompleksowi dodaje pejzaż jednego z najpiękniejszych zakątków Mazowsza oraz możliwość spędzenia czasu w sąsiedztwie dzikich rozlewisk Wisły. Ponadto Pałac w Smoszewie jest siedzibą FBB Musica Mundi – fundacji pracującej na rzecz uzdolnionej artystycznie młodzieży, z którą regularnie właściciele organizują koncerty i muzyczne recitale.
Villa Antiqua
Racibórz
Villa Antiqua to miejsce, które powstało dzięki wytrwałości, samozaparciu i ciężkiej pracy. Po wielu napotkanych problemach i przeciwnościach związanych z budową właścicielom wreszcie udało się otworzyć obiekt, o którym marzyli latami. Ich miłość i pasję widać w każdym detalu. Tu możecie liczyć codziennie na niezwykłe dania przygotowywane w miarę możliwości z lokalnych produktów oraz apetyczne i wyjątkowo kuszące ciasta, które smakują jeszcze lepiej jedzone w ogrodzie bądź na tarasie. Każdy z pokojów Villi jest dwuosobowy i został zaprojektowany indywidualnie – nie ma dwóch takich samych pomieszczeń. Jedyne, co je łączy to nowoczesny i prosty styl. Z kolei pozostałe wnętrza zachwycają odcieniami bieli oraz szarości, które przełamują ciepłe, drewniane akcenty. Doskonałe miejsce dla par pragnących prywatności oraz tych, którzy potrzebują chwili relaksu i wyciszenia z dala od zgiełku.
Siedlisko Blanki
Lidzbark Warmiński
Teraz, by odwiedzić Prowansję, nie trzeba jechać aż do Francji. Siedlisko Blanki to 60-hektarowe ekologiczne i certyfikowane gospodarstwo agroturystyczne, którego zarówno położenie jak i wnętrza działają kojąco na zmysły. Tu zachwyca gości panujący dookoła spokój i sielankowy urok okolicy. Niewielki hotel znajduje się tuż nad jeziorem Blanki, które można podziwiać z okien i jadalni Siedliska. W środku znajdują się jedynie 4 apartamenty, które urządzono tak, by każdy z gości czuł się tu jak u siebie w domu. Każdy z nich posiada oddzielne wejście, co gwarantuje intymność i prywatność. Wnętrza domu urządzono w stylu francuskiej, wiejskiej posiadłości. Przechadzając się po nich, widać, że meble i dodatki dobrano starannie, a przy wyborze kierowano się przede wszystkim myślą o wygodzie gości. Jednym z najprzyjemniejszych pomieszczeń Siedliska jest niezwykła, zadaszona jadalnia, która znajduje się na świeżym powietrzu. Przemyślany projekt pozwala spędzać w niej przyjemnie czas nie tylko podczas posiłków, ale również letnimi wieczorami. Takie malownicze miejsca na długo zostają w pamięci. Uwaga! W najbliższe wakacje w Siedlisku będzie gotował i prowadził warsztaty David Gaboriaud.
Autor Rooms
Warszawa
Aż trudno uwierzyć, że to miejsce znajduje się w centrum stolicy. Eklektycznie urządzony Autor Rooms to dzieło współczesnych polskich rzemieślników, architektów i projektantów. W tworzenie tego nietypowego hotelu butikowego byli zaangażowani między innymi Maria Jeglińska, Mamastudio, Nicolas Grospierre, Beza Projekt, a także Yope. Ich wspólny wysiłek można podziwiać w jednym z czterech dizajnerskich pokojów – każdy z nich różni się od kolejnych stylem, dodatkami, a także wielkością i widokiem. Oprócz autorskich i niepowtarzalnych wnętrz na gości czekają także rewelacyjne śniadania, które przygotowywane są z polskich produktów pochodzących od lokalnych i zaufanych dostawców. Autor Rooms to nie tylko hotel, ale wręcz projekt, który ma na celu promocję polskiej kultury i sztuki. Właścicielom podczas tworzenia wnętrz chodziło przede wszystkim o zaznajomienie gości z niezwykłym, rodzimym dizajnem i rzemiosłem, a także polską gościnnością. Efekt jest naprawdę zachwycający.
Weranda Home
Sławica
To miejsce narodziło się z pasji do przyrody i gotowania. Znajdujący się pod Poznaniem obiekt to wyjątkowe połączenie butikowego hotelu i podmiejskiej, luksusowej willi. Od samego początku działania właściciele stawiają przede wszystkim na wygodę gości. Przytulne i stylowe apartamenty stwarzają idealny klimat do swobodnego i błogiego relaksu, a dwa malownicze jeziora znajdujące się w pobliżu zachęcają do spędzania czasu na dworze i uprawiania wodnych sportów. Luksusowa willa jest częścią Weranda Family, rodzinnej firmy, która słynie z sieci restauracji oferujących doskonałe jedzenie w niezwykłych wnętrzach o niepowtarzalnym klimacie. Nic dziwnego zatem, że także tutaj goście mogą liczyć na najlepsze, kulinarne doznania. Rezydencja otrzymała nagrodę w konkursie na „Najlepszy obiekt turystyczny na terenach wiejskich w Wielkopolsce”.
Pałac Nakomiady
Nakomiady
Po 10 latach gruntowanego remontu Pałacu w Nakomiadach ponownie zachwyca swoim pięknem. Tego niezwykłego wysiłku – przywrócenia historycznego obiektu do dawnych czasów świetności – podjęli się Joanna i Piotr Ciszkowie, którzy od razu zakochali się w architekturze pałacu oraz jego okolicach. Ich niezwykłą pracę i oddanie widać już na pierwszy rzut oka. We wnętrzach dominują wyważone, klasyczne i proste meble oraz dodatki. Niemniej każdy z nich jest inaczej wyposażony i panuje w nim niepowtarzalna atmosfera. Sercem wielu z nich są piece kaflowe, których odtworzenie było kluczowe dla rewitalizacji pokojów w ich oryginalnym stylu. Oprócz gustownego wnętrza i niepowtarzalnej aury na gości czeka park krajobrazowy, gdzie rosną stare drzewa i rozciągają się pałacowe ogrody. Na miejscu działa także Manufaktura Nakomiady, w której tworzone są przepiękne i ponadczasowe przedmioty, które zostały docenione między innymi w konkursie KUKBUK Poleca.
Pałac Pakosław
Pakosław
W Trębkach Nowych znajduje się jeszcze jeden wyjątkowy obiekt. Położony w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem Pałac Pakosław kusi widokiem malowniczego parku, bliskim sąsiedztwem stawu oraz pokojami zaprojektowanymi z niezwykłą troską o detale. Każdy z 24 z nich wyróżnia się własnym motywem przewodnim. Goście mogą spędzić urlop w Bitej Śmietanie, Na Puchu lub w sypialni Grzechu wartej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a oryginalność i niebanalny styl pomieszczeń sprawi, że odpoczywać się będzie jeszcze przyjemniej. A gdy odkrywanie wnętrz na chwilę znuży, to warto odwiedzić mieszczącą się w Pałacu Kuchnie Pakoslove, która serwuje dania kuchni polskiej i europejskiej przygotowane z lokalnych i sezonowych produktów. Klimatyczne miejsce, gdzie można odpocząć i dobrze zjeść.
Villa Toscana Boutique
Murzasichle
Toskania to nie tylko winnice i bajecznie słoneczne krajobrazy. To także góry, mroźny wiatr w zimie i śnieg. I właśnie to oblicze tego regionu zainspirowało właścicieli Villa Toscana do stworzenia miejsca, które przybliży sielski, ale również surowy klimat Toskanii. A czy może być coś lepszego niż butikowy hotel z widokiem na przepiękną panoramę Tatr i Cyrchlę – najwyżej położoną dzielnicę Zakopanego? Właściciele hotel zaprojektowali sami. Jak mówią, przy lampce dobrego wina. Większość płytek i elementów wystroju pochodzi z Włoch. Niektóre dodatki zostały wyszperane w antykwariatach lub na targach staroci. Część z przedmiotów ma wartość kolekcjonerską, niektóre sentymentalną. Wiele z nich to pamiątki rodzinne. W parze z komfortowym i przytulnym wnętrzem idzie jeszcze rewelacyjna kuchnia. To wszystko sprawia, że w takim miejscu nie tylko łatwo o dobry odpoczynek i relaks. Tutaj każdy poczuje sie jak na wakacjach u włoskiej rodziny.
Rezydencja Miętowe Wzgórza
Trębki Nowe
To jeden z niewielu tego typu hoteli butikowych. Rezydencja Miętowe Wzgórza została zaprojektowana w stylu amerykańskim. Sporych rozmiarów rezydencja znajduje się na Mazowszu na skraju lasu Złotopolskiego. Architektura łączy w sobie cechy stylu klasycznego z Hampton, a jej charakterystycznym wyróżnikiem są liczne werandy, na których wiszą huśtawki i gdzie ustawiono dla wygody gości stoliki idealne do wypicia kawy czy zjedzenia deseru. Z kolei wewnątrz zachwycają wysokie sufity, pod którymi podwieszone są piękne żyrandole. Co więcej, z okien pokojów roztacza się widok okolicę oraz basen. To miejsce polecamy w szczególności młodym parom i osobom szukającym niezwykłych miejsc na organizacje wyjątkowego przyjęcia.
H15 Boutique
Warszawa
Tu historia nieustannie przeplata się ze współczesnością. Zabytkowa kamienica Glassów została wzniesiona pod koniec XIX wieku. W kolejnych wiekach budynek przechodził z rąk do rąk — swoją siedzibę miały tu władze radzieckie, Wehrmachtu, a także PRL-u. Po gruntownym remoncie w budynku otworzył się luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel. Pomimo nowoczesnego dizajnu, w budynku wciąż znajduje się większość oryginalnych zdobień z czasów ambasady sowieckiej. W środku mieści się 47 nowoczesnych, starannie wykończonych i zaprojektowanych pokoi i apartamentów o imponujących rozmiarach. Hotel wyróżnia kameralna atmosfera, świetna lokalizacja oraz profesjonalna obsługa, która dokłada wszelkich starań, by pobyt w obiekcie był niezapomniany niezależnie od tego, czy goście spędzają tu krótki wypoczynek, czy przybywają do stolicy na dłuższy pobyt. Idealny butikowy hotel dla wielbicieli luksusu w najlepszym wydaniu.
Folwark Bielskie
Bielskie
Na hamaku w sadzie, ogrodzie, a może przy kominku? Pobyt w Folwarku Bielskie to gwarancja udanych wakacji na pograniczu Mazur Garbatych. Hotel mieści się w dawnej stodole, która została dostosowana do nowoczesnych wymagań. W środku na gości czekają pokoje dwuosobowe i rodzinne. W przypadku tych pierwszych każde pomieszczenie jest inne, ale w każdym znajdują się ikony polskiego dizajnu z lat 60. XX wieku. Z kolei w pokojach rodzinnych oprócz sypialni do dyspozycji gości przeznaczony jest również pokój dzienny z sofą i fotelami. Folwark Bielskie stwarza doskonałe warunki do oddawania się błogiemu lenistwu, ale także do aktywnego wypoczynku. Na miejscu można odpoczywać godzinami w ogrodzie, udać się na wycieczkę rowerową albo zażyć odświeżającej kąpieli w jeziorze. Nic dziwnego, że pokój w tym hotelu butikowym należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Masuria Arte
Kalinowo
Kolejna propozycja na wypoczynek w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Położony w okolicy Ełku i Augustowa w strefie chronionego krajobrazu Masuria Arte to doskonałe miejsce zarówno dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, jak i tych, którzy podczas urlopu szukają ustronnych miejsc w bliskim otoczeniu przyrody. Obiekt znajduje się tuż nad brzegami pięciu jezior i posiada wyłączny dostęp do prywatnego jeziora. Na terenie rozległej posiadłości znajduje się dwór utrzymany w polskim stylu i tradycyjne siedlisko mazurskie. Z każdego z pokojów roztacza się przepiękny widok na pobliskie jeziora, łąki i lasy. Co więcej, na miejscu mieści się spa, gdzie można zapisać się na relaksujące i rewitalizujące zabiegi kosmetyczne.
Pałac Kamieniec
Kłodzko
Doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej czy w czasie zwiedzania Dolnego Śląska. Tu czas zdecydowanie płynie wolniej — wygląd i otoczenie Pałacu Kamieniec zachęcają do urządzania pikników na świeżym powietrzu, podziwiania niezwykłych widoków, doskonalenia się w grze w szachy i zwiedzania niesamowitej okolicy na rowerach. Z kolei ci, którzy liczą podczas urlopu na odnowę ciała i ducha z pewnością ucieszy możliwość skorzystania z suchej sauny oraz zarezerwowania na miejscu masaży, które odprężą i zrelaksują. A to wszystko w przepięknych pałacowych komnatach odtworzonych z dbałością o nawet najmniejszy detal. Wszystkie zostały zaaranżowane w stonowanym stylu szwedzkiego króla Gustawa III. Centralnymi pomieszczeniami pałacu są Sala Kredensowa z zachwycającymi kryształowymi żyrandolami, jadalnia i biblioteka. Z kolei klatka schodowa przykuwa wzrok zrekonstruowanymi dębowymi schodami. Do tego jeszcze niewielki przypałacowy ogród, który swoimi początkami sięga końca XVIII wieku. Zachwycające miejsce na dłuższy pobyt z dala od świata i trosk.