TOP 8: Więcej niż lustro. Propozycje od polskich projektantów
Koniec z nudą na ścianie. Lustra mogą być taką samą dekoracją jak obraz czy plakat. Polscy projektanci udowadniają, że użytkową funkcję lustrzanych tafli można łączyć z pomysłowymi rozwiązaniami i piękną oprawą.
Autor: MB
Zdjęcia: materiały prasowe
Lustra z kolekcji TRN projektu Pani Jurek to hołd złożony malarzowi Janowi Tarasinowi. Ramy wykonano ręcznie z malowanego drewna jesionowego przy współpracy ze Square Drop, manufakturą mebli z Milanówka. Lustra dostępne są w trzech kolorach i rozmiarach oraz w wersji z surowego, woskowanego drewna. (fot. PION Studio)
Marka GieraDesign z luster uczyniła swój flagowy produkt. Firma kontynuuje tradycje rodzinnego zakładu szklarskiego funkcjonującego w Radzyminie nieprzerwanie od 1946 roku. Ozdobą lustra Antique jest postarzana tafla, z kolei dekoracyjny model Sign Avi jest niczym biżuteria dla domu.
Kolekcja COSMIC od GieraDesign powstała we współpracy z Szpunar Studio. Serię czterech luster wyróżniono nagrodą Must Have podczas Łódź Design Festiwal w 2022 roku. Nadrukowane pop-artowe wzory dają efekt interferencji – pod odpowiednim kątem pewne obszary luster zaczerniają się, tworząc intrygujące cienie i smugi.
Kolejna propozycja to lustro LAGO zaprojektowane przez Marcina Laskowskiego, założyciela marki TAMO. Składa się ono z dwóch elementów – czarnego "tła" wykonanego ze stali malowanej proszkowo oraz lustrzanej tafli. Obie części o organicznych formach można obracać i montować w wybranej kompozycji - LAGO ma aż osiem takich kombinacji.
Lustra z polerowanej na wysoki połysk stali wykonano w technologii FiDU opatentowanej przez Oskara Ziętę. Polega ona na kształtowaniu stali za pomocą sprężonego powietrza. Model RONDO dostępy jest w kilku rozmiarach i kolorach, podobnie jak model Tafla O, którego kształt inspirowany był kroplą wody. (fot. 2 Weronika Trojanowska)
Marka Nuee powstała z inicjatywy projektantki wnętrz, Emilii Michałowskiej. Emilia zaczęła projektować lustra, bo jej zdaniem są traktowane po macoszemu, a mają wielki potencjał dekoracyjny. Inspiracją do serii zaprojektowanych przez nią lustrzanych obiektów był "nieuchwytny zbiór kropli wody, o niesprecyzowanym kształcie, stale zmieniający się, nietrwały i ulotny".
Wrocławskie Peak-End Studio jest samodzielnym projektem Ani Adamiec, która poza dekorowaniem ścian, dzieli swój czas na bycie projektantką UX/UI i tatuatorką. W jej projektach to ramy są najważniejsze. Powstają przy użyciu metody tuftingu, polegającej na wszywaniu włóczki w tkaninę przy pomocy specjalnego pistoletu. (fot. 1 Mikołaj Bensdorf, fot. Ania Adamiec)
Lustro Aku to propozycja od poznańskiej marki Noo.ma, która znana jest z minimalistycznych i nowoczesnych projektów. Za serię Aku odpowiadają Zuza Muszalska, Anna Pietkun i Adam Goliński. Rama lustra została wykonana ze sklejki brzozowej malowanej na dwa kolory.
Zobacz także:
Interesujesz się dizajnem?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz „& Living” 27 „Kolory Europy”