Architektura

Idealna kombinacja granitu i betonu
Ta posiadłość położona w dolinie pasma górskiego Serra da Estrela w Portugalii ma około 18 ha powierzchni. Znajduje się tu otoczony gęstym lasem sosnowym dom, zwany „Casa NaMora”. Na jego zachwycającą formę składają się dwa podstawowe surowce – granit i beton. Za projekt budynku odpowiadają architekci Filipe Pina i David Bilo.

Spokój w kostarykańskiej dżungli. Wyjątkowe domy z widokiem na ocean
Zapraszamy do Kostaryki, gdzie zajrzymy do dwóch willi „Achioté” przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Zachwycają nie tylko minimalistycznymi bryłami i wspaniałymi wnętrzami, ale przede wszystkim lokalizacją. Położone są na wzgórzu porośniętym dżunglą, z którego rozpościera się nieograniczony widok na Ocean Spokojny. Za projekt budynków i wnętrz odpowiada czeska pracownia Formafatal, prowadzona przez architektkę Dagmar Štěpánovę.

Kraina Tęczy, czyli niesamowita architektura irańskiej wyspy Ormuz
Jak zintegrować lokalną społeczność irańskiej wyspy? Tego zadania podjęli się architekci ze studia ZAV Architects. Stworzyli kompleks kopuł ziemnych, którego celem jest integracja społeczno-kulturalna. Jednocześnie założeniem projektu „PRESENCE IN HORMUZ 02” było wykreowanie przestrzeni sprzyjającej wypracowaniu rozwiązań problemów trapiących miejscową ludność.

Dom niczym rzeźba. Zachwycający budynek projektu Roy Azar Architects
W meksykańskim mieście San Miguel de Allende, w otoczeniu winnicy, jeziora i gór położony jest wspaniały dom, którego wygląd przypomina współczesną rzeźbę. Za projekt domu i jego wnętrza odpowiada utalentowany architekt Roy Azar z pracowni Roy Azar Architects.

„Dom kostka” na nowo
W czasach PRL domy tego typu wyrastały jak grzyby po deszczu – mowa tu o tzw. „domach kostkach”. Przez lata raczej nie cieszyły się szczególną sympatią. Domy te wykonywano ze słabej jakości materiałów, przy tym ich wnętrza nie były dostatecznie doświetlone. Z drugiej strony w projektach tych zachowany jest duch modernizmu, dlatego może warto „odczarować” ten typ architektury? Architekci ze studia MFRMGR zrobili to ze świetnym skutkiem. Za projekt wnętrz odpowiada Małgorzata Krzanowska z pracowni Studio Utopia.

Mirai — indyjski sposób na upał
Ta wyjątkowa willa położona jest w Indiach, w Radżastanie. Panuje tam prawdziwie pustynny klimat: temperatura powietrza jest wyższa niż 40°C aż przez osiem miesięcy w roku. Budowanie domów w takich warunkach wymaga specjalistycznej wiedzy, jak złagodzić wpływ upału na temperaturę w domu.

Dom pośród natury
Niewielki domek za miastem to wciąż jeden z najlepszych pomysłów na spędzenie weekendu wśród natury. Domki produkowane przez francuską firmę Lumicene nie tylko zawierają wszelkie potrzebne wygody, ale także wpasują się w niemal każde otoczenie.

Rzeźbiarski hotel w bieli
Zapraszamy do niezwykłego hotelu projektu Atelier d’More.Ze względu na nijaki krajobraz wokół, projektanci postanowili stworzyć ciekawy prywatny ogród, co doprowadziło do pomysłu stworzenia zamkniętej przestrzeni dziedzińca. Duże szklane okna wprowadzają światło do budynku, co staje się częścią doświadczenia przestrzeni wewnętrznej.

Górski dom miłośników aktywnego wypoczynku
Ten położony na skalistym zboczu dom „Monitor's Rest” znajduje się w Park City, w amerykańskim stanie Utah. Zamieszkuje go rodzina, która szczególnie ceni sobie aktywność fizyczną, dlatego znalazły się w nim m.in. przechowalnia nart, basen, ścianka wspinaczkowa, boisko do koszykówki czy siłownia. Za projekt budynku odpowiada pracownia CLB Architects. Zaprojektowanie wnętrz powierzono CLB Architects oraz The Iluminus Group.

Alpejski domek, czyli sposób na zimę
Te urokliwy domek o nazwie „ Schnee-Eule” położony jest w lesie w pobliżu centrum wioski Morin-Heights w Quebecu. Przeznaczony dla czteroosobowej rodziny budynek pozwala jego mieszkańcom na relaks z dala od miasta i cieszenie się spokojem natury. Za projekt odpowiada pracownia Atelier L’Abri.

Jak połączyć wiejską chatkę z hotelem?
Górski krajobraz jest niezwykle urokliwy, a jego piękno z pewnością należy chronić. Budowa kompleksu hotelowego, który nie konkurowałby z pięknem otoczenia, jest sporym wyzwaniem. Projektanci z pracowni Enota mają ciekawy pomysł jak połączyć oczekiwania turystów z możliwościami branży hotelowej.

Gruba ściana pod bugenwillą, czyli dom dla człowieka. Rozmowa z Jakubem Szczęsnym autorem książki „Witaj w świecie bez architektów”.
„Architektura bywa sztuką, ale nie to jest jej podstawowym celem. Przede wszystkim ma zaspokoić wiele dość pierwotnych w swoim charakterze potrzeb. […] Bez tego rozmowa o niej staje się tylko czczą dyskusją o kształtach czy proporcjach”— mówi Jakub Szczęsny, architekt, wykładowca, autor książki „Witaj w świecie bez architektów”.