Sztuka

Artshow 5 już w ten weekend! Bohema na Pradze zamieni się w dom sztuki
Piąta odsłona Artshow – wystawy, na której w meandry sztuki wprowadzają publiczność artyści – odbędzie się już 31 maja i 1 czerwca. W przestrzeniach Bohemy na warszawskiej Pradze miłośnicy sztuki będą mieli okazję przekonać się, że hasło wiosennej edycji, czyli Fabryka Sztuki Dostępnej, w praktyce oznacza nie tylko możliwość zakupu dzieła sztuki w przystępnej cenie, ale też możliwość obserwowania artystów przy pracy.

Budynki Parlamentu Europejskiego i Rady UE wypełniły polskie wzornictwo i sztuka
„Regeneracja” to hasło przewodnie prezentacji współczesnej polskiej sztuki i designu, zorganizowanej w budynkach Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wystawy odbywają się w ramach zagranicznego programu kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i potrwają do 30 czerwca 2025 roku. Za ich organizację odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.

Nie przegap: Wystawa „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a” w Królikarni
Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie zaprasza na wystawę „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a”, która potrwa do 26 października 2025. To opowieść o pokoleniu polskich artystek, które na początku XX wieku wyjechały z Polski do Paryża i studiowały u Antoine’a Bourdelle’a – słynnego rzeźbiarza i pedagoga.

NADA Villa Warsaw powraca! 50 galerii sztuki współczesnej w zabytkowej willi
Od 22 do 25 maja w willi Gawrońskich na Alejach Ujazdowskich 23 zaprezentuje się 50 galerii sztuki współczesnej z 15 krajów. NADA Villa Warsaw to wyjątkowa okazja, by poznać światową scenę artystyczną w niedostępnych na co dzień zabytkowych przestrzeniach i najlepszy dowód na istotną pozycję Warszawy na międzynarodowej mapie sztuki najnowszej. Wstęp wolny!

Wystawa „Anatomia Antyku. Ciało i ruch w rzeźbie” w Zamku Królewskim w Warszawie już wkrótce
W Zamku Królewskim w Warszawie już od 13 czerwca będzie można oglądać wystawę „Anatomia Antyku. Ciało i ruch w rzeźbie”. Wystawa zaprezentuje dziedzictwo rzeźb starożytnych, ich odlewów gipsowych oraz kolekcji antykizujących zgromadzonych w Polsce między XVIII a XIX wiekiem.

Nie przegap: Wystawa „Republika cyników – plac Defilad” w MSN-ie w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wystawę, w ramach której zamieniono monumentalną klatkę schodową muzeum w pulsujące centrum sztuki performatywnej. „Republika cyników – plac Defilad” to najnowszy projekt instytucji, realizowany we współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. Performanse, filmy i nagrania dźwiękowe tworzą immersyjną instalację, która rezonuje z przestrzenią gmachu przy placu Defilad. Kuratorem wystawy jest Pierre Bal-Blan — francuski eseista i jeden z najważniejszych europejskich badaczy sztuki performansu. Towarzyszy jej intensywny program wydarzeń na styku sztuki i kina. Ekspozycja jest czynna do 8 czerwca.

Synergia architektury i sztuki. Wystawa Bożeny Sacharczuk „Układy improwizowane” w NOSPR w Katowicach
W gmachu NOSPR w Katowicach, w mistrzowskim anturażu architektury Tomasza Koniora, zagościły „Układy improwizowane” Bożeny Sacharczuk, współczesnej artystki sztuk wizualnych, dla której formy ceramiczne stanowią główne medium artystycznej wypowiedzi. Wystawę można oglądać do 26 czerwca 2025 roku, z kolei już 11 maja, o godz. 15.00 można wziąć udział w oprowadzaniu autorskim.

Nie przegap: 5 nowych wystaw w krakowskim MOCAK-u
Wiosna 2025 roku to nie tylko słońce i kwitnący bez, ale również wyjątkowe wydarzenia dla miłośników sztuki współczesnej. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza na aż pięć nowych wystaw, które zadebiutowały 24 kwietnia.

5 na 5. Najciekawsze wystawy w Polsce według Solo Show
Tomasz Szymański, w Internecie znany pod nazwą Solo Show, robi wiele dobrego dla sztuki współczesnej. Symbolicznie wyprowadza ją z murów muzeów i galerii do ludzi, obala mit o jej zamkniętym, snobistycznym charakterze. Przekonuje, że obcować z nią może każdy, niezależnie od posiadanej na jej temat wiedzy. Zagląda do pracowni artystycznych, odwiedza wystawy, rozmawia z twórcami. Zachęca swoich widzów do krytyki oraz wyrabiania własnej opinii. Trudno wyobrazić sobie lepszego przewodnika po najciekawszych ekspozycjach, które można obecnie zobaczyć w Polsce.

Od gliny do dzieła. 11 polskich ceramików, których twórczość zasługuje na uwagę
Zabieramy Was do świata, gdzie przeszłość łączy się ze współczesnością, tradycja z nowatorstwem a rzemiosło ze sztuką. Tę krainę tworzą uzdolnieni ceramicy, których fach i wyobraźnia umożliwiają kreowanie zachwycających obiektów. Oto oni!

Prace Mojżesza Kislinga i innych artystów École de Paris do zobaczenia w DESA Unicum!
DESA Unicum ma dobrą wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli dotrzeć na głośną wystawę twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie. Do 13 maja przy ul. Pięknej 1A w Warszawie można oglądać 21 prac artysty oraz 37 obrazów innych wybitnych twórców École de Paris, w tym Meli Muter. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Płynne granice i nowe narracje. „East-East” w Muzeum Manggha redefiniuje pojęcie Wschodu
To nie kierunek na mapie, ale sposób myślenia, odczuwania i opowiadania o świecie – nowa wystawa w Krakowie zrywa ze stereotypami i zaprasza do refleksji.