Gdyńskie klasyczne inspiracje
W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!
Autor: IZ
Zdjęcia: Adam Biernat https://www.adambiernatphoto.com/pl
„Jarzą się okna nowoczesnych gmachów, szkło i żelbet, asfalty, samochody. Aby trochę goręcej, myślałbyś - Casablanca” – pisał o Gdyni Melchior Wańkowicz.
Piotr Czajkowski z pracowni architektonicznej PLAN A zaprojektował niewielkie mieszkanie, do którego wnętrza w subtelnych szczegółach wkracza klimat i architektura „Białego Miasta”. Mieszkanie jest nieduże ma ok. 45 m2 (2 pokoje połączone ze sobą dwuskrzydłowymi drzwiami, korytarz połączony z kuchnią oraz niewielka łazienka).
Salon oraz sypialnia mają okna wychodzące na ulicę Władysława IV (jedną z głównych ulic w Gdyni), kuchnia natomiast ma widok na wewnętrzne podwórko. Po obydwu stronach mieszkania znajdują się balkony.
Mieszkanie znajduje się w kamienicy z lat 60. w centrum Gdyni – to właśnie położenie stało się punktem wyjścia do pomysłu na stylistykę wnętrza, w którym zachowano wiele historycznych elementów architektonicznych (lastrykowe parapety, stary dębowy parkiet, układ funkcjonalny z dwuskrzydłowymi drzwiami).
Szklane, zabytkowe kafelki z łazienki zostały pieczołowicie wyczyszczone i wykorzystane w kuchni jako „fartuch” nad blatem. „Ćwierćwałkowe” dębowe listwy przypodłogowe nie nadawały się do odzyskania, więc zastosowano nowe, ale stworzone wg pierwotnego projektu.
Fotel telewizyjny projektant znalazł na dzikim wysypisku koło okolicznego warsztatu samochodowego. Biureczko z lat 70. zyskało nowy blat. W salonie umieszczona została również nieduża komoda pochodzą z tego okresu ze szklanymi przesuwanymi drzwiczkami. Całość uzupełniona została o współczesne elementy (oświetlenie, okrągły stół na stalowych nogach od kowala, okrągłe lustro czy stolik kawowy).
Strefa dzienna (pokoje) nieco różni się od reszty mieszkania. Ciepłe odcienie farb ściennych, dębowy parkiet oraz meble utrzymane w spokojnej kolorystyce stanowią tło dla mocnych akcentów kolorystycznych wyposażenia (tapicerka krzeseł w salonie, musztardowe zasłony, krzesło w sypialni czy przestrzenna dekoracja ścienna w postaci statku).
Korytarz wraz z kuchnią oraz łazienka mają już nieco bardziej monochromatyczny i surowy charakter. Pierwsze skrzypce gra tu ciąg zabudowy kuchenno-korytarzowej, która wykonana została ze sklejki liściastej, natomiast jej fronty z lakierowanej na grafitowo płyty meblowej (RAL 7022). Ściany pomalowano na kontrastujące ze sobą dwa odcienie szarości. Posadzka została wykończona jasnoszarymi płytkami gresowymi z nierówną fakturą przypominającymi beton. Szafki w kolorze białym wraz z pochwytami pochodzą ze sklepu IKEA.