Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Autor: JC

Zdjęcia: Materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak mówi Kamila, według WHO problemem bezdzietności dotkniętych jest około 60 -80 milionów par na świecie. Jest to około 13 – 20 % małżeństw. Szacuje się, że w Polsce może być to około 1,2 – 1,3 miliona par. Czyli 20 – 25 % małżeństw. Problem ten cały czas się pogłębia, co pokazują badania sprzed 15 lat – było to 15 %. - „Jeszcze w XX wieku uważano, że za bezdzietność odpowiedzialna jest tylko kobieta. Dopiero w 1980 roku WHO opublikowało normy dotyczące spermy. Norma z 1980 roku uznawała 
60 milionów plemników w 1 mililitrze ejakulatu, a w 2010 roku było to już około 15 milionów 
na 1 mililitr. Męski czynnik niepłodności według badań z 2006 roku przeprowadzonych przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) to aż 34,8%. Pokazuje to, że spośród niepłodnych par, 1/3 z nich można wyleczyć poprzez mniej inwazyjną metodę, jaką jest inseminacja. Największy procent niepłodności męskiej wynika z braku ejakulatu, bądź małej ruchliwości plemników” - opowiada projektantka. 

Temat projektu dyplomowego Kamili koncentruje się wokół pojęcia inseminacji. Inseminacja to stosunkowo prosty zabieg polegający na wprowadzeniu nasienia do macicy, szyjki macicy lub pochwy. Jest bezbolesny i stosunkowo prosty, jednak osoby, które go przeszły mimo wszystko wypowiadały się, że brakowało im intymności. Zabieg ten – jako mało ingerencyjny – jest wykonywany przed invitro.  - „Analizując to, zauważyłam, że istnieje spore pole do zaprojektowania obiektu, który posłużyłby parom we wspomożeniu zapłodnienia, a jednocześnie nie wykluczyłby intymności i bliskości, co jest bardzo ważne dla par.” - opowiada Kamila. Projektantka postawiła sobie za cel zaprojektowanie obiektu, który będzie umożliwiał wprowadzenie nasienia dawcy do pochwy, a wszystko odbędzie się w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnych warunków rozmnażania.

Przez lata na rynku pojawiło się kilka projektów obiektów do domowej inseminacji. Jednak, jak zwraca uwagę projektantka, większość z nich nie ma w sobie żadnej innej funkcji prócz zapłodnienia. Każdy z tych obiektów wprowadza nasienie dawcy do pochwy, ale żaden 
z projektantów nie pomyślał o tym, żeby sam obiekt mógł też sprawiać przyjemność. - „Jedynym przykładem obiektu, który „sprawia również przyjemność” jest POP dildo, ale jego estetyka jest wątpliwa. Wszystkie inne obiekty do domowej inseminacji to przeniesienie sterylnych warunków z gabinetu do sypialni." - opowiada Kamila. Jej celem było więc stworzenie obiektu, który oprócz zapłodnienia da kobiecie również przyjemność i komfort psychiczny. Obiekt jest zaprojektowany dla osób homoseksualnych, heteroseksualnych, osób niepełnosprawnych, zarażonych wirusem HIV. Projekt powstał, ponieważ dotychczas zabieg inseminacji nie gwarantował intymności i możliwości zbliżenia się do siebie partnerów.

Podczas procesu projektowego Kamila skupiała się na ogólnie przyjętych normach. Brała pod uwagę anatomiczną budowę kobiet, preferencje co do rozmiaru, analizowała przeprowadzone przez siebie wywiady. Zauważyła, że stylistyka obiektów erotycznych dopiero się zmienia, a rynek raczkuje, jeśli chodzi o wzór produktów.  Pełno jest niekonwencjonalnych rozwiązań, ale za ideami nie nadąża ich wygląd. Dlatego postawiła sobie za cel znalezienie formy, która będzie wysublimowana i niejednoznaczna.

Forma obiektu została zaprojektowana tak,  by móc korzystać z niej w dwojaki sposób. Analizując istniejące produkty, projektantka chciała odejść od wulgarnego wydźwięku seks zabawki. 

„Seks jako codzienna czynność zasługuje na to, żeby obiekty, które go mogą dopełnić, były zaprojektowane z taką samą wrażliwością i smakiem jak inne przedmioty.” - opowiada projektantka.

  

Do zrobienia produktu projektantka posłużyła się techniką druku 3d. Najpierw wymodelowała model 3d w komputerze, następnie z modelu 3d powstała forma do odlewu, którą wydrukowano z PVC. Materiał, którego użyto to dwa rodzaje silikonu (zróżnicowane pod względem twardości). Główna część charakteryzuje się stabilnym kształtem, jednocześnie jest elastyczna, dzięki czemu dopasuje się do pochwy. Druga część to silikon o większej elastyczności, przez który biegnie rurka doprowadzająca spermę z pojemnika do pochwy. Część ta jest zdejmowana i jest możliwość zakładania jej na dłoń.

Dłonie podczas seksu odgrywają wielką rolę, stąd też zamysł projektantki, żeby stały się integralną częścią do zapłodnienia. Dzięki temu, mimo użycia obiektu do zapładniania, nadal jesteśmy w stanie czuć partnerkę, jej ciepło, reakcje, wzruszenie. Dla osób, które preferują bardziej znane obiekty, istnieje opcja skorzystania z trzonu jako obiektu zapładniającego.

Dolna część to pierścień, w którym umieszczamy pojemnik z nasieniem. Stwarza 
to razem spójną koncepcję, wygodę użytkowania (nic się nie porusza, nie ulega destabilizacji). Nasienie dostaje się do pojemnika, dzięki zassaniu go z pojemnika do nasienia lub słomki z banku spermy.

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.