Nie przegap: Święty Graal powojennej awangardy do zobaczenia w DESA Unicum
Wystawa „Lily & Jan Kunczyński Collection. Lake Tahoe, Nevada” w DESA Unicum to unikalna okazja, by zobaczyć kolekcję polskiej sztuki powojennej, która przez ponad 50 lat była nieznana szerokiej publiczności.
Nie przegap: Wystawa dzieł Anny Halarewicz „Zjawy” w Stradom House
Od 7 listopada w Stradom House Autograph Collection w Krakowie będzie można podziwiać najnowszą wystawę Anny Halarewicz pt. „Zjawy”. To pierwsza od wielu lat okazja, by zobaczyć prace tej uznanej polskiej ilustratorki mody i malarki w stolicy Małopolski. Wernisaż z udziałem artystki odbędzie się 7 listopada o godz. 19:00 w klubie Hedwig’s w Stradom House. Wstęp wolny.
Nie przegap: Solowa wystawa Poli Dwurnik we wrocławskiej Krupa Gallery
Malarka, rysowniczka, ilustratorka, autorka książek. Pola Dwurnik jest wszechstronną artystką i jedną z najbardziej charakterystycznych twórczyń swojego pokolenia. Jej bajkowe obrazy pokaże Krupa Gallery. Będzie to pierwsza tak obszerna ekspozycja prac Dwurnik we Wrocławiu.
W Radomiu odbywa się wystawa dzieł Pawła Kowalewskiego, założyciela legendarnej Gruppy
Do 17 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu można oglądać wystawę dzieł Pawła Kowalewskiego „Porażka rozumu”. Ekspozycja prezentuje obrazy, rzeźby i instalacje, stworzone przez artystę w ciągu ostatnich siedmiu lat.
Już dziś otwarcie nowej siedziby MSN. Jakie wystawy zobaczymy?
Po 19 latach Warszawa w końcu będzie mogła cieszyć się nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Otwarcie będzie fetowane przez trzy tygodnie. Oprócz koncertów, performansów i pokazów filmowych będzie to przede wszystkim wielkie święto sztuki. Prace jakich artystów zobaczymy?
Nie przegap: „COMMON THREADS”. Ikony polskiej tkaniny artystycznej i międzynarodowi twórcy na jednej wystawie
Tkanina artystyczna przeżywa prawdziwy boom. Nie kojarzy się już głównie z zakurzonymi gobelinami, a coraz więcej uwagi poświęca jej międzynarodowe środowisko kuratorskie. Na kolejną ciekawą wystawę, stawiającą w centrum uwagi tkaninę, warto wybrać się do wrocławskiej galerii OP ENHEIM.
Przez wiele lat była zapomnianą artystką. Pierwszą monograficzną wystawę Marii Michałowskiej pokaże Muzeum Architektury we Wrocławiu
Maria Michałowskia była jedną z kluczowych postaci wrocławskiej awangardy. Wystawa, kuratorowana przez Marikę Kuźmicz, stanowi pierwszą monograficzną prezentację dorobku artystki, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy jej urodzin.
Twórczość Zdzisława Beksińskiego na ubraniach. Kolekcja powstała we współpracy z muzeum
Najnowsza kolekcja jest zaproszeniem do świata sztuki pełnej tajemnic i mrocznych snów. Medicine zaciera granicę między rzeczywistością a fantazją w najnowszej kolekcji poświęconej twórczości Zdzisława Beksińskiego.
„A lasy wiecznie śpiewają”. Nowa wystawa w gdyńskiej galerii Przypływ
19 października nowo powstała galeria Przypływ otwiera drugą wystawę w ikonicznym gdyńskim Bankowcu. „A lasy wiecznie śpiewają” to prezentacja najnowszych prac artystki Magdaleny Peli.
Artyści zinterpretowali lustra projektu Oskara Zięty. Obiekty trafią na dobroczynną aukcję
Wydarzenie będzie okazją do poznania wyjątkowych dzieł dziewięciu współczesnych artystów, których twórczość wykracza poza tradycyjne granice między sztuką czystą a użytkową. W ich ręce trafiły obiekty zaprojektowane przez jednego z najbardziej uznanych polskich dizajnerów.
Psychodeliczne gobeliny „lubieżnika z Branic”. Na tę wystawę wstęp mają tylko dorośli
Nie był wykształconym artystą, tworzyć zaczął najpierw w ramach pracy w szpitalnej tkalni, później warsztat rozwijał poprzez arteterapię. PRL-owska prasa okrzyknęła Mariana Henela „lubieżnikiem z Branic”. To w tamtejszym szpitalu psychiatrycznym wykonał swoje najbardziej znane prace – przesycone erotyką i absurdem gobeliny.
Tamara Łempicka wykreowała swój życiorys. Nowe fakty odkryło Muzeum Narodowe w Lublinie
Celebrytka, skandalistka, ikona. Tamara Łempicka bez wątpienia wiedziała, jak skupić na sobie uwagę publiczności. Nie tylko dobrze sprzedającą się sztuką, ale i życiorysem owianym aurą tajemnicy. Okazuje się, że swoją biografię traktowała równie swobodnie, jak obyczajowość paryskiej bohemy. Muzeum Narodowe w Lublinie dotarło do nowych faktów z życia malarki.
Nie przegap: Wystawa „Świątynia Baśni” w BWA Wrocław Główny. W poszukiwaniu Ducha Gór i mitologii na nowe czasy
Tak jak dawniej, tak i dziś, potrzebujemy baśni i epickich opowieści, które wytłumaczą nam współczesność i pomogą mierzyć się z kryzysami, które niesie ona ze sobą. Na wystawie w BWA Wrocław Główny przewodnikiem po baśniowym świecie będzie Duch Gór, znany z sudeckich podań ludowych.
Do MOCAK-u trafią nowe dzieła sztuki. Wśród nich są prace Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora
Jesienią 2023 roku Teresa i Andrzej Starmachowie przekazali do Kolekcji MOCAK-u 67 dzieł autorstwa najważniejszych polskich twórców sztuki współczesnej. Po premierowym pokazie dzieł w nowo otwartej siedzibie Galerii Bunkier Sztuki prace staną się częścią wystawy stałej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie MOCAK. Wernisaż ekspozycji „Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów” odbędzie się już 10 października.
Przez ponad 60 lat nie wiedzieli, że na ścianie mają obraz Picassa. Może być wart nawet 5 milionów euro
Takie historie czyta się z wypiekami na twarzy: pewna włoska rodzina przez ponad 60 lat nie wiedziała, że w domu ma dzieło wielkiego Picassa. Żona właściciela obrazu uważała, że płótno jest okropne i wielokrotnie chciała wyrzucić je z domu.
Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING przyznane. Oto zwycięzcy!
Podczas minionego Warsaw Gallery Weekend przyznano nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING. Nagroda Główna trafiła Joanny Rajkowskiej za jej wystawę i film „Ślepowrony” w Lokal_30. Przyznano również dwie Nagrody Specjalne.
Kinomural, czyli sztuka na ścianach wrocławskich kamienic. Co w tym roku przygotowali organizatorzy festiwalu?
Sztuka, która zmienia miasto w galerię - tak jednym zdaniem można określić Kinomural. Podczas tego wydarzenia, 19 i 20 października, wrocławskie kamienice po raz kolejny przemienią się w wielkoformatowe ekrany, na których zaprezentowane zostaną prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata. Każdy, kto choć raz wziął udział w Kinomuralu, zgodzi się, że w tym roku na publiczność czeka niejedna, ale aż dwie niepowtarzalne noce wypełnione świetnym programem, emocjami i wspólnym oglądaniem ruchomych murali.
„Obserwacja koloru jest niemal jak medytacja”. Rozmowa z fotografem Jackiem Kołodziejskim
„Kolor można rozpatrywać na wiele sposobów - jest sensoryczny, oddziałuje na człowieka na różnych płaszczyznach. Nieważne, czy będzie to moda czy architektura. Taki też jest mój ostatni projekt. Działa na zmysły i podprogowe odczucia” - tak o swojej najnowszej wystawie mówi fotograf Jacek Kołodziejski. Opowiada nam o swoich początkach fascynacji budynkami Le Corbusiera, jego teorią barw oraz dlaczego czuje się artystą multidyscyplinarnym.
Józef Chełmoński w Warszawie. 27 września startuje największa wystawa artysty od lat
Już od 27 września 2024 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę prac jednego z najsłynniejszych polskich malarzy – Józefa Chełmońskiego. To największa ekspozycja prac artysty od lat 80. ubiegłego wieku.
Nie przegap: Wystawa „Rzeźby gradientowe”. Jacek Kołodziejski mierzy się z ikoną architektury i fascynacją kolorem
Najnowszy projekt uznanego fotografa i artysty multidyscyplinarnego Jacka Kołodziejskiego to podróż w stronę zrozumienia koloru i twórczości jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku. Wraz z Kołodziejskim ruszamy do surowego klasztoru La Tourette we Francji zaprojektowanego przez Le Corbusiera, gdzie fotografuje on swoje kolorowe instalacje. Efekty jego pracy można oglądać na wystawie „Rzeźby gradientowe” w Instytucie Fotografii Fort, której LABEL jest patronem medialnym.
Dizajn