Architektura

Współczesna architektura Portugalii. 7 ciekawych rezydencji w kraju fado
Portugalia zachwyca nie tylko zabytkową architekturą – jej współczesne oblicze również zasługuje na uwagę. Dziś skupimy się na 7 najciekawszych projektach domów w kraju fado, zrealizowanych w ostatnich latach. Ich architekci podjęli starania, aby wpisać bryły w zastany krajobraz. Czy udało im się osiągnąć pożądaną harmonię? Zobaczcie sami!

Mazowiecki dom zanurzony w czerwieni. To azyl rodziny z dwójką dzieci
W mazowieckiej wsi Brok, 1,5 godziny jazdy samochodem od Warszawy, stoi niezwykły czerwony dom. Na tle otaczającej go zieleni wypatrzyć można go już z daleka. Budynek urzeka nie tylko minimalistyczną formą i mocną kolorystyką, ale też przytulnym wnętrzem, gdzie można znaleźć spokój. Za jego projekt odpowiada Aleksandra Hyz, założycielka pracowni Hyz Projektuje.

Nadmorskie kurorty jako manifest. Nie przegap wystawy „Czarnomorska utopia 1955-1989” we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie i Związek Architektów w Rumunii zapraszają na wystawę „Czarnomorska utopia 1955-1989. Dramat architektoniczny w pięciu aktach”. Ekspozycja startuje już 10 lipca 2025 roku o godz. 18.00 i potrwa do 12 października tego roku.

Luksusowy dom od Astona Martina w Japonii – oto N°001 Minami Aoyama
Brytyjski producent luksusowych samochodów zaprojektował swoją pierwszą prywatną rezydencję w Azji. Ekskluzywny, czteropiętrowy dom N°001 Minami Aoyama powstał w prestiżowej dzielnicy Omotesandō w Tokio. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów projektu jest galeria motoryzacyjna, pełniąca funkcję przestrzeni wystawowej dla dwóch modeli aut marki Aston Martin.

Nowoczesna willa w barokowym tle. Dom Oskar pobudza wyobraźnię
Malownicza czeska wioska Kamenná Lhota może poszczycić się bogatą historią. W XVII wieku wybudowano tam zamek z rozległym ogrodem. Dziś ten obszar zyskał nowe znaczenie – w jego sercu stanęła rezydencja godna miana pałacu XXI wieku. Dom Oskar, zaprojektowany przez architekta Jana Žaloudka, udowadnia, że nowoczesność może harmonijnie współgrać z klasyką.

Osiedle we Wrocławiu z międzynarodową nagrodą. Browary Wrocławskie docenione na CEEQA 2025!
Osiedle położone w sercu Wrocławia – Browary Wrocławskie – zdobyło dwie prestiżowe statuetki podczas tegorocznej gali CEEQA 2025, określanej mianem „Oscarów rynku nieruchomości” w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w swojej historii wystawę dla dzieci i dorosłych
28 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie pierwszej w historii Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawy dla dzieci i dorosłych – „Laboratorium architektury”. Ekspozycja, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń świętowanego w tym roku jubileuszu 60-lecia działalności instytucji, opowie o niezwykłej mocy architektury.

Sentyment do architektury PRL mają nawet młodzi - rozmowa z Marcinem Wojdakiem z profilu cosmoderna
Stare lunaparki, opuszczone sale posiedzeń, zbutwiałe boazerie, uszkodzone mozaiki i zardzewiałe blaszane budki – to właśnie one grają główną rolę na zdjęciach Marcina Wojdaka. I choć mogłyby odstraszać, zostały docenione przez tysiące fanów śledzących jego instagramowy profil cosmoderna. Z okazji premiery jego drugiej książki, Goodbye Gierek, poświęconej reliktom epoki PRL-u, pytamy go, na czym polega nieoczywisty urok budynków z poprzedniego ustroju.

ARCHITECT@WORK 2025 w Warszawie: zrównoważony rozwój w centrum uwagi
Tegoroczna – już czwarta – edycja targów ARCHITECT@WORK w Warszawie okazała się sukcesem. Motyw przewodni „Circular Horizons – Architektura przyszłości, tworzona dziś” przyciągnął tysiące specjalistów z sektora projektowego. Jak podkreślili organizatorzy, cała powierzchnia wystawiennicza została wyprzedana.

Tak wygląda najlepszy budynek jednorodzinny w Polsce. Nagroda Roku SARP 2025 przyznana
Nagrody Roku SARP 2025 ogłoszone! W kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” zwyciężył projekt warszawskiego 77Studio architektury – „Dom w Skarpie”. To budynek, który harmonizuje z nadwiślańskim krajobrazem, zapewniając mieszkańcom poczucie prywatności i bliskość natury.

Nowoczesny akcent w historycznej okolicy. Oto Dom Pomiędzy
Wrocławskie Karłowice to historyczna okolica, często nazywana „osiedlem-ogrodem” i pełna zabytkowych kamienic. W samym jej sercu, między wiekowymi rezydencjami, pojawił się dom jednorodzinny, który diametralnie różni się od pozostałych. Nowoczesny Dom Pomiędzy, zaprojektowany przez studio 3XA, zaskakująco dobrze wpisuje się w krajobraz – mimo odmiennego wyglądu.

Rzeszowski teatr powiększa się. Oto projekt Nowej Sceny
W ścisłym centrum Rzeszowa powstaje nowy gmach Teatru im. Wandy Siemiaszkowej – tuż obok głównej siedziby instytucji. Za projekt Nowej Sceny odpowiada pracownia Plus3 Architekci. Celem studia jest stworzenie placówki idealnej do realizacji nieoczywistych wydarzeń artystycznych.