Wakacje w DESA Unicum. Jakie wystawy będzie można obejrzeć?
Latem DESA Unicum zaprasza na trzy wystawy poświęcone wybitnym polskim twórcom. Sezon otwiera wernisaż Ewy Kuryluk – jednej z pionierek sztuki autobiograficznej w Polsce. W sierpniu dom aukcyjny zaprezentuje 40 dzieł zmarłego w ubiegłym roku Tomasza Ciecierskiego oraz przypomni twórczość Eugeniusza Eibischa, znakomitego kolorysty i przedstawiciela kapizmu.
Lato to idealny moment, by zanurzyć się w sztuce. DESA Unicum proponuje trzy monograficzne wystawy, które są nie tylko spotkaniem z dziełami wyjątkowych artystów, lecz także opowieścią o polskiej sztuce XX i XXI wieku. Od 2 do 26 lipca można oglądać prace Ewy Kuryluk – prekursorki fotorealizmu w polskiej sztuce. W sierpniu zaprezentowane zostaną dzieła Tomasza Ciecierskiego, autora przenikliwych refleksji dotyczących procesu malarskiego, oraz Eugeniusza Eibischa – mistrza koloru i jednego z najważniejszych kapistów.
Już 2 lipca o godz. 18:00 DESA Unicum zaprasza na otwarty wernisaż z udziałem Ewy Kuryluk, która na co dzień mieszka w Paryżu.
Artystka nomadyczna
Ewa Kuryluk to artystka o międzynarodowym uznaniu, ceniona również przez zagranicznych kolekcjonerów. Tworzyła i mieszkała m.in. w Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku, a obecnie swoje życie artystyczne prowadzi w Paryżu. Jej twórczość nierozerwalnie łączy się z osobistymi doświadczeniami – jako malarka, pisarka, historyczka sztuki i jedna z prekursorek fotorealizmu w polskiej sztuce, Kuryluk mierzy się w niej z chorobą psychiczną matki i brata, dziedzictwem Holokaustu oraz napięciem ukrytym w rodzinnej ciszy i bólu.
Te trudne przeżycia przetwarza w intensywnie autobiograficzne formy – zarówno wizualne, jak i literackie – nadając cierpieniu sens i strukturę. Jej artystyczną drogę można porównać do twórczości Fridy Kahlo – obie artystki uczyniły ze sztuki narzędzie oswajania traumy, przekuwając ból w konsekwentną opowieść o przetrwaniu i tożsamości.
Intymna opowieść autobiograficzna Ewy Kuryluk
Letnia wystawa w DESA Unicum obejmuje prace Kuryluk z lat 60. i 70., w tym niepokazywane dotąd obrazy i rysunki z jej londyńskiego okresu. To czas, w którym artystka silnie osadzała twórczość w osobistym kontekście – bohaterki jej dzieł często mają jej rysy twarzy i sylwetkę, a własne ciało i emocje stają się podstawowym środkiem wyrazu. W jej obrazach, obok zaszyfrowanego cierpienia, pojawia się fascynacja cielesnością i biologiczną stroną życia – ukazywaną w zmysłowych, pełnych napięcia relacjach między dwojgiem nagich, bezbronnych ludzi. Na wystawie zobaczymy również dzieła z ostatniego etapu malarstwa sztalugowego Kuryluk, m.in. nigdy wcześniej niepokazywane prace, takie jak „Trzej faceci" czy „Elektryczny piesek”. Z powodu problemów zdrowotnych związanych z używaniem farb olejnych artystka porzuciła tę formę ekspresji na rzecz farb akrylowych, znajdując również nowy środek wyrazu w rysowaniu na tkaninach. Te subtelne instalacje, prezentowane zarówno w galeriach, jak i w plenerze, stały się znakiem rozpoznawczym Kuryluk i otworzyły kolejny rozdział w jej artystycznym życiu.
Zapis malarskiego myślenia Tomasza Ciecierskiego
W sierpniu minie rok od śmierci Tomasza Ciecierskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Z tej okazji DESA Unicum organizuje wystawę „Galop. Pęd. Rytm, Obrazy i rysunki z lat 1976-2022”, będącą hołdem dla jego wielowymiarowej twórczości. Tytuł, zaczerpnięty z tekstów pojawiających się na obrazach artysty, trafnie oddaje energię i rytm tych dzieł. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 40 obrazów i rysunków, ukazujących różnorodność języka artystycznego Ciecierskiego. Artysta nie tylko tworzył obrazy – prowadził też głęboką refleksję nad samym medium malarstwa. W wielu jego dziełach przewija się „świat malarza”: narzędzia pracy, tubki farb, pędzle, naczynia, płótna i pracownia, które stawały się nie tylko motywem, ale i punktem wyjścia do rozważań nad tożsamością artysty i materialną stroną procesu twórczego.
Powrót mistrza – Eibisch w DESA Unicum
Po blisko dwóch dekadach od ostatniej indywidualnej prezentacji, DESA Unicum przypomina sylwetkę Eugeniusza Eibischa – jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów XX wieku. Letnia wystawa to nie tylko okazja do ponownego odkrycia jego barwnego malarstwa, ale także szansa na przyjrzenie się mniej znanym pracom artysty – rysunkom wykonanym tuszem, piórkiem i ołówkiem, pochodzącym z włoskiej kolekcji prywatnej. Eibisch, choć związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych i uznany już w latach 20. w Paryżu, był twórcą o głęboko europejskim spojrzeniu. W jego obrazach odnajdziemy echa zarówno śródziemnomorskiego światła Kalabrii i Sycylii, jak i wpływy Cézanne’a czy École de Paris. Choć zasłynął głównie jako mistrz martwej natury, pozostawił po sobie także wyjątkowe pejzaże i portrety, w tym prezentowane w DESA Unicum „Żaglówki w zatoce”, czy „Portret żony Franciszki”.
Wszystkie wystawy można zobaczyć bezpłatnie w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w następującej kolejności:
- Ewa Kuryluk. Tropem siebie. Warszawa-Wiedeń-Londyn – od 2 do 26 lipca,
- Tomasz Ciecierski. Galop. Pęd. Rytm – od 29 lipca do 23 sierpnia,
- Eugeniusz Eibisch. Podróż włoska – od 4 do 22 sierpnia.