Sztuka

Wakacje w DESA Unicum. Jakie wystawy będzie można obejrzeć?
Latem DESA Unicum zaprasza na trzy wystawy poświęcone wybitnym polskim twórcom. Sezon otwiera wernisaż Ewy Kuryluk – jednej z pionierek sztuki autobiograficznej w Polsce. W sierpniu dom aukcyjny zaprezentuje 40 dzieł zmarłego w ubiegłym roku Tomasza Ciecierskiego oraz przypomni twórczość Eugeniusza Eibischa, znakomitego kolorysty i przedstawiciela kapizmu.

JUICE - wystawa polskiej fotografki w ramach Berlin Fashion Week
Mickey Wyrozębski, polska fotografka, która zyskała międzynarodowe uznanie, tym razem zaprezentuje swoje prace w Berlinie w ramach tamtejszego tygodnia mody. Wystawę jej cyklu JUICE będzie można podziwiać tylko przez jeden dzień, 3 lipca.

Skamieliny, len i beton – instalacje Kláry Hosnedlovej w Berlinie
„Embrace” to fascynujący zbiór instalacji, które można podziwiać w historycznej hali Hamburger Bahnhof, będącej częścią berlińskiego Staatliche Museen. Ich autorką jest czeska artystka Klára Hosnedlová. Jej prace łączą organiczne i nieorganiczne elementy, opowiadając o trwałości i rozkładzie. Inspiracją do ich powstania były m.in. skamieliny i produkcja przemysłowa. Wystawa potrwa do 26 października i stanowi inaugurację corocznej Komisji CHANEL w galerii.

“Sztuka starzenia”, czyli jak zmienić myślenie o starości. Wystawa w ramach Gdynia Design Days 2025
Starzenie postrzegane jest negatywnie - a niesłusznie, zwłaszcza, że i tak go nie unikniemy. Warto wobec tego potraktować ten proces z wyprzedzeniem, z troską o nasze zdrowie i relacje społeczne. I właśnie to jest przesłaniem wystawy zatytułowanej “Sztuka starzenia”, którą można podziwiać między 24 a 29 czerwca w ramach Gdynia Design Days w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

MSN w Warszawie zaprasza na Sonics & Scenics – festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego
W czwartek, 26 czerwca, w MSN-ie rozpocznie się międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego Sonics & Scenics, który Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współtworzy z The Wapping Project z Londynu. Program wydarzeń, który potrwa do końca lata, obejmuje interwencje, instalacje, performansy, pokazy filmowe oraz dyskusje poświęcone roli dźwięku w sztuce współczesnej. Publiczność usłyszy również serię nowych prac dźwiękowych zamówionych u artystek pracujących w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także premierowo zobaczy zestaw krótkich filmów irlandzkiej artystki i reżyserki mieszkającej w Bath, Mairéad McClean.

„We Have No Troubles Here” – wystawa Ewy Czwartos i Karoliny Żądło w Berlinie
Ich obrazy przywodzą na myśl dzieła Sandro Botticellego – jednak w zupełnie innym kontekście. Młode artystki, Ewa Czwartos i Karolina Żądło, przedstawiają kobiece ciała jako sprawcze formy: przetworzone, powielone, wyćwiczone w cierpliwości i gniewie. Ich prace będzie można podziwiać w GNYP Gallery w Berlinie od 27 czerwca.

Westfield Mokotów łączy siły z ilustratorką Anią Glik. W tej współpracy moda spotyka się ze sztuką
Westfield Mokotów konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako miejsce kreujące kulturę i modę, podejmując współpracę z Anią Glik – jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek, związaną z markami takimi jak Hermès, Levi’s®, Hilton czy Manolo Blahnik. Efektem tej współpracy jest mural, który stanowi kolejny wyraz artystycznego zaangażowania centrum.

Maszyna do szycia jak pędzel. Wystawa Emilii Bohdziewicz-Winiarskiej w Galerii Aspekty
Tkaniny Emilii Bohdziewicz-Winiarskiej nie są zwykłymi tekstyliami. Jej prace należy traktować jako obrazy abstrakcyjne, do stworzenia których użyła maszyny do szycia zamiast pędzla. Dzieła artystki można podziwiać w ramach wystawy „Zosia” w warszawskiej Galerii Aspekty.

W oku cyklonu - prace ukraińskich modernistów w Muzeum Sztuki w Łodzi
Pierwsze dekady XX wieku były dla Ukrainy okresem politycznego chaosu, ale zarazem rozkwitu kultury. Modernistyczni artyści i artystki z tamtych terenów wyrażali swoją autonomię i odrębną tożsamość poprzez wizualne eksperymenty. Ich twórczość przybliży wystawa W oku cyklonu. Modernizm w Ukrainie, którą będzie można oglądać od 27 czerwca w Muzeum Sztuki w Łodzi.

IV edycja Konkursu „Wyobraź Sobie”. I nagroda dla filmu o odwadze
W konkursie „Wyobraź Sobie” co roku wyłaniane są najlepsze pomysły na filmy. 14 czerwca odbyła się gala finałowa IV edycji, a pierwsze miejsce zajął Jędrzej Bączyk z treatmentem filmu Decyzja. Podczas wydarzenia wręczono również Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka.

Fangor, Abakanowicz, Krauze i inni. Nowa wystawa w Zachęcie rusza już 27 czerwca
Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Zamecznik, Ewa Partum, Zdzisław Jurkiewicz, Maria Pinińska-Bereś, Teresa Kelm, Zygmunt Krauze – prace tych i innych klasyków polskiej sztuki współczesnej będzie można zobaczyć na przekrojowej wystawie „Przestrzenie” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki już od 27 czerwca.

Hołd dla przemijalności. Wystawa „Tsukimi” w warszawskiej Galerii Ewa Opałka już otwarta
„asamutsu ya / tsukimi no tabi no / ake-banare” („szósta rano — / moja podróż za księżycem / kończy się o świcie”) – pisał japoński pisarz Matsuo Bashō. Japońskie słowo z tego cytatu – „tsukimi” – w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza oglądanie księżyca w pełni. To właśnie ono stało się tematem, wokół krąży nowa wystawa „Tsukimi” w warszawskiej Galerii Ewa Opałka. Wśród artystów, których prace prezentowane są na ekspozycji, znaleźli się Kuba Falk, Aleksandra Kanarek, Lia Kimura, Zbigniew Libera, Teresa Murak i Salvage Art Institut.