
Pod Białymstokiem powstanie drewniane osiedle socjalne. Inspirowane jest tradycyjną architekturą Podlasia
W Wasilkowie pod Białymstokiem powstanie osiedle socjalne z sześcioma budynkami wielorodzinnymi. Do ich wykonania architekt Dominiki Górecki postanowił wykorzystać technologię domów prefabrykowanych w technologii szkieletowej. Jak podkreśla architekt, kształt i kolorystyka budynków będą nawiązywać do tradycyjnej architektury Podlasia.

Rodzinny dom wśród drzew. Tak mieszka architektka Ola Sowa
„Ogród przenika do wnętrza, wieczorami dziki chodzą wzdłuż okien sypialni, a my nie chcemy już więcej wyjeżdżać na wakacje” - tak o swoim domu na łódzkich Bałutach opowiada architektka Ola Sowa z pracowni Teren Studio. Swój rodzinny azyl zbudowała niemal całkowicie z drewna, unikając koloru, tak by dom wtapiał się w przyrodę, a wnętrze pozwalało na wyciszenie.

Najwspanialsza rezydencja w Europie znajduje się w Polsce. Mobius Architekci otrzymali prestiżową nagrodę
Projektu domu „Dune” pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Ta niezwykła willa została dopasowana do zastanej przyrody. Jej wygięta w łuk bryła przypomina fałdę terenu. Rozpościera się nad skarpą, nawiązując formą do wijącej się obok rzeki Narew. Gratulujemy zwycięzcom!

Datament. Instalacja w Pawilonie Polskim na 18. Biennale Architektury w Wenecji
W sobotę 20 maja otwarto 18. Międzynarodową Wystawę Architektury — La Biennale di Venezia. W Polskim Pawilonie zaprezentowano instalację "Datament" autorstwa artystki, Anny Barlik i architekta, Marcina Strzały.

Najładniejszy polski dom jest w Krakowie. Mikrokamienica zdobyła nagrodę SARP 2023
Dom zaprojektowany przez pracownię BXB Studio zdobył Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Mikrokamienica to niewielki kompleks mieszkalny, który znajduje się na krakowskim Zakrzówku.

Dom na skarpie nad Wisłą. Projekt został nagrodzony w konkursach European Property Awards i SARP
„Dom 35.35” to najnowsza realizacja projektu od warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Budynek jest przykładem świadomego wykorzystania wyjątkowych walorów przyrody. Horyzontalna bryła niemal wrasta w zielone zbocze, nawiązuje też dialog z rzeką, która staje się istotnym punktem odniesienia.

Ikona brutalistycznej architektury. Budynek projektu Marcela Breuera powraca jako hotel
Po wielkim remoncie oddano do użytku Hotel Marcel – jedną z ikon amerykańskiego brutalizmu zaprojektowaną przez Marcela Breuera.

Centrum dla uchodźców klimatycznych. Projekt polskiego studenta nagrodzony we Francji
"Centrum społeczności", projekt Pawła Matulewicza, studenta architektury Politechniki Białostockiej, zdobył PRIX SARP FR 2023 za najciekawszy projekt dyplomowy inżynierski 2022 roku. Nagrodzona praca to odpowiedź na problemy związane z migracją klimatyczną i przesiedleniami.

Modern Forest House. Ekstrawagancki dom wypoczynkowy na podkarpackiej wsi
Urządzanie tego miejsca było fantastyczną przygodą, podczas której udało nam się zrealizować najbardziej szalone idee. Zawsze marzyłam o zrobieniu takiego projektu – mówi Joanna Preisner, właścicielka Modern Forest House.

Enklawa w sercu miasta. AC Hotel by Marriott Krakow z nagrodą European Property Awards
Dynamiczna bryła usytuowana w sąsiedztwie krakowskich Błoń kryje przytulne wnętrza o kojącym wystroju. Oprócz 300 komfortowych pokoi dla gości mieści także urzekające przestrzenie wspólne, m.in. gościnne lobby, SPA oferujące wspaniały relaks, świetny bar i znakomitą restaurację. A wszystko to w odległości zaledwie dwóch przystanków tramwajowych od Rynku Głównego, ale blisko Lasu Wolskiego oraz Kopca Kościuszki. Ten wyjątkowy resort miejski został dostrzeżony także za granicą. Harmonijna współpraca inwestora, projektantów oraz firmy Roca – dostawcy wyposażenia łazienek – zaowocowała nagrodą w konkursie European Property Awards.

Jak budować dom – samodzielnie czy z ekipą fachowców?
Dom można wybudować systemem zleconym lub gospodarczym. Pierwsza metoda polega na całkowitym zleceniu wszystkich etapów budowlanych firmie zewnętrznej, a druga na wykonaniu jak największej ilości prac samodzielnie. Niektórzy inwestorzy decydują się na maksymalne oszczędności i zupełnie rezygnują ze wsparcia fachowców. Sprawdź, czy rzeczywiście warto samodzielnie wybudować dom i jakie konsekwencje niesie budowa bez odpowiedniego doświadczenia.

„Czas tworzy wartość” – niestandardowa kampania dewelopera Invest Komfort
Trójmiejski deweloper Invest Komfort stawia na nieszablonowe rozwiązania nie tylko w architekturze, ale też w komunikacji marketingowej. Dla swojej inwestycji Opacka w Gdańsku Oliwie przygotował zjawiskową kampanię, która nawiązuje do malarstwa baroku.
IKEA bez parkingu
Sklepy IKEA w dużej mierze znajdują się na obrzeżach miast, gdzie można dotrzeć samochodem lub specjalnie przygotowanymi autobusami. Szwedzka sieć ostatnio testuje jednak nowe rozwiązania, czego przykładem był, chociażby działający pilotażowo sklep IKEA w Blue City. Wszystko po to, by znaleźć się bliżej klientów i uczynić zakupy łatwiejszymi, także dla tych, którzy nie mają samochodów. Nowy sklep IKEA w Wiedniu to ukłon w tę stronę: nie dość, że znajduje się w centrum miasta, to jeszcze nie ma parkingu dla samochodów.

Zafascynowani procesem tworzenia
„Staramy się projektować miejsca, o których ich użytkownik jeszcze nie wie. I nawet sobie nie wyobraża, że jest architektura, w której można poczuć się tak dobrze. Mamy nadzieję, że on ją zrozumie, doceni i uzna za swoją” – mówi Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów Invest Komfort w rozmowie z Martą Mikiel.

Pomóż zaprojektować toaletę koło górskiego szlaku
W trwającej właśnie 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” zadaniem jest stworzenie koncepcji budynku o funkcji toalety publicznej, który mógłby stanąć koło szlaku górskiego w Dolinie Chochołowskiej. Organizator konkursu, firma Geberit, uruchomił specjalną ankietę dla turystów podróżujących po górskich szlakach, aby zebrać informacje, które mogą być cenne dla startujących w konkursie studentów i młodych architektów.

Dom z dylami
Zdecydowanie najważniejszym elementem w tym domu są szklane dyle. W ciągu dnia wprowadzaj one ogrom światła a wieczorową porą pięknie rozświetlają jego białą, prostą bryłę.

Na styku sztuki i architektury
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego rozpoczęły współpracę, której głównym celem jest wymiana dotychczasowych doświadczeń na polu upowszechniania wiedzy o dziedzinach artystycznych i wspólne działanie na rzecz popularyzacji malarstwa i architektury wnętrz. W obecnych trudnych czasach kooperacja podmiotów wspierających kulturę wydaje się być nieodzowna, a wnętrza mieszkalne to środowisko naturalne dla dzieł sztuki, co stoi u podstaw idei połączenia sił SAW i SPMNW.

Wygoda i bezpieczeństwo w inteligentnym domu
Najbardziej zaawansowane technologicznie apartamentowce na świecie są wyposażone w inteligentne systemy sterowania domem z licznymi funkcjonalnościami, które niewątpliwie wpływają na życie i komfort mieszkańców.

Jak doświadczenie pandemii można wykorzystać w projektowaniu?
Z Rolandem Stańczykiem, architektem od dwudziestu lat działającym w ramach własnej pracowni projektowania wnętrz, rozmawiamy w wyjątkowych okolicznościach i o tematyce bez precedensu.

6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
Szósta edycja Biennale poświęcona jest myśleniu o przyszłości projektowania oraz projektowaniu przyszłości w myśl: IN THE FUTURE. Eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i z zagranicy zastanawiali się nad wyzwaniami stojącymi przed otaczającą nas przestrzenią w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem.

Dizajn