
Bogdan Ziętek chciał wyrzeźbić kobietę idealną. Fascynowały go gimnastyczki
Warszawska galeria Fundacja Dzielna zaprasza na wystawę "Polska/Ziętek. Gimnastyczka". Na ekspozycji zgormadzono rzeźby niezależnego artysty-samouka Bogdana Ziętka, które prezentowane są razem z filmem Agnieszki Polskiej.

"Rośliny są niezwykle cierpliwe". Rozmowa z malarką Weroniką Anną Rosą
Jej obrazy malowane na papierze gwaszem to prawdziwe portrety roślin. Bo w pracach Weroniki Anny Rosy nie chodzi o botaniczną precyzję, ale zrozumienie przyrody i poszukiwanie w niej algorytmu form i charakteru. Z artystką rozmawiamy o tym, dlaczego zainteresowała ją stara malarska technika, co fascynuje ją w świecie roślin i jak na jej twórczość wpłynęła przeprowadzka do Portugalii.

Mazurska galeria pod chmurką. Rusza 7. Wojnowski Festiwal Fotografii
Już w najbliższą sobotę 10 czerwca otwarcie 7. edycji Wojnowskiego Festiwalu Fotografii. Przez cztery miesiące płoty mazurskiej wsi ozdobi wystawa współczesnej polskiej fotografii.

Zaginiony obraz Chełmońskiego odnaleziony po 133 latach w podwarszawskiej willi
To prawdziwie filmowa historia. Właściciele starej willi pod Warszawą nie zdawali sobie sprawy, że przekazywana z pokolenia na pokolenie pamiątka to cenne dzieło sztuki warte nawet 5 milionów złotych. Owiany tajemnicą obraz Józefa Chełmońskiego przez lata fascynował historyków i miłośników sztuki. Teraz trafi na aukcję w DESA Unicum.

Nie przegap: "I & We". Wystawa szkła norweskiego we wrocławskiej galerii SIC!
Wystawa "I & We" we wrocławskiej galerii SIC! to świetna okazja, by przyjrzeć się współczesnemu szkłu artystycznemu. Na ekspozycji prezentowane są prace dziesięciu norweskich artystek. Autorki skupiają się na relacjach człowiek-natura, dwóch światach, które nie mogą bez siebie funkcjonować. Artystki poprzez szklaną materię interpretują bogactwo przyrodnicze swojego kraju.

Świat dziecka oczami Agaty Szymanowicz
Zatrzymanie beztroski czasów dzieciństwa na fotografii jest bez wątpienia trudną sztuką, bowiem wymaga ponadprzeciętnej wrażliwości oraz cierpliwości. Któż jednak może lepiej sfotografować ten stan niż była psycholożka dziecięca, obdarzona ogromnymi pokładami talentu i doświadczeń płynących z rodzicielstwa? Poznajcie fotografkę rodzinną Agatę Szymanowicz, której kadry zachwycają niczym niepohamowaną autentycznością.

Artshow w warszawskiej Fabryce Norblina. Sztuka współczesna dla każdego
Kilkaset prac, 80 artystów, wykłady, pokazy malowania oraz aukcja obrazów. To wszystko będzie miało miejsce na Artshow. Wszystkie dzieła sztuki przeznaczone są na sprzedaż, a większość ich twórców zapowiedziała obecność na wydarzeniu. Artshow odbędzie się 3 i 4 czerwca w warszawskiej Fabryce Norblina.

Nie przegap: Otwarcie nowego sezonu w Galerii Cukry Praga
Galeria Cukry Praga w Warszawie rozpoczyna kolejny sezon działalności artystycznej, w tym roku wzbogacony o warstwę muzyczną. Tegoroczna wystawa nawiązuje do historii tego miejsca - jednej z czołowych manufaktur cukierniczych przedwojennej Warszawy. Wernisaż połączony z eksperymentalnym koncertem i wizualizacjami odbędzie się w środę 31 maja.

Niemiecki artysta Olaf Hajek zaprojektował zjawiskową kolekcję dla Medicine
Olaf Hajek to jeden z najpopularniejszych niemieckich ilustratorów i artystów wizualnych. Na co dzień mieszka w Berlinie, ale jego talent jest doceniany na całym świecie. Teraz jego prace trafiły na ubrania, do kolekcji Medicine.

Sztuka na wakacjach, czyli The Frame podczas sopockich aukcji DESA Unicum
Już niebawem kultowy Sofitel Grand Sopot jak co roku otworzy się na sztukę. Od 8 do 13 sierpnia będzie tam można obejrzeć jednocześnie aż trzy sąsiadujące ze sobą niezwykłe wystawy, podczas których zaprezentowane zostaną m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego czy Juliusza Kossaka. Telewizor Samsung The Frame będzie częścią tych wystaw i to właśnie na jego rewolucyjnym matowym ekranie zaprezentowane zostaną wybrane obrazy.

BMW Art Club: „Digital Grotesque III” Michaela Hansmeyera w Katowicach
Projekt Michaela Hansmeyera – „Digital Grotesque III” łączący architekturę, sztuki wizualne, badania nad zastosowaniami inteligentnych algorytmów i zaawansowane technologie druku 3D, prezentowany jest w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Realizacja powstała w ramach trzeciej odsłony BMW Art Club. Przyszłość to sztuka.

„Portret damy” Rubensa w towarzystwie polskich mistrzów malarstwa w Desa Unicum
Przed nami jedna z najbardziej oczekiwanych aukcji w historii rynku sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej. Już 17 marca w Warszawie pod młotek trafi „Portret damy” Petera Paula Rubensa. Estymacja cenowa arcydzieła światowej klasy wynosi rekordowe 18 – 24 mln złotych. Tak wysoko nie był wyceniany żaden z obrazów licytowanych do tej pory w Polsce.

Vinci Art Gallery, czyli przestrzeń powstała z pasji do sztuki
Vinci Art Gallery to niezwykła przestrzeń na kulturalnej mapie Poznania, która powstała z pasji do sztuki. Zaoferowała nam w tym roku sporą dawkę interesujących wydarzeń.

Pierwszą pracę NFT na aukcji w Polsce zobaczymy na telewizorze The Frame
Cyfrowe prace NFT, które podbijają światowe rynki i osiągają rekordowe ceny, już niebawem będą licytowane także w Polsce. DESA Unicum jako pierwszy dom aukcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej zaoferuje kolekcjonerom unikatowy obiekt NFT podczas grudniowej aukcji. Telewizor The Frame idealnie wpisuje się w ten koncept sztuki cyfrowej, dlatego to właśnie na jego ekranie zaprezentowane zostanie dzieło.

Sztuka (w) aranżacji wnętrza
Rozmowa z architektem Rolandem Stańczykiem o kolekcjonowaniu sztuki, relacjach między obrazem a architekturą wnętrz oraz o świadomości współczesnych inwestorów.

Serce domu – wystawa prac Laurence Leenaert w Londynie
W lutym w londyńskiej galerii Cadogan Contemporary zostanie otwarta wystawa prac znanej belgijskiej artystki, tworzącej od pewnego czasu w Maroku – Laurence Leenaert. Na wystawie zostanie zaprezentowana jej twórczość zainspirowana domem i wszystkim tym, co się z nim łączy.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłasza trzy wyjątkowe projekty na pierwszą połowę 2021 roku
Spektakularna wystawa polskiej rzeźby obejmująca prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Poruszający projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów do Rhizopolis – podziemnego miasta-schronu po katastrofie kończącej epokę człowieka. Obszerna prezentacja ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego, która zrywa ze stereotypowym postrzeganiem sztuki socrealizmu i rzuca nowe światło na rzeczywistość społeczną lat 50.

Organiczne rzeźby Michała Aneli
Źródłem inspiracji Michała Aneli są bezkresne glebie światów podwodnych, dlatego jego ekspresja oscyluje na cienkiej linii pomiędzy dwoma wymiarami – rzeczywistym oraz śnienia oceanu.

Andy Warhol jakiego nie znacie
Na długo przed tym, jak światowej sławy artysta Andy Warhol zaczął zajmować się pop-artem, tworzył przepełnione erotyką rysunki. Prace te zostały właśnie opublikowane w książce „Andy Warhol. Love, Sex, and Desire. Drawings 1950–1962” wydanej przed Taschen.

Targi Plakatu 2020 ONLINE – wspaniałe wydarzenie z polskimi ilustratorami i plakacistami!
Organizatorzy Targów Plakatu, jednego z naszych ulubionych artystycznych wydarzeń, przygotowali w tym roku jego specjalną, wirtualną wersję. Znane i lubiane targi z polskimi plakacistami przenoszą się do Internetu.

Dizajn