Architektura

Atal Warta Towers otrzymał prestiżową nagrodę. To jeden z najwyższych budynków w Poznaniu
Atal Warta Towers to nowoczesny budynek, położony przy ul. Rataje w Poznaniu. Wyróżnia się bryłą, która składa się z trzech wyodrębnionych kompozycyjnie modułów. Ten zaprojektowany przez wrocławską pracownię AP Szczepaniak wieżowiec otrzymał właśnie nagrodę w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2023.

Park w Starachowicach wyróżniony prestiżową nagrodą architektoniczną
Projekt rewitalizacji starachowickiego parku miejskiego im. Stefana Żeromskiego autorstwa krakowskiego biura eM4 otrzymał honorowe wyróżnienie podczas tegorocznej edycji konkursu Design Educates Awards. W jury zasiadali m.in. laureat nagrody Pritzkera, japoński architekt Toyo Ito oraz założyciel portalu „ArchDaily” David Basulto.

Winiarnia wpisana w krajobraz. Jej dach pokrywa roślinność ekstensywna
Wbrew pozorom nie prezentujemy Wam dziś ani domu Teletubisiów, ani chaty z tolkienowskiego Shire. Ten niezwykły budynek to winiarnia „Gurdau”, która znajduje się w miejscowości Kurdějov w Czechach. Za jej projekt odpowiadają studio architektoniczne Aleš Fiala oraz inżynierowie budownictwa Tomáš Bílek i Bronislav Bureš.

W słońcu Portugalii. Wakacyjny dom dla grupy przyjaciół
Ten dom powstał z myślą o czwórce przyjaciół. Chcieli stworzyć miejsce, w którym odpoczną od pracy, zrelaksują się i poczują wakacyjny klimat. To zadanie powierzyli architektom z portugalskiej pracowni Bak Gordon Arquitectos.

Pod Białymstokiem powstanie drewniane osiedle socjalne. Inspirowane jest tradycyjną architekturą Podlasia
W Wasilkowie pod Białymstokiem powstanie osiedle socjalne z sześcioma budynkami wielorodzinnymi. Do ich wykonania architekt Dominiki Górecki postanowił wykorzystać technologię domów prefabrykowanych w technologii szkieletowej. Jak podkreśla architekt, kształt i kolorystyka budynków będą nawiązywać do tradycyjnej architektury Podlasia.

Rodzinny dom wśród drzew. Tak mieszka architektka Ola Sowa
„Ogród przenika do wnętrza, wieczorami dziki chodzą wzdłuż okien sypialni, a my nie chcemy już więcej wyjeżdżać na wakacje” - tak o swoim domu na łódzkich Bałutach opowiada architektka Ola Sowa z pracowni Teren Studio. Swój rodzinny azyl zbudowała niemal całkowicie z drewna, unikając koloru, tak by dom wtapiał się w przyrodę, a wnętrze pozwalało na wyciszenie.

Najwspanialsza rezydencja w Europie znajduje się w Polsce. Mobius Architekci otrzymali prestiżową nagrodę
Projektu domu „Dune” pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Ta niezwykła willa została dopasowana do zastanej przyrody. Jej wygięta w łuk bryła przypomina fałdę terenu. Rozpościera się nad skarpą, nawiązując formą do wijącej się obok rzeki Narew. Gratulujemy zwycięzcom!

Datament. Instalacja w Pawilonie Polskim na 18. Biennale Architektury w Wenecji
W sobotę 20 maja otwarto 18. Międzynarodową Wystawę Architektury — La Biennale di Venezia. W Polskim Pawilonie zaprezentowano instalację "Datament" autorstwa artystki, Anny Barlik i architekta, Marcina Strzały.

Najładniejszy polski dom jest w Krakowie. Mikrokamienica zdobyła nagrodę SARP 2023
Dom zaprojektowany przez pracownię BXB Studio zdobył Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Mikrokamienica to niewielki kompleks mieszkalny, który znajduje się na krakowskim Zakrzówku.

Dom na skarpie nad Wisłą. Projekt został nagrodzony w konkursach European Property Awards i SARP
„Dom 35.35” to najnowsza realizacja projektu od warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Budynek jest przykładem świadomego wykorzystania wyjątkowych walorów przyrody. Horyzontalna bryła niemal wrasta w zielone zbocze, nawiązuje też dialog z rzeką, która staje się istotnym punktem odniesienia.

Ikona brutalistycznej architektury. Budynek projektu Marcela Breuera powraca jako hotel
Po wielkim remoncie oddano do użytku Hotel Marcel – jedną z ikon amerykańskiego brutalizmu zaprojektowaną przez Marcela Breuera.

Centrum dla uchodźców klimatycznych. Projekt polskiego studenta nagrodzony we Francji
"Centrum społeczności", projekt Pawła Matulewicza, studenta architektury Politechniki Białostockiej, zdobył PRIX SARP FR 2023 za najciekawszy projekt dyplomowy inżynierski 2022 roku. Nagrodzona praca to odpowiedź na problemy związane z migracją klimatyczną i przesiedleniami.