Sztuka

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłasza trzy wyjątkowe projekty na pierwszą połowę 2021 roku
Spektakularna wystawa polskiej rzeźby obejmująca prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Poruszający projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów do Rhizopolis – podziemnego miasta-schronu po katastrofie kończącej epokę człowieka. Obszerna prezentacja ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego, która zrywa ze stereotypowym postrzeganiem sztuki socrealizmu i rzuca nowe światło na rzeczywistość społeczną lat 50.

Rok 2020 na poruszających obrazach – niezwykła wystawa Beaty Konarskiej
Wystawa „2020” Beaty Konarskiej prezentuje w przestrzeni publicznej w formie „galerii pandemicznej” cykl obrazów stworzonych w okresie od początku lockdown’u do końca roku 2020, podsumowując ten ważny w historii ludzkości rozdział. Jest autorskim opisem rzeczywistości czasów pandemii.

Jej 33 lata i 365 dni – wspaniały projekt fotograficzny polskiej artystki
Artystyczna sesja stworzona przez fotografkę Karolinę Orzechowską to piękne, metaforyczne i bardzo osobiste podsumowanie roku 2020 oraz 33 urodzin artystki.

Organiczne rzeźby Michała Aneli
Źródłem inspiracji Michała Aneli są bezkresne glebie światów podwodnych, dlatego jego ekspresja oscyluje na cienkiej linii pomiędzy dwoma wymiarami – rzeczywistym oraz śnienia oceanu.

W Warszawie odbędzie się wystawa prac Banksy’ego!
Banksy to jeden z najciekawszych artystów street artu. Znany jest zarówno z tworzenia z graffiti, happeningów czy też filmów (wystarczy przypomnieć dokument „Wyjście przez sklep z pamiątkami”). Już wkrótce w Warszawie będziemy mogli podziwiać prace słynnego artysty!

Muzeum Narodowe oddaje swoje skarby do adopcji
14 grudnia o godzinie 19.00 Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie organizuje drugą Aukcję Adopcji Skarbów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.Symboliczna adopcja, to objęcie imiennym patronatem przez osobę prywatną, firmę bądź instytucję jednego z 23 starannie wybranych dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji Muzeum Narodowego.

Andy Warhol jakiego nie znacie
Na długo przed tym, jak światowej sławy artysta Andy Warhol zaczął zajmować się pop-artem, tworzył przepełnione erotyką rysunki. Prace te zostały właśnie opublikowane w książce „Andy Warhol. Love, Sex, and Desire. Drawings 1950–1962” wydanej przed Taschen.

Targi Plakatu 2020 ONLINE – wspaniałe wydarzenie z polskimi ilustratorami i plakacistami!
Organizatorzy Targów Plakatu, jednego z naszych ulubionych artystycznych wydarzeń, przygotowali w tym roku jego specjalną, wirtualną wersję. Znane i lubiane targi z polskimi plakacistami przenoszą się do Internetu.

WYWNĘTRZE
Czy też WY i WNĘTRZE które nas otacza, oswaja, chroni a czasem wręcz przeciwnie. Jak kreujemy naszą przestrzeń, nasze twierdze, czym się otaczamy, jakimi meblami, bibelotami i jaką sztuką. W jakim stopniu to, jak mieszkamy, definiuje nas samych, a na ile my możemy się zmieniać pod wpływem otoczenia i jak ono oddziałuje na nas?

Architektonizacja rzeźby
Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dzieł artystki w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku i z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach.

Hipisi PRL-u
CZĄSTKI NIEPODLEGŁE - POLSKA KONTRKULTURA (1967 - 1975) to wybór fotografii dokumentujących kontrkulturowe zjawiska z przełomu lat 60 i 70 w Polsce. Hipisi PRL-u.

„Linie, rytmy, labirynty”
„Linie, rytmy, labirynty” ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma i dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu. Twórczość Jana Bajtlika charakteryzuje brak wyraźnego podziału na pierwszy i drugi plan i wynikająca z tego gra z okiem widza.