Sztuka

Natalia LL nie żyje
Natalia LL, jedna z najbardziej znanych awangardowych polskich artystek zmarła w wieku 85 lat. Twórczyni nie bała się w swoich pracach poruszać tematów uważanych za kontrowersyjne, a jej prace zdobią ściany zarówno polskich, jak i zagranicznych muzeów.

Znaki drogowe po florencku
Dziś zapraszamy do Florencji, gdzie znaki drogowe stanowią uliczną wystawę artysty Cleta Abrahama. Drogowe oznaczenia stały się okazją do artystycznego dialogu.

5 pytań do… ilustratorki Adeli Madej
Adela Madej lubi proste rysunki, mocne kolory oraz wyraziste kontury, o czym najlepiej świadczą ilustracje i grafiki jej autorstwa. Marzy o tym, aby w przyszłości zaprojektować okładkę płyty, która stanie się tak ikoniczna jak „Unknown Pleasures” Joy Division. Jak sama o sobie mówi, jest fanką majonezu, lumpeksów i brzydkich magnesów na lodówkę. Specjalnie dla Was odpowiedziała na 5 pytań dotyczących swojej twórczości!

Sztuka na wakacjach, czyli The Frame podczas sopockich aukcji DESA Unicum
Już niebawem kultowy Sofitel Grand Sopot jak co roku otworzy się na sztukę. Od 8 do 13 sierpnia będzie tam można obejrzeć jednocześnie aż trzy sąsiadujące ze sobą niezwykłe wystawy, podczas których zaprezentowane zostaną m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego czy Juliusza Kossaka. Telewizor Samsung The Frame będzie częścią tych wystaw i to właśnie na jego rewolucyjnym matowym ekranie zaprezentowane zostaną wybrane obrazy.

Wrocław: Wystawa „Partytura nowych gestów”
Wystawa „Partytura nowych gestów” to przegląd wspólnych poszukiwań artystycznych zrealizowanych przez Ewę i Jacka Doroszenko w latach 2016–2022. W Muzeum Współczesnym Wrocław prezentowane są instalacje dźwiękowe, prace wideo oraz seria wydruków graficznych na papierze. Działania duetu wynikają z fascynacji relacją pomiędzy dźwiękiem, przestrzenią i wizualnością. W tej triadzie zjawiska akustyczne stanowią podstawę do działań plastycznych, ale równie istotna pozostaje przestrzeń, która determinuje cały proces, jednocześnie nadając działaniom performatywny aspekt.

Tam, gdzie Botticelli opowiada historię
Projekt aranżacji wystawy pt. „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” w Zamku Królewskim w Warszawie to próba stworzenia współczesnej architektury zakorzenionej w trzech równorzędnych wątkach: unikatowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, specyfice dziewięciu eksponowanych obrazów oraz szerszym kontekście sztuki oświecenia. Za projekt wystawy odpowiadają Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA.

Polskie studio TOFU obsypane nagrodami w Hong Kongu
Gdańskie TOFU Studio otrzymało aż sześć nagród w odbywającym się w Hong Kongu konkursie Hong Kong Global Design Awards. Polacy w wybranych kategoriach otrzymali złoto, srebro, trzy brązy oraz wyróżnienie.

Człowiek baroku, czyli 5 pytań do ilustratorki Jagody Stączek
Jagoda Stączek, czyli Blueberrythinks, to prawdziwy człowiek renesansu – ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych, dziś zajmuje się plakatem, kolażem, ilustracją prasową, grafiką, rysunkiem, a nawet fotografią analogową. Wydaje się jednak, że bardziej pasuje do niej określenie „człowiek baroku”. W swojej twórczości bowiem inspirację znajduje głównie w sztuce baroku. Artystka uwielbia zabawy znaczeniami oraz zmiany kontekstu. Oniryczny i baśniowy klimat jej prac zabiera odbiorcę do nieznanej krainy. Dziś odkrywamy przed Wami trochę tajemnic z jej świata!

Rozmowa z Augustynką, duetem Trzupki i Adą Zielińską o przyszłości sztuki i wychodzeniu poza ramy
Czy kreatywność ma granice? Czy nigdy się nie kończy? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w ubiegłym miesiącu na wystawie multisensorycznej w Art Box w Fabryce Norblina, stworzonej w ramach całorocznego projektu „Wyjdź poza ramy” powołanego do życia przez markę Bombay Sapphire we współpracy z artystami: Anią Augustynowicz (@augustynkaa), Moniką Trzupek i Tomaszem Trzupkiem (@trzupki), Adą Zielińską (@zielinska.ada)… i nową postacią w świecie sztuki – Szafirem.

Polska instalacja „Greenhouse silent disco” na Triennale w Mediolanie
Podczas 23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprezentują instalację „Greenhouse silent disco”. Będzie można oglądać ją od 15 lipca do 11 grudnia.

Wystawa „Outsiders” to niezwykły hołd dla graffiti
9 lipca o 20:00 nastąpi ponowne otwarcie galerii Layup. Nowa odsłona wystawy „Outsiders” to następny etap budowania wizualnej utopii opartej na oddolnej energii graffiti.

Najwięksi twórcy street artu w Koneserze
Dwie wystawy pełne street artu, spotkania z najwybitniejszymi artystami i znawcami sztuki miejskiej, a także strefa kreatywna. To wszystko czeka na miłośników kultury ulicznej podczas Urban Art Area w Centrum Praskim Koneser. W większości bezpłatny cykl wydarzeń, będących częścią Festiwalowego Lata Konesera, rozpocznie się już na początku lipca i potrwa aż do końca sierpnia. Organizatorem Urban Art Area jest Leonarda Art Gallery.