
Wielkie święto sztuki już w ten weekend! Centrum Designu Domoteka zaprasza na Artshow 2023
W dniach 9 i 10 grudnia w Kamienicy Karskich przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie miłośnicy sztuki będą mieli swoje wielkie święto. Po ogromnym sukcesie pierwszej, wiosennej edycji rusza kolejna odsłona Artshow – wyjątkowego wydarzenia, które wykracza poza definicję zwykłej wystawy. Partnerem wydarzenia jest Centrum Designu Domoteka, która podczas Artshow zaprezentuje najlepszy i ponadczasowy dizajn z kolekcji swoich najemców.

Nie przegap: „Emerge”. Pierwsza indywidualna wystawa Magdaleny Łapińskiej – Rozenbaum
Magdalena Łapińska – Rozenbaum dała się poznać jako artystka wszechstronna. Tworzy ceramikę, tkaniny, linoryty, rysunki i obrazy. Podczas swojej pierwszej solowej wystawy „Emerge” artystka pokaże zbiór prac, dzięki którym mierzy się z samą sobą, poszukuje własnej kobiecości i godzi się ze stratą.

Nie przegap: Bruno Barbey był pionierem barwnego fotoreportażu. Jego prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey był prawdziwym obywatelem świata. Często powtarzał: „Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu”. Te trzy krótkie zdania na tyle dobrze oddają jego życie i podejście do fotografii, że jedno z nich stało się hasłem wystawy, którą do 3 marca 2024 roku można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Malarstwo Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku
Ponad 50 prac jednej z najwybitniejszej polskiej artystki przełomu XIX i XX wieku będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska od niedzieli, 3 grudnia 2023 roku, aż do 16 maja 2024 roku. W lutym odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych wystawie czasowej, w tym oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z specjalistami i opiekunami zbiorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Modernizm w PRL. O nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie opowiada prof. Piotr Juszkiewicz
W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do przyjrzenia się sztuce, wzornictwu i architekturze powojennej Polski, a także zastanowienia się, jakie wpływy zewnętrzne i wewnętrzne kształtowały ówczesną kulturę. O tej wyjątkowej wystawie, którą objęliśmy patronatem medialnym, opowiada prof. Piotr Juszkiewicz, lider zespołu kuratorskiego.

W Warszawie otworzyła się nowa galeria sztuki – Lisowski. To wędrowna przestrzeń wystawiennicza
Lisowski to nowa galeria sztuki w Warszawie, która na ten moment funkcjonuje w formie pop-up. W jej przestrzeni prezentowana jest sztuka artystek i artystów współczesnych, twórczyń i twórców nieprofesjonalnych, współczesnych outsiderów, sztuka ludowa i przede wszystkim prace osób artystycznych identyfikujących się jako queerowe. Obecnie siedziba galerii znajduje się przy pl. Konstytucji 4.

Nie przegap: W poszukiwaniu krainy wiecznego szczęścia. Wystawa „Arkadia” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Jak wyglądała kraina wiecznego szczęścia i młodości? Na to pytanie starali się odpowiedzieć artyści od czasów starożytności. Współcześni twórcy kwestionują ten sielski porządek, konfrontując go z katastrofą klimatyczną i relacją między człowiekiem a naturą. Na wystawie „Arkadia” w Muzeum Narodowym zobaczymy ponad 300 prac, które w różny sposób podejmują jeden z najstarszych mitów.

Nie przegap: Złote olśnienia na wspólnej wystawie projektantek Zuzanny Malinowskiej i Ewy Zwolińskiej
Czerń i złoto to wspólny mianownik prac Zuzanny Malinowskiej i Ewy Zwolińskiej. Jedna od lat tworzy grafikę, druga zajmuje się projektowaniem ubioru. Wieloletnią przyjaźń i wspólną fascynację złotą materią projektantki przekuły na wystawę „Olśnienia”, którą od 30 listopada będzie można oglądać w Wolskiej Mozaice w Warszawie.

Sztuka na prezent. Oto 10 propozycji Marty Krajenty, założycielki Flow Art House
Dzieło sztuki posiada niezwykłą zdolność wywoływania emocji, dlatego w roli prezentu może stać się pamiątką o głębokim znaczeniu. Często posiada przy tym wartość estetyczną. Swoje ulubione prace, które doskonale spełnią funkcję świątecznego podarunku, przedstawia Marta Krajenta – założycielka warszawskiej galerii sztuki Flow Art House.

Wyprawa w dadaistyczny świat wyobraźni. Prace Gregora Gonsiora w Traffic Design
Traffic Design zaprasza na ostatni w tym roku wernisaż „Poszedłem, ale wróciłem, byłem daleko...” autorstwa Gregora Gonsiora, który zabiera odwiedzających na wyprawę w dadaistyczny świat wyobraźni i ciągu skojarzeń. Wydarzenie odbędzie się już w piątek (17.11) o godzinie 18.00.

Artshow w Warszawie już w grudniu! Hasło wydarzenia to „1000 dzieł sztuki w weekend”
Weekend 9-10 grudnia w Warszawie stać będzie pod znakiem święta sztuki, czyli Artshow. Tym razem wydarzenie odbędzie się w centrum miasta, w Kamienicy Karskich przy ul. Wiejskiej 19. Odwiedzający będą mogli zobaczyć i kupić setki obrazów, rzeźb i unikalnych obiektów kolekcjonerskich.

Nie przegap: Jerzy Nowosielski w Zachęcie
Już od 17 listopada w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można oglądać prace Jerzego Nowosielskiego (1923-2011). Wystawa przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty obejmie cztery wątki z jego twórczości: pejzaż, ciało, abstrakcję i ikonę. Wydarzenie potrwa do 4 lutego 2024 roku.

Znamy zwycięzców 46. Bielskiej Jesieni 2023. Grand Prix dla trzech artystów
Biennale malarstwa Bielska Jesień to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów artystycznych w Polsce. Jury po raz pierwszy w historii konkursu zdecydowało się przyznać trzy nagrody Grand Prix.

Nie przegap: Wystawa „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk” w Warszawie
Od 10 do 23 listopada w warszawskim DESA Unicum będzie można oglądać wystawę „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk”, która prezentuje wszystkie techniki i materiały w bogatym repertuarze Abakanowicz. Nie zabraknie rzeźb i grafik, a także niezwykle rzadkich w kontekście jej całej twórczości obrazów olejnych na płótnie. Przede wszystkim jednak warto odwiedzić wystawę ze względu na Abakany – tkaniny, które zdają się żyć własnym życiem.

Nie przegap: Fotografie Marty Zgierskiej w Miejscu Projektów Zachęty
Wystawa Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron” to przegląd prac z głównych cyklów fotografki. Artystka mierzy się w nich z tematami traumy, kruchości ciała i niepokojami wywołanymi przez współczesną rzeczywistość.

Nie przegap: Wystawa zdjęć Edwarda Steichena w Muzeum Fotografii w Krakowie
Do 28 stycznia 2024 roku w Muzeum Fotografii w Krakowie można oglądać wybrane fotografie Edwarda Steichena (1879–1973), nazywanego ojcem współczesnej fotografii. To pierwsza w Polsce retrospektywa twórczości tego wyjątkowego artysty złożona w całości z autorskich odbitek z kolekcji luksemburskiego Musée national d'archéologie, d'histoire et d’art.

Projekt przestrzeni wystawienniczej „SAINER. KOL∞R” spod kreski Biuro Kreacja
Wielostopniowe kompozycje, eksperymenty z kolorem i różne języki formalne – to wyróżniki twórczości Sainera, ale i podstawy koncepcji aranżacji przestrzeni wystawy poświęconej twórczości artysty „SAINER. KOL∞R”, o którą zadbała projektantka Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja.

To najdrożej sprzedany obraz polskiego żyjącego artysty. Rekordowa kwota za surrealistyczny portret
Trwa dobra passa malarki Ewy Juszkiewicz. Artystka pobiła właśnie rekord aukcyjny – jej obraz to najdrożej sprzedane dzieło polskiego żyjącego artysty. Ale na tym ostatnie sukcesy malarki się nie kończą.

Nie przegap: Wystawa główna 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi
Od 26 października Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. będzie prezentowała w przestrzeniach Galerii Willa prace nadesłane na Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź. Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – komisarze pierwszych edycji wystawy.

„Sztuka jest jak software do obsługi cywilizacji”. Rozmowa ze Stachem Szabłowskim, kuratorem i krytykiem sztuki
O tym, w jaki sposób artyści mogą projektować lepszą przyszłość, o nowych technologiach w sztuce współczesnej i immersyjnym doświadczeniu VR „Evolver”, które do 10 grudnia można oglądać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ramach projektu „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” rozmawiamy ze Stachem Szabłowskim, kuratorem cyklu i krytykiem sztuki.

Sztuka