Sztuka
Kinomural, czyli sztuka na ścianach wrocławskich kamienic. Co w tym roku przygotowali organizatorzy festiwalu?
Sztuka, która zmienia miasto w galerię - tak jednym zdaniem można określić Kinomural. Podczas tego wydarzenia, 21 i 22 września, wrocławskie kamienice po raz kolejny przemienią się w wielkoformatowe ekrany, na których zaprezentowane zostaną prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata. Każdy, kto choć raz wziął udział w Kinomuralu, zgodzi się, że w tym roku na publiczność czeka niejedna, ale aż dwie niepowtarzalne noce wypełnione świetnym programem, emocjami i wspólnym oglądaniem ruchomych murali.
Nie przegap: Alexandra Grant na pierwszej wystawie w Polsce. Artystka tłumaczy literaturę na język sztuki
Alexandra Grant od lat fascynuje się połączeniem języka i sztuki wizualnej, czego dowodem są jej interdyscyplinarne prace plastyczne, mające na celu materializowanie literatury. O artystce zrobiło się głośno kilka lat temu za sprawą jej partnera, aktora Keanu Reevesa. Jej twórczość na pierwszej nie tylko w Polsce, ale i w Europie, monograficznej wystawie pokaże Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Sztuka na papierze. Aukcje w DESA Unicum to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów
Już 17 i 19 września w siedzibie DESA Unicum w Warszawie odbędą się dwie aukcje prezentujące prace współczesnych i dawnych mistrzów polskiej sztuki wykonane na papierze. To szansa na zakup przystępnych cenowo dzieł takich twórców Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Bruno Schulz czy Witkacy.
Nie przegap: „Prinz Gholam”. Niemiecko-libański duet na wystawie w Zachęcie
Dwóch artystów z dwóch różnych kultur, których połączyła sztuka. Już od 7 września w stołecznej Zachęcie można oglądać wystawę duetu Prinz Gholam.
Ceramiczne zauroczenie. Niezwykła twórczość Victora Fotsa Nyie’go
,,Nigdy nie sądziłem, że zostanę ceramikiem – to glina rzuciła na mnie urok” – mówi o sobie Victor Fotso Nyie, 34-letni artysta pochodzący z Kamerunu, a obecnie mieszkający w Faenzie, we włoskiej prowincji Rawenna. Poza miłością do ceramiki tworzy rzeźby figuratywne, łączące w sobie formę tradycyjnych afrykańskich statuetek z postaciami rodem z filmów science fiction. Praca z każdym z tych mediów pozwala mu odkryć analogie pomiędzy jego wspomnieniem akceptującej ojczyzny a alienacją współczesnego świata, który boi się różnic.
Nie przegap: Wystawa „Adam Bakalarz. Chwile wybrane” w Warszawie
Od 13 września do 5 października 2024 roku w Galerii i Domu Aukcyjnym ToTuart w Warszawie (Centrum Praskie Koneser) można oglądać wystawę obrazów Adama Bakalarza „Adam Bakalarz. Chwile wybrane”. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 12 września o godz. 19:00. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie przekrój twórczości artysty.
Uwielbiasz modę? Nie przegap wystawy projektów Gosi Baczyńskiej w Krakowie
Już od 13 września w Kamienicy Szołayskich Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można oglądać projekty jednej z najzdolniejszych polskich projektantek mody tworzących w XXI wieku – Gosi Baczyńskiej. Wystawa potrwa do 8 czerwca 2025 roku.
W Poznaniu pojawił się nowy mural. To oda do natury i kreatywności
Na budynku przy ulicy Dmowskiego 139 w Poznaniu pojawił się malowniczy gąszcz flory i fauny. To realizacja muralu autorstwa Swanski Studio, czyli Pawła Swanskiego i Weroniki Wyrzykowskiej, dla Boutique Office.
Nie przegap: Wystawa zdjęć Bartka Barczyka z okazji 10-lecia powstania budynku Filharmonii w Szczecinie
Z okazji 10-lecia powstania budynku Filharmonii w Szczecinie zorganizowano wystawę, która zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż przez dekadę pełną muzyki, sztuki i zatrzymanych w kadrze niezapomnianych momentów. Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia autorstwa cenionego fotografa Bartka Barczyka. Wernisaż odbędzie się już 4 września o godz. 19:00 w Galerii Poziom 4 w Szczecinie.
Jak Polka założyła galerię w Szwajcarii. Historia Eleven Ten Studio
„Rzuciłam się na najgłębszą z możliwych wód, bez kamizelki ratunkowej. Ja nawet w prawdziwym życiu nie umiem pływać” - tak o początkach swojej galerii Eleven Ten Studio prowadzonej w Bazylei opowiada artystka Aleksandra Cegielska.
Nie przegap: Woda i pogoda, czyli artyści o klimacie. Nowa wystawa w SIC!BWA Wrocław
Zmiany klimatyczne to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Rozgrzewa, dzieli, niepokoi. Podejmują go też artyści, których prace można zaliczyć do nurtu sztuki ekologicznej. Najnowsza wystawa zbiorowa w SIC!BWA Wrocław „Jak rozmawiać z płanetnikami” poświęcona będzie tematyce wody, a w szczególności jej niedoborom i zanieczyszczeniom.
Artystka, która porusza światy. Rozmowa z animatorką Weroniką Marianną
Weronika Marianna to artystka obdarzona niezwykle bujną wyobraźnią. Poruszające, rozedrgane światy ze swojej imaginacji z czułością przenosi na papier, a następnie ożywia je za pomocą animacji poklatkowej. O przyciągającej mocy tych krain świadczą duże zasięgi, które jej prace uzyskują na Instagramie. Bez wątpienia jeszcze większą moc miałyby w wielkiej skali, na przykład na ścianie. Przekonać się o tym będzie można już 21 i 22 września we Wrocławiu na Kinomuralu. Z artystką porozmawialiśmy o jej historii, twórczości i udziale w tym wyjątkowym wydarzeniu.