
Nie przegap: „Ja w beczce. Witkacy” – wystawa Olszewski Gallery
Stanisław Ignacy Witkiewicz kojarzony jest z frenetycznymi, intensywnie kolorowymi portretami i scenami rodzajowymi, tworzonymi zgodnie z jego koncepcją Czystej Formy. Olszewski Gallery postanowiła jednak zaprezentować mniej znane oblicze wybitnego polskiego artysty – twórcy klasycznych, misternych pejzaży. Dzieła można podziwiać latem w Warszawie, w przestrzeni przy ul. Emilii Plater 9/11.

Wojciech Fangor. Interior/Exterior – prace malarza w Hotelu Warszawa
W przestrzeni Hotelu Warszawa zaprezentowano trzy rzadko pokazywane prace Wojciecha Fangora – w stylu, który nie jest powszechnie kojarzony z dorobkiem polskiego mistrza. Wystawa została zorganizowana przez Olszewski Gallery i będzie dostępna do 9 sierpnia.

Nie przegap: Wystawa indywidualna Joanny Fluder „Śluz” w Zachęcie
Wystawa „Śluz” w Zachęcie to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości Joanny Fluder – artystki, która przez lata tworzyła poza głównym nurtem świata sztuki. Jej malarstwo i instalacje, łączące elementy autobiograficzne z surrealizmem, opowiadają o ponadgatunkowym doświadczeniu osób nieznacznych, poszukujących sposobów istnienia na marginesie – w porażce, w cieniu, wśród niezauważalnych bytów. Metaforą tych narracji stają się powracające w pracach artystki owady i ślimaki. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 lipca o godz. 19.00.

Alicja Wyszogrodzka w Muzeum Miasta Gdyni – nowa wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”
Alicja Wyszogrodzka – artystka znana z tkanin dekoracyjnych, użytkowych i odzieżowych – będzie bohaterką 10. edycji cyklu wystawienniczego Muzeum Miasta Gdyni „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 26 lipca.

Trzeba oswajać swoje demony - rozmowa z artystką Izabelą Wilk, znaną jako “Devil’s Claws”
Rogate postaci, tajemnicze kreatury, drapieżne zwierzęta - do tego w nocnej scenerii. Ilustracje Izabeli Wilk, artystki używającej pseudonimu “Devil’s Claws” mogłyby przerażać, tymczasem bije z nich ciepło i empatia. Nam opowiada nie tylko o czarcich inspiracjach i pięknej ceramice, ale także o walce z niesprawiedliwością i dyskryminacją. Zdradza również, jakimi współlokatorami są… kozy.

Zmarł Tadeusz Rolke. Legenda polskiej fotografii miała 96 lat.
Zmarł Tadeusz Rolke, legenda polskiej fotografii reportażowej i jeden z ostatnich świadków historii XX wieku. Fotografowanie to nie tylko zawód, ale i radość - powiedział w jednym z wywiadów dla LABEL, który dziś przypominamy wspominając tego wspaniałego artystę.

„Jestem realistką. Odkrywam to, co jest, powtarzam gest stwarzania”. Jadwiga Maziarska w Muzeum Susch
Kolekcjonerka zjawisk, badaczka faktur, przełamująca granice między rzeczywistością a wyobraźnią, eksploratorka nowych technik i niesztampowych połączeń materiałowych. Choć była współzałożycielką i członkinią II Grupy Krakowskiej oraz Teatru Cricot 2 przez lata trzymała się na uboczu polskiej awangardy artystycznej. Nieugięta indywidualistka, podążała własną ścieżką, tworząc od lat 40. XX wieku pionierskie prace skupione wokół materii i jej różnorodnych form. Jadwiga Maziarska, artystka, której twórczość przez długi czas pozostawała niezrozumiana i przede wszystkim nieodkryta, właśnie doczekała się pierwszej monograficznej wystawy za granicą, w Muzeum Susch, założonym przez Grażynę Kulczyk w Szwajcarii.

Klonn x Zięta – nowa odsłona KLONN ArtHub
5 lipca na terenie warszawskiej restauracji Klonn odbyła się czwarta odsłona cyklu KLONN ArtHub, w której centrum znalazła się premierowa instalacja autorstwa Oskara Zięty.

Nie przegap! Giorgio Morandi – pierwsza w Polsce wystawa jednego z najwybitniejszych włoskich artystów XX wieku
Tego lata Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki prezentuje wystawę Giorgia Morandiego (1890– 1964), jednego z najważniejszych włoskich artystów XX wieku. Ekspozycja obejmuje całą jego artystyczną drogę, od pierwszych eksperymentów z lat 20. po martwe natury i pejzaże powstałe w ostatnich latach życia.

Ukończyłeś studia i zastanawiasz się, co dalej? Nie przegap tego cyklu wystaw
Galeria KRUPA we Wrocławiu zaprasza na cykl wystaw „LAST SUMMER”, z których tematyką mogą utożsamić się nie tylko tegoroczni absolwenci szkół średnich i wyższych. Podczas zwiedzania ekspozycji coś dla siebie mogą też znaleźć wszyscy ci, którzy pamiętają ten wyjątkowy czas przed pełnym wkroczeniem w dorosłość. Start już 16 lipca!

Gry wideo kształtują świat – interaktywna wystawa w Wilnie
W MO Museum – galerii sztuki współczesnej w Wilnie – można zobaczyć wystawę GamePlay. To pierwsza na Litwie interaktywna ekspozycja poświęcona grom wideo, opracowanym przez artystów i niezależnych twórców, których celem nie jest jedynie rozrywka.

Nie przegap: Wystawa o radości malowania „Alicja Kubicka. Pępek świata” w Miejscu Projektów Zachęty
Wystawa Alicji Kubickiej w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie to osobisty, a zarazem uniwersalny głos na temat społecznych oczekiwań wobec artystek i artystów. Punktem wyjścia staje się napięcie między potrzebą niezależnego tworzenia a koniecznością tłumaczenia się z własnych wyborów życiowych i zawodowych. Ekspozycję można oglądać do 21 września.

100 dzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawie w Szwajcarii
Od 27 czerwca do 9 listopada w Fondation de l’Hermitage w Lozannie można oglądać wystawę „La Pologne rêvée. 100 chefs-d’œuvre du Musée national de Varsovie", czyli „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie". To efekt współpracy warszawskiego muzeum i szwajcarskiej instytucji, zrealizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Wakacje w DESA Unicum. Jakie wystawy będzie można obejrzeć?
Latem DESA Unicum zaprasza na trzy wystawy poświęcone wybitnym polskim twórcom. Sezon otwiera wernisaż Ewy Kuryluk – jednej z pionierek sztuki autobiograficznej w Polsce. W sierpniu dom aukcyjny zaprezentuje 40 dzieł zmarłego w ubiegłym roku Tomasza Ciecierskiego oraz przypomni twórczość Eugeniusza Eibischa, znakomitego kolorysty i przedstawiciela kapizmu.

JUICE - wystawa polskiej fotografki w ramach Berlin Fashion Week
Mickey Wyrozębski, polska fotografka, która zyskała międzynarodowe uznanie, tym razem zaprezentuje swoje prace w Berlinie w ramach tamtejszego tygodnia mody. Wystawę jej cyklu JUICE będzie można podziwiać tylko przez jeden dzień, 3 lipca.

Skamieliny, len i beton – instalacje Kláry Hosnedlovej w Berlinie
„Embrace” to fascynujący zbiór instalacji, które można podziwiać w historycznej hali Hamburger Bahnhof, będącej częścią berlińskiego Staatliche Museen. Ich autorką jest czeska artystka Klára Hosnedlová. Jej prace łączą organiczne i nieorganiczne elementy, opowiadając o trwałości i rozkładzie. Inspiracją do ich powstania były m.in. skamieliny i produkcja przemysłowa. Wystawa potrwa do 26 października i stanowi inaugurację corocznej Komisji CHANEL w galerii.

“Sztuka starzenia”, czyli jak zmienić myślenie o starości. Wystawa w ramach Gdynia Design Days 2025
Starzenie postrzegane jest negatywnie - a niesłusznie, zwłaszcza, że i tak go nie unikniemy. Warto wobec tego potraktować ten proces z wyprzedzeniem, z troską o nasze zdrowie i relacje społeczne. I właśnie to jest przesłaniem wystawy zatytułowanej “Sztuka starzenia”, którą można podziwiać między 24 a 29 czerwca w ramach Gdynia Design Days w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

MSN w Warszawie zaprasza na Sonics & Scenics – festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego
W czwartek, 26 czerwca, w MSN-ie rozpocznie się międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego Sonics & Scenics, który Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współtworzy z The Wapping Project z Londynu. Program wydarzeń, który potrwa do końca lata, obejmuje interwencje, instalacje, performansy, pokazy filmowe oraz dyskusje poświęcone roli dźwięku w sztuce współczesnej. Publiczność usłyszy również serię nowych prac dźwiękowych zamówionych u artystek pracujących w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także premierowo zobaczy zestaw krótkich filmów irlandzkiej artystki i reżyserki mieszkającej w Bath, Mairéad McClean.

„We Have No Troubles Here” – wystawa Ewy Czwartos i Karoliny Żądło w Berlinie
Ich obrazy przywodzą na myśl dzieła Sandro Botticellego – jednak w zupełnie innym kontekście. Młode artystki, Ewa Czwartos i Karolina Żądło, przedstawiają kobiece ciała jako sprawcze formy: przetworzone, powielone, wyćwiczone w cierpliwości i gniewie. Ich prace będzie można podziwiać w GNYP Gallery w Berlinie od 27 czerwca.

Westfield Mokotów łączy siły z ilustratorką Anią Glik. W tej współpracy moda spotyka się ze sztuką
Westfield Mokotów konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako miejsce kreujące kulturę i modę, podejmując współpracę z Anią Glik – jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek, związaną z markami takimi jak Hermès, Levi’s®, Hilton czy Manolo Blahnik. Efektem tej współpracy jest mural, który stanowi kolejny wyraz artystycznego zaangażowania centrum.

Lifestyle
Myjemy zęby, ale czy dbamy o nie w podróży i podczas sezonu urlopowego?
Najpopularniejsze
- 1 Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów
- 2 Strajk kobiet oczami artystów!
- 3 To najdrożej sprzedany obraz polskiego żyjącego artysty. Rekordowa kwota za surrealistyczny portret
- 4 Realistyczne portrety modeli ze znanych dzieł sztuki
- 5 Frida Kahlo w warszawskiej Fabryce Norblina. Nowa wystawa Art Box Experience