Warszawa ma najpiękniejszą przestrzeń publiczną w Europie. Zdobyła kolejną nagrodę w prestiżowym konkursie
Warszawski Park Akcji „Burza” został zwycięzcą tegorocznej edycji European Prize for Urban Public Space. To inicjatywa, która nagradza najlepsze przestrzenie publiczne w Europie.
Stodołę z początku XX wieku zamienili w dom. Jego sercem są rzeźbiarskie schody
Prosta architektura, szczera forma i naturalne materiały. Tylko tyle trzeba było, by stary zaniedbany budynek dostał druga szansę. Dziś mieści się tu dom dla rodziny z trójką dzieci, za którego metamorfozę odpowiada pracownia OYO Architects.
To najlepsze polskie budynki 2024 roku. Znamy laureatów Nagrody Roku SARP
Nagrody Roku SARP to najważniejsze i najbardziej prestiżwoe wyróżnienia dla architektów w Polsce. Jakie realizacje zwróciły uwagę jury tym razem?
Dom Trójniak w Krakowie. Powstał z połączenia trzech brył
Czasem ograniczenia prowadzą do kreatywnych i śmiałych rozwiązań. Tak było w przypadku domu w Krakowie projektu pracowni Superhelix założonej przez Bartłomieja Drabika. Wymagający plan zagospodarowania przestrzennego oraz działka o nieregularnym kształcie wymusiły niecodzienną bryłę budynku.
Bar w podkrakowskim browarze i warszawskie apartamenty z międzynarodową nagrodą. W jury Daniel Libeskind i Studiopepe
Dwa projekty z Polski zostały nagrodzone w konkursie PULSE Awards. To wyróżnienie przyznawane projektantom i architektom z Europy Środkowej.
Kaplica rzymskokatolicka w Czechach. Jej współczesna forma zaskakuje
Od lat mieszkańcy Nesvačilki w Czechach pragnęli, by w ich wsi znajdowała się kaplica – przestrzeń, gdzie mogliby gromadzić się jako wspólnota. Ksiądz René Strouhal podzielał nie tylko to pragnienie, ale także wizję: stworzenia budynku, który ukształtuje okoliczny krajobraz. Zaprojektowanie takiej kaplicy powierzono Janowi Říčný’emu i Michalowi Říčný’emu z pracowni architektonicznej RCNKSK.
Snøhetta odbuduje schronisko w Pirenejach. Dla takich widoków i architektury warto wyruszyć na szlak
Zaglądamy do Parku Narodowego Pirenejów, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego sercu powstanie nowa odsłona słynnego schroniska Barroude, które dziesięć lat temu zniszczył pożar. Obiekt będzie miejscem odpoczynku dla turystów wędrujących szlakiem Haute Route des Pyrénées oraz nowym centrum wsparcia i obsługi dla pracowników parku narodowego.
Loop House spod kreski Mobius Architekci. Ten dom to manifest życia w zgodzie z przyrodą
Najnowszy projekt pracowni Mobius to nie tylko budynek – to przestrzeń, która w naturalny sposób dialoguje z krajobrazem, stając się symbolem architektury, w której estetyka, funkcjonalność i natura współistnieją w pełnej zgodzie. W dobie technologii i galopującej urbanizacji, kiedy przyroda często musi ustąpić miejsca zabudowie, ten projekt przypomina o potrzebie powrotu do harmonii z otoczeniem.
Zrównoważone budownictwo w Gdańsku. Atrium Oliva z nagrodą PLGBC Green Building Awards
To jedna z najbardziej nagradzanych inwestycji w Trójmieście. Apartamenty Atrium Oliva w Gdańsku mają na swoim koncie wyróżnienia w Polsce i za granicą. Tym razem zostały docenione w czasie 14 edycji konkursu PLGBC Green Building Awards – gali uhonorowania twórców zrównoważonego budownictwa. Kilkunastoosobowe jury ekspertów przyznało nagrodę główną gdańskiej inwestycji w kategorii Zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Wyróżnienie odebrał Marcin Kepke, kierownik ds. realizacji inwestycji spółki deweloperskiej ALLCON.
Swoosh House w podwarszawskich Strzykułach. Jego kształt inspirowany był bumerangiem
Umiar i niepowtarzalność – te dwie cechy architektury były najważniejsze dla inwestorów, którzy postanowili postawić rodzinny dom w podwarszawskich Strzykułach. Lekka, niebanalna bryła to dzieło autorskiej pracowni prowadzonej przez architekta Pawła Lisa.
Światło, które porusza. Okna do dachów płaskich od marki Fakro
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można doświetlić wiele stref, które dawniej skazane były na światło sztuczne. Co więcej, okna te umożliwiają także szybkie przewietrzenie wnętrza. Pod względem architektonicznym zaś stanowią atrakcyjny atut wizualny i funkcjonalny, zarówno od strony pomieszczenia, jak i stropodachu.
Polski projekt z nagrodą Iconic Awards 2024. To dom jednorodzinny wtopiony w naturę
Dom z Obróconym Sercem to doskonały przykład architektury, która w subtelny i przemyślany sposób łączy nowoczesne rozwiązania z otaczającym krajobrazem. Projekt zdobył uznanie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Iconic Awards.
Mieszkania dla polskich mistrzów olimpijskich. Partnerem inwestycji jest Robert Lewandowski
PROFBUD ogłosił inwestycję Miasto polskich mistrzów olimpijskich, której udziałowcem, a także partnerem merytorycznym jest Robert Lewandowski. To właśnie tu swoje mieszkania otrzymają tegoroczne zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska, Daria Pikulik, a także przyszli mistrzowie igrzysk olimpijskich.
Sielski dom na Suwalszczyźnie. Dowodzi, że w dzisiejszej architekturze jest miejsce dla tradycji
Przenosimy się na malownicze tereny Suwalszczyzny, do wsi Buda Ruska, położonej nad Czarną Hańczą. Odwiedzamy całoroczną rezydencję wakacyjną, której projekt umożliwia wspólne spędzanie czasu w komfortowych warunkach przez trzy rodziny. „Od początku naszym zamiarem było zaprojektowanie domu w taki sposób, żeby pasował do lokalnego krajobrazu. Oznaczało to dla nas bezpośrednie odniesienie do lokalnej tradycji domów drewnianych” – opowiadają Jan Strumiłło i Jan Dybowski, autorzy projektu architektonicznego.
Dom dla Koni w Jaroszewie. Surowa i nagradzana architektura spod kreski wiercinski-studio
Nie ma tu fajerwerków, efekciarstwa na pokaz czy zbędnych detali. Jest za to najczystsza esencja architektury: szczera forma, wyraźna funkcja i budynek będący w symbiozie z otoczeniem. Projektowanie takiego obiektu było zadaniem o tyle trudnym, bo jego głównym odbiorcą nie jest człowiek, a zwierzę.
Archicom Collection – nowa linia premium od Archicom SA
Apartamenty M7 od Archicom Collection to synonim luksusu i nowoczesnego stylu życia. Inwestycja, która powstaje przy ul. Miedzianej 7 w kompleksie Towarowa22, oferuje nie tylko prestiżowe apartamenty, ale również unikalne doświadczenie, które łączy w sobie nowoczesny dizajn, historię miejsca, sztukę i najwyższy komfort.
Tak ma wyglądać biblioteka w Bełżycach. Za jej projekt odpowiada GK-Atelier
Zaprojektowanie budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach powierzono pracowni GK-Atelier. Architekci wykreowali zanurzoną w zieleni, oryginalną bryłę, która nawiązuje do myśli wielkich mistrzów architektury.
ARCHITECT@WORK już 25 i 26 września 2024 w gdańskim AMBEREXPO
Branża architektoniczna dynamicznie się rozwija, a utrzymanie aktualnej wiedzy na temat najnowszych trendów i innowacji jest dla architektów oraz projektantów kluczowe. Nadchodzące wydarzenie ARCHITECT@WORK, które po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku, stanowi doskonałą okazję do poznania najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie. W dniach 25-26 września 2024 roku zaprezentowane zostaną innowacyjne produkty najwyższej jakości, oferowane przez starannie wyselekcjonowane marki.
Sukces Polaków. Projekt odbudowy Pałacu Saskiego z międzynarodową nagrodą
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, została uhonorowana międzynarodową nagrodą International Architecture Award 2024. Projekt pracowni WXCA, który zwyciężył w październiku 2023 roku w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich, zdobył uznanie w kategorii Restoration/renovation. Jury doceniło innowacyjny sposób, w jaki projekt integruje zabytkowy kompleks z nowoczesną przestrzenią miejską Warszawy.
Ostatnia szansa na udział w prestiżowym konkursie Simon Living Places
To wyjątkowa okazja dla architektów, projektantów wnętrz, urbanistów i architektów krajobrazu, aby zaprezentować swoje innowacyjne projekty na międzynarodowej scenie i zyskać uznanie wśród czołowych ekspertów branży. Konkurs Simon Living Places, organizowany we współpracy z renomowaną Fundacją im. Miesa van der Rohe, wyróżnia te realizacje, które odpowiadają na kluczowe wyzwania współczesnego świata – od zrównoważonego rozwoju po tworzenie przestrzeni przyjaznych dla użytkowników i środowiska. Czasu jest coraz mniej – termin nadsyłania nominacji mija 16 września 2024 roku, dlatego to idealny moment, aby dołączyć do grona najlepszych i pokazać swoją twórczą wizję.
Dizajn