Architektura

Nie przegap: Wystawa „Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego” w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Już w czwartek 30 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy „Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego”. Tym razem jedyne muzeum architektury w Polsce zabierze odwiedzających w podróż przez najbardziej fascynujący okres twórczości Witolda Lipińskiego. To czas eksperymentów architekta, które rozpoczął w 1962 roku zaprojektowaniem własnego domu przy ul. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu.

Urok prostoty. Minimalistyczna willa w Portugalii
W dzisiejszych czasach nie sposób uniknąć przebodźcowania. Przytłaczająca ilość informacji dostarczanych przez Internet, krzykliwe reklamy, hałas czy światła miast wiele osób przyprawiają o ból głowy. Z tego względu od kilku lat nieprzerwanie triumfy święci moda na minimalizm, który pomaga ukoić zmysły. W przypadku domu „Casa H1” projektu pracowni Bruno H Gomes Arquitectura nie trudno jest docenić (a nawet pokochać) prostotę.

Funkcjonalny minimalizm. Dom w Tychach inspirowany mistrzami architektury
Wygląda niczym białe pudełko. Żadnych ozdobników, modnych detali i gadżetów. Dla twórców projektu tego rodzinnego domu, pracowni DD Architekci, to funkcja jest najważniejsza oraz zakotwiczenie budynku w otoczeniu. Tworząc tę minimalistyczną bryłę inspirowali się filozofią projektową jednych z najwybitniejszych współczesnych architektów - Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury.

W dawnym hotelu Cracovia powstanie Muzeum Architektury i Dizajnu. Znamy zwycięski projekt
Hotel Cracovia to jeden z symboli krakowskiego modernizmu. Wybudowany w połowie lat 60. ubiegłego wieku budynek długo czekał na drugie życie. Przez wiele lat jego losy były niepewne, mówiło się nawet o jego rozbiórce. Teraz jest już pewne, że w jego murach zagości Muzeum Architektury i Dizajnu.

Drewniany dom nad Narwią. Jego bryłę tworzą dwie połączone ze sobą „stodoły”
Bezkresny las i wijąca się tuż obok Narew – taki widok za oknem to bezcenny skarb. Nic dziwnego, że lokalizacja stała się punktem wyjścia dla projektu tego rodzinnego domu. Architektka Jagna Bielowicka umiejętnie wpisała go w malowniczy krajobraz Mazowsza i wymagającą działkę.

Ekologiczny dom zanurzony w zieleni. Wyróżnia się nie tylko czerwonymi drzwiami
W Pąchach, miejscowości w województwie wielkopolskim, stoi niezwykły dom na wynajem „Niebo nad Pąchami”. Wyróżnia się nie tylko niewielkim, ale efektownym detalem, czyli czerwonymi drzwiami. Swoją wyjątkowość zawdzięcza również technologii, w której jest wybudowany. „Jest to pierwszy dom w Polsce postawiony z wykorzystaniem systemu budowy z litego drewna w technologii Heksagon. Po raz pierwszy też zastosowano wertykalny układ bali” – mówią jego właściciele, Kasia i Łukasz.

Zamiast szumu tramwajów – szum drzew. Domek w otoczeniu natury
Pewnej czeskiej parze marzył się domek w otoczeniu natury. Miał stanowić odskocznię od codziennego zgiełku Pragi, w której mieszkają. Jak mówili, w wolnym czasie zamiast szumu tramwajów chcieli słyszeć szum drzew. Gdy znaleźli doskonale zlokalizowaną nieruchomość, porośniętą drzewami, pozostał im wybór pracowni architektonicznej, której powierzyliby zadanie stworzenia upragnionej chatki. Ostatecznie wybór padł na pracownię Archicraft.

Betonowy dom pod Wrześnią. Oda do minimalizmu i krągłości
Parterowy i zbudowany z betonu – takie oszczędne i bardzo sprecyzowane wymagania przedstawili właściciele tego domu architektom z pracowni PL.architekci. Tylko tyle i aż tyle. W wyniku ich twórczych poszukiwań powstała minimalistyczna, surowa bryła wpisana w otaczający ją las.

30 najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce według portalu Architizer
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych zagranicznych portali architektonicznych Architizer.com wyróżnił 30 najlepszych polskich pracowni architektonicznych.

Hotel Casa TO w Meksyku. Surowe piękno w harmonii z naturą
Okolica La Punta Zicatela w mieście Puerto Escondido to miejsce znane jako narodowa stolica surfingu Meksyku. Właśnie tutaj – nad brzegiem Pacyfiku – znajduje się butikowy hotel Casa TO, który zachwyca niekonwencjonalną architekturą. Za projekt budynku odpowiada architekt Ludwig Godefroy.

Metamorfoza dawnej stołówki Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Dziś to nowoczesna siedziba banku
Czarna cegła, minimalistyczna bryła i przemyślane otoczenie – tak w skrócie można opisać bardzo udaną rewitalizację byłej stołówki rudzkiej Huty „Pokój” spod kreski pracowni MAŁECCY biuro projektowe. To projekt na tyle ciekawy, że wyróżniono go w konkursie Architektura Roku Województwa Ślaskiego 2023 w kategorii obiekt użyteczności publicznej.

Sukces Polaków w Czechach! KWK PROMES z prestiżową nagrodą
Polscy architekci z pracowni KWK PROMES zwyciężyli w czeskim konkursie architektonicznym Grand Prix Architektů 2023. Ich projekt Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie otrzymał główną nagrodę w kategorii Rekonstrukcje.