Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!
Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.
Złoto w kuchni. Minimalistycznie czy z przepychem?
Złote dodatki do domu tworzą wrażenie ekskluzywności i splendoru. Podnoszą prestiż pomieszczenia, przełamują jego monotonię, dodają mu blasku i jednocześnie budują w nim ciepły, przytulny nastrój. By jednak osiągnąć ten efekt, trzeba stosować je z wyczuciem, unikając zbędnego przepychu. Kuchnia zdominowana przez odcień szlachetnego kruszcu straci swoją wyrafinowaną elegancję. Będzie przytłaczać, stanie się pozbawiona gustu, kiczowata.
Dotyczy to nawet kojarzonych z barokową przesadą aranżacji glamour. Można w nich co prawda zdecydować się na duży element dominujący w odcieniu złota, np. wyspę kuchenną czy szafki nad blatem. Jednak wtedy cała reszta powinna być utrzymana w stonowanym, jednolitym kolorze na przykład czerni lub bieli.
Kluczem jest znaleźć w aranżacji… złoty środek.
Tak oto, jeśli marzysz o złotym kolorze ścian, warto ograniczyć się do położenia złotych płytek w kuchni między blatem a szafkami. Gustowniej jest też wybrać meble ze złotymi dodatkami (np. uchwytami) niż wszystkimi frontami w tym kolorze. Dzięki umiarowi kuchnia zyska harmonijny wygląd, nie tracąc przy tym ekskluzywnej nuty.
Złote dodatki do kuchni. Co wykorzystują designerzy?
Widzisz więc, że w złotej kuchni — niezależnie od jej stylu — to detale odgrywają kluczową rolę. Mogą być częścią umeblowania, oświetlenia, wyposażenia, elementem dekoracyjnym lub wykończeniowym. Jak to wygląda w praktyce?
Absolutny must-have stanowią meble ze złotymi dodatkami. Można postawić na subtelne detale, np. uchwyty, relingi, obramowania frontów. Można też pokusić się o wyrazistsze elementy, jak złoty stelaż krzeseł czy złote nogi stołu jadalnego.
W kuchni ze złotymi dodatkami designerzy chętnie wykorzystują też złotą armaturę, bo w prosty, nienachalny sposób dodaje klasy wnętrzu w każdym stylu. Poza tym warto powiesić złote lampy nad wyspą kuchenną lub stołem, aby połączyć luksus z przytulnością. Ich wygląd powinien być spójny z resztą aranżacji. Designerskie oświetlenie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Kryształowe ze złotymi elementami będzie z kolei pasować do kuchni glamour. Jeśli chodzi natomiast o dekoracje, najlepiej postawić na eleganckie i praktyczne: złote, biało-złote albo czarno-złote dodatki do kuchni. To mogą być pojemniki na przyprawy, doniczki z ziołami, świecznik ścienny czy wazon na stół.
Złote akcesoria do kuchni. Jakie sprzęty wybrać?
Okazją, aby wprowadzić złoto do domu, jest również zakup małego AGD w tym kolorze. Sprzęty uspójnią całą aranżację i dodatkowo podkreślą luksusowy charakter kuchni. Przykładem są złoty toster, czajnik elektryczny albo ekspres do kawy w odcieniu szlachetnego kruszcu.
A może zdecydujesz się na biało-złoty saturator do gazowania wody SodaStream? Utrzymany w retro stylu model Art wpisze się w kuchnię o podobnej aranżacji, ale też w nowoczesne, klasyczne i minimalistyczne projekty. Dzięki niemu plastikowe butelki z wodą gazowaną czy słodkimi napojami nie będą już zaburzać estetyki wnętrza. Nieestetyczne zgrzewki zastępuje jedno urządzenie ze stylową butelką wielorazową w duecie. A co z ulubioną Pepsi czy 7Up? Zrobisz je (i wiele owocowych napojów) na bazie syropu. Wystarczy do przygotowanej wody z bąbelkami dodać jeden z syropów smakowych od SodaStream i gotowe. W opakowaniu o pojemności 330 ml mieszczą się aż dwie półtoralitrowe butelki.
Ekspres jest dostępny w limitowanej edycji GOLD. I już przez sam ten fakt wyposażona w niego kuchnia nabiera wyjątkowego charakteru. Do tego dopracowany design i doskonałe proporcje między bielą a złotem oddają wyrafinowanie całego otoczenia. Detale zostały dyskretnie wkomponowane w całą konstrukcję. Jednocześnie są na tyle wyraźne, że nie znikną na tle innych złotych dodatków w kuchni.
Nie samo złoto. Jaki kolor pasuje do złotego w kuchni?
Złote dodatki jednak nie wystarczą, aby nadać wnętrzu smak splendoru. Trzeba je jeszcze gustownie zestawić z innymi kolorami, które w pełni wydobędą ich magię i blask. Warto przy tym pamiętać, że złoto nie lubi konkurować o uwagę. Jeśli zastanawiasz się więc, czy można łączyć srebro ze złotem w domu, lepiej zdecydować się na jeden z tych kolorów.
Jaki kolor do złotego będzie zatem pasować najlepiej? Złoto wygląda tak samo dobrze z ciemnymi, głębokimi odcieniami, co z jasnymi barwami. Mogą one dotyczyć umeblowania, a także odpowiadać na dylemat, jaki kolor ścian do złotych dodatków dopasować. Trzeba pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Są więc szczególnie dobrą propozycją, jak urządzić małą kuchnię. Warto też nimi przełamać ciemną aranżację, wybierając np. szare podłogi czy białe ściany. Natomiast w jasnej kuchni w zupełności wystarczy zestawienie ze złotem jednego koloru.
Klasycznym połączeniem jest duet złota z czernią lub bielą. Oba kolory przywołują skojarzenia z wysokim standardem, szykiem, luksusem. Ale dla uzyskania tego samego efektu można też sięgnąć po beż, szarość i granat. W mniej oczywistym wydaniu designerzy komponują złoto z butelkową zielenią, błękitem albo pastelowym różem.
Luksusowe wykończenia. Jaki materiał dopasować do złota w kuchni?
Luksusowy charakter kuchni podkreślają również wysokiej jakości materiały. Do złotych dodatków znakomicie pasuje marmur, beton i cegła. Można je zastosować w jasnych i ciemnych wnętrzach.
Marmur znakomicie sprawdzi się na blatach. Cegła stylowo zajmie jedną ze ścian kuchni. Z kolei beton można położyć na podłogę lub wypełnić nim przestrzeń między blatem a szafkami. Warto zdecydować się na jeden z tych elementów, który najlepiej odda charakter kuchni. Marmurowe wykończenia najbardziej lubią się ze stylem glamour. Beton pokocha kuchnia minimalistyczna, nowoczesna, industrialna. Z kolei ceglane ściany wpiszą się w estetykę vintage.
Liczy się spójność. Jak zaprojektować elegancką kuchnię?
Gwarancją sukcesu aranżacji jest spójność. By ją osiągnąć, warto zacząć od wyboru odcienia złota. Będzie połyskujące, przybrudzone (stylizowane na stare) czy matowe? Połysk bardziej kojarzy się z nowoczesnością, przyciąga wzrok i rozświetla kuchnię. Mat z kolei jest bardziej stonowany i uniwersalny. Twoja decyzja zależy więc od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Możesz zacząć do wyboru gałek do mebli, a potem dopasować do nich pozostałe dodatki: lampy, wieszaczki na ręczniki, uchwyty na ścianę czy złote akcesoria do kuchni. W to warto jeszcze wkomponować złotą armaturę, a całość dopełnić złotymi stelażami krzeseł i stołu.
Ale spójność aranżacji opiera się też na dobrej jakości wszystkich elementów. Warto więc, aby całe wyposażenie reprezentowało wysoki standard, z którym kojarzy się złoto. Starannie wykończone meble z solidnych materiałów, niezawodne urządzenia AGD, jakościowe akcesoria kuchenne zadadzą szyku, a złota kuchnia okaże się projektem na lata.
Bo ponadczasowe złote dodatki pozwalają utrzymać przestrzeń w luksusie bez obaw, że aranżacja szybko wyjdzie z mody. To doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie połączenie funkcjonalności z wysmakowanym designem.