Jak wyglądały wnętrza w czasach odwilży lat 50. i 60.? Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę, która ukazuje fascynujący okres w polskiej architekturze wnętrz lat 50. i 60. XX wieku. Ekspozycja skupi się na przełomie artystycznym, który miał miejsce w Polsce w okresie politycznej odwilży i otworzył nową erę w projektowaniu przestrzeni i mebli.
Powstały buty inspirowane grą Cyberpunk 2077. Stoją za nimi Porsche i PUMA
Porsche i PUMA prezentują sneakersy inspirowane cyberpunkową estetyką Night City. Każda para dostarczana jest w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu z kartonową obwolutą, która wykorzystuje charakterystyczne elementy wizualne znane z gry Cuberpunk 2077. Opakowanie skrywa również ekskluzywne dodatki nawiązujące do świata gry.
Rzemiosło przejęło krakowskie witryny. Trwa czwarta edycja projektu X NÓW
Do końca listopada w witrynach krakowskich lokali na Kazimierzu i Podgórzu odbywa się unikalna wystawa polskiego rzemiosła. Za organizację wydarzenia X NÓW odpowiada Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło.
NUI – nowa kolekcja VOX dla kojących wnętrz
Modułowość, personalizacja, organiczne kształty bliskie naturze i wyjątkowy komfort - to cechy wyróżniające najnowszą kolekcję mebli wypoczynkowych NUI zaprojektowaną przez Olgierda Jaskulskiego. Kolekcja NUI wpisuje się w ideę czułego dizajnu, według której marka VOX tworzy koncepcje wnętrz.
Concept_11 i Nomad Warsaw: Połączenie sztuki i rzemiosła w nowej kolekcji
Concept_11, multidyscyplinarna przestrzeń założona przez Monikę Goszcz Kłos, dyrektorkę kreatywną Goszcz Design, z dumą prezentuje premierę unikalnej kolekcji dywanów od Nomad Warsaw. W pełni autorska linia dywanów na zamówienie, stworzona przez Joannę Marcysiak – założycielkę Nomad – powstawała niemal rok, a jej wyjątkowy charakter to efekt połączenia tradycyjnych technik tkackich z nowoczesnym, przemyślanym wzornictwem. Ta kolekcja jest hołdem dla rzemiosła i kultur, które Nomad konsekwentnie eksploruje i celebruje.
Dobry Wzór 2024. Poznaliśmy laureatów konkursu!
Instytut Wzornictwa Przemysłowego po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jury oceniało zgłoszenia w 23 kategoriach i podkategoriach, przyznając 19 nagród, które trafiły do laureatów godła Dobry Wzór oraz zdobywców nagród specjalnych.
Malwina Konopacka otwiera showroom w DOMOTECE. Zagoszczą w nim słynne wazony i ceramiczne obiekty
DOMOTEKA na warszawskim Targówku, miejsce znane z przyciągania najlepszych polskich twórców, zaprasza do swojego showroomu kolejnego cenionego artystę – Malwinę Konopacką. Już od 7 listopada odwiedzający będą mogli podziwiać zarówno premierową kolekcję projektantki, „Po drugiej stronie lustra”, jak i kultowe modele z jej poprzednich serii, w tym wazony OKO, OKO Cyrk, kubki UCHO, czy rzeźbiarskie totemy.
Wzornictwo, które chciałoby się schrupać. 7 przedmiotów inspirowanych pieczywem
Nie ma to jak świeże pieczywo! Wielu projektantów uwielbia je tak bardzo, że czerpie z niego inspirację do swojej pracy. Wynikiem tego zamiłowania są funkcjonalne przedmioty, które łatwo pomylić z chrupiącą bagietką, bułką czy chlebem. Lepiej nie czytajcie tego artykułu bez śniadania.
Oświetlenie na 6. Jakie aspekty brać pod uwagę przy zakupie lamp?
Życie człowieka jest ściśle powiązane ze światłem wyznaczającym pory aktywności, odpoczynku i snu. Spędzanie większości czasu w pomieszczeniach oraz ekspozycja na działanie sztucznego światła sprawiają, że przy doborze oświetlenia szczególnie ważna jest jego jakość. Dotyczy to zarówno źródła światła, jak i oprawy oraz konstrukcji lampy. O 6 zasadach doboru lamp pod kątem jakości opowiada Katarzyna Chmura, ekspertka z działu projektowo – inwestycyjnego Nowodvorski Lighting.
Nie przegap: Wystawa „From the same earth” w Willi Pniewskiego. Dizajn jako hołd dla Ziemi
Wystawa „From the same earth” to głęboka refleksja nad naszą relacją z ziemią – od bogactwa naturalnych zasobów po proces twórczy z poszanowaniem materiałów, które oferuje nam natura.
Pełnia harmonii w Studiu HAOS. Poznajcie Sophie i Cédrica
Powiedzenie, że pasja łączy ludzi, sprawdziło się w przypadku Sophie Gelinet i Cédrica Gepnera. Żadne z tych dwojga nigdy nie odbyło formalnego szkolenia z zakresu projektowania mebli, jednak oboje mieli coś znacznie cenniejszego – wizję stworzenia lampy. Szybko stała się ona podstawą do zaprojektowania całej kolekcji oświetlenia, a ta z kolei w 2017 roku doprowadziła do powstania Studia HAOS. Obecnie jego założyciele są uznawani za jednych z najbardziej wpływowych artystów na świecie, a swoją ofertę poszerzyli o produkcję mebli.
Premiera kolekcji Classics. Carpets & More na PTAK EXPO Warsaw Home
Inspirowana dawnymi posadzkami kolekcja dywanów Classics to wspólne dzieło Carpets & More oraz Magdy Fornal. Na nowo reinterpretując tradycyjne wzory i nadając im nowoczesną formę, doskonale wpisuje się we współczesne wnętrza. O tym, jaką wartość wprowadza ona w aktualne trendy wzornicze mogli się przekonać wszyscy odwiedzający tegoroczne targi PTAK EXPO Warsaw Home, na których to miała miejsce oficjalna premiera nowej linii dywanów premium Carpets & More.
8 przedmiotów, które Wednesday Addams chciałaby mieć w swoim pokoju
Mimo że od premiery „Wednesday” minęły dwa lata, grono fanów serialu nieprzerwanie rośnie. Nic w tym dziwnego, bo to przyjemna komedia grozy – idealna na chłodne wieczory. Wednesday Addams to przy tym prawdziwa ikona popkultury, której ulubiony ubiór (czarna sukienka z białym kołnierzykiem) od lat należy do najbardziej popularnych kostiumów halloweenowych. Aranżacja części dormitorium zajmowanej przez Wednesday przekonała nas, że – oprócz doskonałego stylu ubierania i zamiłowania do makabry – bohaterkę wyróżnia również charakterystyczny styl urządzania wnętrz. Zainspirowani tą przestrzenią znaleźliśmy 8 przedmiotów, które młoda Addams na pewno chciałaby mieć w swoim pokoju. Może filmowcy wezmą je pod uwagę, tworząc scenografię do drugiego sezonu serialu, którego premiera planowana jest na 2025 rok?
Ekspresja piękna. Dyrektor designu w europejskim oddziale Mazdy odwiedził wenecki festiwal rzemiosła
Jo Stenuit, dyrektor designu w europejskim oddziale Mazdy, przybywa do Wenecji, aby poznać i zrozumieć efekty skrzyżowania sztuki i filozofii Mazdy „Crafted in Japan” podczas Festiwalu Homo Faber 2024, który odbył się we wrześniu.
Marka Splot prezentuje nowy kilim. „Wacław” to hołd dla polskiego rysownika i architekta
Nową minimalistyczną propozycję Splotu ozdobiły nakładające się na siebie porządki geometryczne inspirowane twórczością Wacława Szpakowskiego.
Dotknąć doskonałości – Pietra Convessa od Grupy Tubądzin
Potężne żywioły wzbudzają zachwyt i jednocześnie wywołują respekt. Człowiek, próbując pojąć tę nieokiełznaną siłę, często szuka sposobów na jej zrozumienie, choćby w minimalnym stopniu. Kolekcja Pietra Convessa od Grupy Tubądzin jest efektem tych poszukiwań. Czarny marmur w tej kolekcji nabiera nowoczesnego charakteru i pozwala na stworzenie aranżacji wnętrz o niezwykłym, odważnym wyrazie.
„COMUNE / DEMO”. W Warszawie rusza wystawa polskiego kolekcjonerskiego dizajnu
Collectible dizajn, czyli dizajn kolekcjonerski, to zjawisko, którego nie można przeoczyć. Produkowane w małych seriach, poza przemysłowym obiegiem przedmioty i obiekty często balansują na granicy sztuki i wzornictwa. Już od 25 października w warszawskim Studio Jaskółka będzie można oglądać prace polskich projektantów, którzy tworzą w duchu collectible design.
Szukasz oryginalnej lampy? Sprawdź 7 modeli od tych polskich marek
Dobrze dobrana lampa jest jak magiczny składnik, który wydobywa urok wnętrza. Gdy wyróżnia się fakturą, formą i kolorem, w przestrzeni może nawet pełnić funkcję dzieła sztuki. Aby wyposażyć swój dom w oryginalny egzemplarz, nie trzeba szukać daleko. Naszym rodzimym projektantom nie brakuje kreatywności, o czym świadczy tych 7 projektów lamp!
Polscy projektanci zachwycili międzynarodową publiczność na Venice Design Week
Podczas Venice Design Week 2024, trwającego od 12 do 20 października, polscy projektanci zdobyli uznanie na arenie międzynarodowej, prezentując swoje prace w ramach trzech wystaw: „Interior Design”, „Light Selection” oraz „Orizzonti dall’Isola – Un altro sguardo sul design”. Wszystkie te wydarzenia łączył tegoroczny motyw przewodni – „wyjęte z kontekstu”, który zachęca do spojrzenia na wzornictwo z zupełnie nowej perspektywy.
Dizajn na fali – kolejne spotkanie w Muzeum Manggha w Krakowie już wkrótce
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Dizajn na fali”, które odbędzie się w środę, 30 października, o godzinie 18:00. Goście – prof. Jerzy Porębski oraz dr Paweł Grobelny – podejmą temat „Dizajn w przestrzeni publicznej jako dobro wspólne?”.
Dizajn