Nakagin Capsule Tower „ożyje” dzięki Muzeum Architektury we Wrocławiu. Dziś otwarcie wystawy
W dniu 4 października 2022 roku Nakagin Capsule Tower zniknął z krajobrazu tokijskiej dzielnicy Ginza. Ten ikoniczny wieżowiec, zaprojektowany przez Kishō Kurokawę – jednego z najważniejszych architektów XX wieku – został rozebrany mimo licznych protestów miłośników architektury, mieszkańców i badaczy. Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Shinchintaisha. Procesy nietrwałości”, podczas której będzie można poznać historię i zrozumieć fenomen tego budynku.
Powrót pawilonu dawnej Cepelii w Warszawie już 13 grudnia. Odzyskał wygląd z lat 60.
Ikoniczny, modernistyczny pawilon dawnej Cepelii wraca na kulturalną i handlową mapę stolicy za sprawą Empiku. W ciągu kilku ostatnich miesięcy budynek przeszedł prawdziwą metamorfozę, odzyskując swoją oryginalną formę z lat 60. ubiegłego wieku.
Urokliwy dom z czerwoną elewacją. Nie sposób go przeoczyć!
Listopad bywa wymagający. Brak słońca, deszcz i chłód nie nastrajają pozytywnie do życia. Już wkrótce jednak przyjdzie zima, a z nią zmieni się krajobraz. Dla tych, którzy nie mogą doczekać się zimowego szaleństwa, prezentujemy coś wyjątkowego – piękny dom w pokrytych śniegiem czeskich Karkonoszach.
Mamy najpiękniejszy dworzec na świecie! Budynek z Lublina zdobył architektonicznego Oscara
Dworzec Metropolitalny w Lublinie zaprojektowany przez pracownię Tremend został nagrodzony na World Architecture Festival. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla architektów.
Willa zawieszona nad zboczem. Architekci wzorowali się na konstrukcjach mostów
Dla Jána Stempela, legendy czeskiej architektury i jego współpracownika, Jana Jakuba Tesařa, projekt tego domu był wielkim technologicznym eksperymentem. Villa Sidonius zawieszona niczym stalowa kładka nad stromym zboczem, została obrócona tak, aby zapewnić najlepsze widoki i dostęp do południowego słońca.
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR. Jak muzyka spotkała się z architekturą
Jesienią 2024 roku mija 10 lat od momentu, gdy oficjalnie zainaugurowała swoją działalność nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Wystarczyła dekada, by projekt autorstwa pracowni Konior Studio zyskał nie tylko status architektonicznej perełki, lecz także stał się wizytówką Katowic.
Ten dom stanął wśród wielkopolskich wzgórz i pastwisk. We wnętrzu zaplanowano miejsce do jogi i przechowywania SUP-ów
Pośród malowniczych wzgórz Krainy Stu Jezior w Wielkopolsce powstał wyjątkowy projekt architektoniczny – „Dom przy Pastwisku”. Wkomponowany w bogaty naturalny krajobraz, pełen łąk, pastwisk i gęstych lasów, dom ten stanowi przykład nowoczesnego podejścia do architektury w harmonii z przyrodą. Za realizację projektu odpowiadają Roderyk Milik i Mateusz Jóźwiak z pracowni RMK.A, którzy stworzyli przestrzeń idealną do wypoczynku z dala od zgiełku miasta.
Warszawa ma najpiękniejszą przestrzeń publiczną w Europie. Zdobyła kolejną nagrodę w prestiżowym konkursie
Warszawski Park Akcji „Burza” został zwycięzcą tegorocznej edycji European Prize for Urban Public Space. To inicjatywa, która nagradza najlepsze przestrzenie publiczne w Europie.
„Rozmowy o Architekturze” – Tubądzin i Dorota Koziara podsumowują cykl
„Rozmowy o Architekturze” to cykl spotkań, zorganizowany przez Grupę Tubądzin i Dorotę Koziara, poświęcony wyzwaniom i możliwościom współczesnej architektury oraz urbanistyki. Wydarzenia zostały zrealizowane w sześciu największych polskich miastach, a gośćmi specjalnymi byli wybitni polscy architekci. Łącznie w spotkaniach wzięło udział około 800 osób.
Nadgórników 14 – nowa inwestycja premium w Katowicach ukończona
NOHO Investment, deweloper specjalizujący się w nieruchomościach segmentu premium, zakończył realizację projektu Nadgórników 14 w Katowicach. To inwestycja, która wyróżnia się na tle rynku nie tylko lokalizacją w samym sercu miasta, ale także standardem wykończenia i nowoczesnym podejściem do projektowania przestrzeni.
Stodołę z początku XX wieku zamienili w dom. Jego sercem są rzeźbiarskie schody
Prosta architektura, szczera forma i naturalne materiały. Tylko tyle trzeba było, by stary zaniedbany budynek dostał druga szansę. Dziś mieści się tu dom dla rodziny z trójką dzieci, za którego metamorfozę odpowiada pracownia OYO Architects.
To najlepsze polskie budynki 2024 roku. Znamy laureatów Nagrody Roku SARP
Nagrody Roku SARP to najważniejsze i najbardziej prestiżwoe wyróżnienia dla architektów w Polsce. Jakie realizacje zwróciły uwagę jury tym razem?
Dom Trójniak w Krakowie. Powstał z połączenia trzech brył
Czasem ograniczenia prowadzą do kreatywnych i śmiałych rozwiązań. Tak było w przypadku domu w Krakowie projektu pracowni Superhelix założonej przez Bartłomieja Drabika. Wymagający plan zagospodarowania przestrzennego oraz działka o nieregularnym kształcie wymusiły niecodzienną bryłę budynku.
Bar w podkrakowskim browarze i warszawskie apartamenty z międzynarodową nagrodą. W jury Daniel Libeskind i Studiopepe
Dwa projekty z Polski zostały nagrodzone w konkursie PULSE Awards. To wyróżnienie przyznawane projektantom i architektom z Europy Środkowej.
Kaplica rzymskokatolicka w Czechach. Jej współczesna forma zaskakuje
Od lat mieszkańcy Nesvačilki w Czechach pragnęli, by w ich wsi znajdowała się kaplica – przestrzeń, gdzie mogliby gromadzić się jako wspólnota. Ksiądz René Strouhal podzielał nie tylko to pragnienie, ale także wizję: stworzenia budynku, który ukształtuje okoliczny krajobraz. Zaprojektowanie takiej kaplicy powierzono Janowi Říčný’emu i Michalowi Říčný’emu z pracowni architektonicznej RCNKSK.
Snøhetta odbuduje schronisko w Pirenejach. Dla takich widoków i architektury warto wyruszyć na szlak
Zaglądamy do Parku Narodowego Pirenejów, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego sercu powstanie nowa odsłona słynnego schroniska Barroude, które dziesięć lat temu zniszczył pożar. Obiekt będzie miejscem odpoczynku dla turystów wędrujących szlakiem Haute Route des Pyrénées oraz nowym centrum wsparcia i obsługi dla pracowników parku narodowego.
Zrównoważone budownictwo w Gdańsku. Atrium Oliva z nagrodą PLGBC Green Building Awards
To jedna z najbardziej nagradzanych inwestycji w Trójmieście. Apartamenty Atrium Oliva w Gdańsku mają na swoim koncie wyróżnienia w Polsce i za granicą. Tym razem zostały docenione w czasie 14 edycji konkursu PLGBC Green Building Awards – gali uhonorowania twórców zrównoważonego budownictwa. Kilkunastoosobowe jury ekspertów przyznało nagrodę główną gdańskiej inwestycji w kategorii Zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Wyróżnienie odebrał Marcin Kepke, kierownik ds. realizacji inwestycji spółki deweloperskiej ALLCON.
Loop House spod kreski Mobius Architekci. Ten dom to manifest życia w zgodzie z przyrodą
Najnowszy projekt pracowni Mobius to nie tylko budynek – to przestrzeń, która w naturalny sposób dialoguje z krajobrazem, stając się symbolem architektury, w której estetyka, funkcjonalność i natura współistnieją w pełnej zgodzie. W dobie technologii i galopującej urbanizacji, kiedy przyroda często musi ustąpić miejsca zabudowie, ten projekt przypomina o potrzebie powrotu do harmonii z otoczeniem.
Swoosh House w podwarszawskich Strzykułach. Jego kształt inspirowany był bumerangiem
Umiar i niepowtarzalność – te dwie cechy architektury były najważniejsze dla inwestorów, którzy postanowili postawić rodzinny dom w podwarszawskich Strzykułach. Lekka, niebanalna bryła to dzieło autorskiej pracowni prowadzonej przez architekta Pawła Lisa.
Światło, które porusza. Okna do dachów płaskich od marki Fakro
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można doświetlić wiele stref, które dawniej skazane były na światło sztuczne. Co więcej, okna te umożliwiają także szybkie przewietrzenie wnętrza. Pod względem architektonicznym zaś stanowią atrakcyjny atut wizualny i funkcjonalny, zarówno od strony pomieszczenia, jak i stropodachu.
Dizajn