Sztuka

Zagadka wrocławskiego Manhattanu rozwiązana!
Słynne zdjęcie z 1982 roku to jedno z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej publikowanych fotografii osiedla projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Niemniej dopiero po 40 latach udało się ustalić tożsamość jego bohaterki.

Her stories: Powrót do dzieciństwa, czyli ceramiczna opowieść Oleny Kuts
Olena Kuts urodziła się na Ukrainie. Z wykształcenia jest grafikiem komputerowym, ale od jakiegoś czasu jej serce rwie się w kierunku tworzenia ceramiki. Jej mama powtarza, że w dzieciństwie Olena pragnęła dwóch rzeczy: wyjechania z kraju oraz zobaczenia Morza Martwego. Udało jej się jedno i drugie – niejednokrotnie unosiła się na wodach Morza Soli i siedem lat temu zamieszkała w Polsce.

Zewnętrzna galeria typografii na Stoczni Gdańskiej
Tereny Stoczni Gdańskiej od kilku lat są miejscem mocno związanym ze sztuką. Powstają tam różnego rodzaju instalacje i interwencje i dzieła, oraz funkcjonują grupy artystów. Jedną z nich jest Kolektyw Pogoda, który razem ze streetartowcem Mariuszem Warasem wystartował z zewnętrzną galerią typografii.

Her stories: Ceramiczne rzeźby Tatsiany Shevarenkovej
Tatsiana Shevarenkova to białoruska artystka, która początkowo rozwijała swoją karierę w Moskwie jako stylistka mody w redakcji magazynu. W poszukiwaniu wolniejszego tempa życia oraz większej ilości słońca w 2019 roku postanowiła przewrócić swoje życie do góry nogami i przeprowadzić się do Australii, a ściślej do Sydney. Odkryła tam prawdziwą pasję do szlachetnego rzemiosła, jakim jest ceramika.

X muza: Agnieszka Holland, Allan Starski oraz Martin Ruhe w honorowym jury konkursu Papaya Young Directors
Nominowana do Oscara reżyserka, wielokrotnie nagradzana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Berlinale, prezydentka Europejskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland wraz ze zdobywcą Oscara za scenografię do filmu Lista Schindlera (1993) – Allanem Starskim, oraz Martinem Ruhe – autorem zdjęć do m.in. filmów Control (2007), Niebo o północy (2020), ocenią prace złożone przez młodych twórców. Członkowie i członkini Akademii Filmowej zaopiniują finałowe filmy powstałe w ramach 8. edycji konkursu Papaya Young Directors.

X muza: Różnorodność na plakatach oscarowych, różnorodność w nominacjach
93. ceremonia wręczenia Oscarów zbliża się wielkimi krokami. Już w dniu 26 kwietnia poznamy tegorocznych zwycięzców. W międzyczasie warto przyjrzeć się plakatom tej edycji, bo znacząco wyróżniają się na tle plakatów z poprzednich gal oscarowych – co czynimy specjalnie dla Was w naszym cyklu „X muza”.

Her stories: Miłość do zwierząt w ilustracjach Kasi Walentynowicz
Jeżeli śledzicie rynek gier planszowych, na pewno kojarzycie Kasię Walentynowicz. Zaprojektowane przez nią planszówki zachwycają uroczymi ilustracjami oraz humorem. Jednak jej twórczość to nie tylko gry – to także plakaty, ubrania, książki i wiele innych. Artystkę wyróżnia przy tym widoczna w jej pracach szczera miłość do zwierząt oraz poruszanie tej tematyki z dużym zrozumieniem i wrażliwością. Zapraszamy do jej świata.

Kryptodzieło sprzedane za 69 milionów dolarów
Nikogo nie dziwią zawrotne kwoty, jakie osiągają dzieła sztuki na aukcjach. Jednak dzieła cyfrowe mogą być dla niektórych miłośników sztuki zaskoczeniem. Okazuje się, że żeby obraz osiągnął zawrotną cenę, wcale nie musi fizycznie istnieć.

Jaki artysta jest najbardziej popularny w danym kraju?
Choć do rankingów danych z wyszukiwarek internetowych trzeba podejść z pewną rezerwą, nie da się ukryć, że one także mogą być ciekawym wskaźnikiem panujących obecnie trendów. Jeśli zastanawiacie się jaki artysta jest najczęściej wyszukiwanym w danym kraju, ten ranking z pewnością Was zaciekawi.

X muza: Film w kilku kreskach i kropkach
Czy da się opowiedzieć fabułę filmu kilkoma kreskami i kropkami? Szwedzki artysta Ludwig Mattsson pokazuje, że tak. Przedstawiamy jego minimalistyczne plakaty filmowe, które są żywym dowodem na to, że nieco wyświechtane powiedzenie „mniej znaczy więcej” nie traci na znaczeniu.

Her stories: KLO, czyli sztuka i biznes w czasie pandemii
Pandemia wymusiła na społeczeństwie częstsze przebywanie w domu, z tego względu wielu z nas powróciło do swoich zainteresowań bądź znalazło całkowicie nową pasję. Na podstawie mediów społecznościowych można mieć wrażenie, że wszyscy malują, szyją, wyszywają, dziergają czy tworzą ceramikę. Niewątpliwie zjawisko to można uznać za korzystną zmianę, która zaszła przez ostatni rok. W końcu nie od dziś wiadomo, że pasja rozwija zmysły, wyzwala pozytywne emocje i nadaje życiu sens. Podobna historia spotkała Klaudynę Kozieł stojącą za marką KLO.

Ciało kobiety w oczach współczesnych artystek
Chyba możemy powiedzieć to oficjalnie – ukazywanie w sztuce i dizajnie nagiego ciała kobiety jest obecnie trendem. W sprzedaży są koszulki, kolczyki czy broszki z narysowanymi piersiami, plakaty oraz ceramika ukazujące kobiecą sylwetkę i wiele, wiele innych. Może Was to zaskoczy (chociaż nie powinno) portretowanie nagiego ciała kobiety nie jest czymś nowym. Gdzie w takim razie tkwi różnica w sposobie ukazywania kobiecego ciała w czasach współczesnych a w przeszłości?