
David Hockney przejmuje Fondation Louis Vuitton – największa wystawa w karierze artysty
Wiosną 2025 roku David Hockney – jeden z najważniejszych artystów XX i XXI wieku – zdominuje całą przestrzeń Fondation Louis Vuitton w Paryżu. Wystawa David Hockney, 25, która potrwa od 9 kwietnia do 31 sierpnia, zapowiada się jako największa i najbardziej osobista prezentacja w jego karierze.

Tkanina pamięci. Wystawa o ubraniach z łódzkiego getta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Wystawa „System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim”, otwarta 3 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, redefiniuje sposób opowiadania o Holokauście. Po raz pierwszy w Polsce temat Zagłady ujęty został przez pryzmat ubioru, mody i tekstyliów – jako narzędzi przetrwania, oporu i tożsamości. Ekspozycja potrwa do 1 lutego 2026 roku.

Wiosenna opowieść z papieru. Elektrownia Powiśle zachwyca kampanią stworzoną we współpracy z artystką
W centrum Warszawy kwitną nie tylko drzewa, ale też sztuka – i to dosłownie. Elektrownia Powiśle zainaugurowała sezon kampanią „Wiosna. Sztuka natury”, w której kluczową rolę odgrywa ręcznie wykonana instalacja z papieru autorstwa Marleny Stawarz.

Rzeźba i tkanina w DESA Unicum – dwie niezwykłe wystawy w kwietniu
W tym miesiącu warszawska DESA Unicum zaprasza na dwie wyjątkowe wystawy: „Rzeźba i Formy Przestrzenne‟ oraz „Polska Szkoła Tkaniny‟. Ekspozycje te prezentują ponad 120 prac wybitnych artystów, takich jak Magdalena Abakanowicz, Salvador Dalí, Alina Szapocznikow, Władysław Hasior czy Monika Drożyńska. Wśród nich znajduje się odnaleziona po latach rzeźba Stanisława Szukalskiego, nagrodzona Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu dokładnie 100 lat temu.

Pełne zanurzenie w sztuce Fridy Kahlo. Wystawa „Frida Immersive” w Krakowie
Kraków stał się miejscem wyjątkowego spotkania ze sztuką. Do 22 czerwca w Hangarze Czyżyny można podziwiać „Frida Immersive‟ – wystawę, która przenosi widzów w samo serce życia i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki. Multisensoryczne doświadczenie otacza widza obrazem, dźwiękiem i światłem, pozwalając poczuć siłę, emocje i artystyczny bunt jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku.

Farbą, wodą i pędzlem – akwarelowe ilustracje jako hołd dla ikon wzornictwa
Karin Meenen, artystka z Berlina, posiada szczególną umiejętność. Za pomocą pędzla i farb akwarelowych zmienia codzienne przedmioty, takie jak krzesła, lampy czy czajniki, w wyjątkowe ilustracje. Miarą ich sukcesu jest fakt, że jej instagramowe konto śledzi już ponad 60 tysięcy użytkowników. Podczas rozmowy z nami ilustratorka zdradziła, co ją inspiruje.

Nie przegap: Wystawa „Jaśnie Oświecone” w warszawskiej Cliché Gallery
Cliché Gallery w Warszawie zaprasza na wystawę zbiorową na pograniczu sztuki i designu. Wystawa zbiorowa „Jaśnie Oświecone” to scenograficzne przedstawienie dzieł świetlnych z udziałem „Świetlnej Dwunastki": Alicji Żebrowskiej, Huberta Czerepoka, Magdaleny Peli, Leona Tarasewicza, Krzysztofa Franaszka, Pawła Błęckiego, Kamili Mróz, Mateusza Choróbskiego, Alexandry Grant, Wojciecha Ledera, Dominika Lejmana, Pauliny Ołowskiej.

Nie przegap: Wystawa Warsztatu Formy Filmowej „Poza scenariuszem” w Zachęcie
Już od 28 marca w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie można obejrzeć ekspozycję jednego z najważniejszych polskich konceptualnych kolektywów artystycznych XX wieku – Warsztatu Formy Filmowej. W ramach interaktywnej wystawy zaprezentowane zostaną prace Wojciecha Bruszewskiego, Pawła Kwieka, Antoniego Mikołajczyka, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Zbigniewa Rybczyńskiego oraz Ryszarda Waśko.

Sfery poza czasem. Spotkanie Fangora i Heweliusza w gdańskiej Zbrojowni Sztuki
W Gdańsku spotykają się dwie wyjątkowe postacie, które dzieli kilka stuleci, ale łączy jedno – fascynacja kosmosem. Wystawa „Spheres. Fangor – Heweliusz”, prezentowana w Zbrojowni Sztuki od 30 kwietnia do 1 czerwca 2025 roku, pokazuje, jak astronomia może stać się językiem sztuki, a sztuka – sposobem na odkrywanie wszechświata.

Abstrakcja z klocków LEGO. Jak Katherine Duclos porządkuje chaos
Czy klocki LEGO mogą być dziełem sztuki? Katherine Duclos, artystka z Vancouver, udowadnia, że tak. Abstrakcyjne obrazy, które tworzy z pomalowanych klocków, przyciągają wzrok nie tylko kolorem, ale też głębią emocji, jakie w sobie kryją. Co ciekawe, inspiracją do sięgnięcia po LEGO była dla niej codzienna zabawa z synem, u którego zdiagnozowano spektrum autyzmu.

Nie przegap: Wystawa Radka Brousila w Krupa Gallery we Wrocławiu i Londynie
Krupa Gallery zaprasza na wystawę odbywającą się w dwóch lokalizacjach naraz: nowej londyńskiej siedzibie galerii oraz we Wrocławiu. Solową ekspozycję dzieł Radka Brousila pod tytułem „What You See Is Not Here Tomorrow” można oglądać do 3 maja.

Ponad 60 prac wybitnych polskich artystów na wystawie w DESA Unicum. Wśród nich rzadkie okazy
W DESA Unicum trwa wystawa „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie”, na której można zobaczyć ponad 60 prac polskich artystów. Wśród nich prawdziwe perełki – rzadki obraz Hipolita Lipińskiego, tajemnicza „Baletnica” Bolesława Biegasa i poruszające portrety Olgi Boznańskiej.

Kobiece i męskie spojrzenie na wspólny świat – wystawa „Przenikanie” w Warszawie
Wystawa „Przenikanie” w warszawskiej galerii Space of Creation to niezwykłe połączenie twórczości dwóch artystów. Małgorzata i Zbigniew Szczepańscy w swoich pracach zgłębiają tajemnice ludzkiej cielesności, psychiki i relacji. Artystyczne zderzenie ich światów – malarskiego i rzeźbiarskiego – ukazuje, jak różne techniki mogą wyrażać podobne obserwacje, przenikając się nawzajem i tworząc wspólną opowieść.

Współczesna fotografia w nowym świetle. Wystawa „Oczy moje zwodzą pszczoły”
Polska fotografia współczesna doczekała się przełomowego momentu. Wystawa „Oczy moje zwodzą pszczoły” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to pierwsza od lat tak szeroko zakrojona prezentacja rodzimej sceny fotograficznej.

BMW Art Cars: 50 lat na styku sztuki i motoryzacji
Seria BMW Art Cars to wyjątkowe połączenie sztuki i technologii, które od 50 lat inspiruje artystów i entuzjastów motoryzacji na całym świecie. Od pierwszego modelu zaprojektowanego przez Alexandra Caldera w 1975 roku po najnowsze dzieło Julie Mehretu, kolekcja przekształciła samochody w ruchome dzieła sztuki. „Samochód powinien nie tylko ścigać się na drodze, ale też przyspieszać bicie serca” – powiedziała Cao Fei, autorka BMW Art Car #18, podkreślając, że projekt to coś więcej niż tylko estetyka.

Podróże w czasie i przestrzeni: „Chemare” i „Spaces” w Fundacji Archeologia Fotografii
Fundacja Archeologia Fotografii od lat zajmuje się ochroną polskich archiwów fotograficznych, digitalizacją i popularyzacją dorobku fotografów. W ramach współpracy z rumuńskim Forum Sztuk Wizualnych prezentuje dwa wyjątkowe projekty: „Chemare” oraz „Spaces”. Obie wystawy eksplorują różne wymiary podróży – zarówno tej geograficznej, jak i metaforycznej, ukazując, jak fotografia i sztuka współczesna mogą skłaniać do refleksji nad naszą tożsamością i miejscem w świecie.

Sztuka inspirowana archeologią: „The Desert Relics”
Ukryta w piaskach pustyni Mleiha jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Półwyspie Arabskim. Znajdujące się tam artefakty stanowią świadectwo bogatej historii regionu – od epoki żelaza po czasy przedislamskie. Teraz ich dziedzictwo zostało uhonorowane w wyjątkowy sposób: poprzez stoworzoną przez studio architektoniczne Karim & Elias monumentalną instalację sztuki lądowej „The Desert Relics”, odsłoniętą podczas tegorocznego Festiwalu Tanweer.

Kinomural 2025. Open Call dla artystów audiowizualnych
Kinomural ponownie otwiera drzwi dla artystów audiowizualnych z całego świata. To jeden z najciekawszych festiwali sztuki nowych mediów w Europie, gdzie cyfrowe wizje materializują się na ścianach wrocławskich kamienic. OPEN CALL na tegoroczną edycję trwa do 31 maja, a kuratorzy zapraszają do eksploracji motywu STRUKTURA CZASU.

Nie przegap: „Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć” w Zachęcie
Andrea Fraser od lat bada mechanizmy rządzące światem sztuki. Wystawa w Zachęcie prezentuje dorobek artystki od lat 80. XX wieku po jej najnowsze realizacje, stawiając pytania o rolę sztuki i instytucji w dzisiejszych czasach. Wernisaż odbędzie się 13 marca o godz. 19:00, a ekspozycja będzie czynna do 8 czerwca.

6. Aukcja Marzeń. Dochód z licytacji dzieł sztuki zasili Fundację Mam Marzenie
19 marca 2025 r. o godzinie 15.00 w DESA Unicum w Warszawie odbędzie się 6. Aukcja Marzeń, którą poprzedzi prelicytacja online. Wśród 43 artystów, którzy przekazali na aukcję swoje prace, znaleźli się m.in. Martyna Czech, Michał Gątarek czy Michał Jankowski. Label Magazine objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Dizajn
Sztuka nocnego życia. Poznaj serię realme 14 Pro
Najpopularniejsze
- 1 Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów
- 2 Strajk kobiet oczami artystów!
- 3 Realistyczne portrety modeli ze znanych dzieł sztuki
- 4 To najdrożej sprzedany obraz polskiego żyjącego artysty. Rekordowa kwota za surrealistyczny portret
- 5 Frida Kahlo w warszawskiej Fabryce Norblina. Nowa wystawa Art Box Experience