Nie przegap: Wystawa „Ty i Ja”. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu”. Jego okładki projektowały gwiazdy grafiki
Był „oknem na Zachód” i najbardziej pożądanym tytułem czasów PRL. Jego okładki projektowali m.in. Jan Lenica, Roman Cieślewicz czy Waldemar Świerzy. Na łamach czasopisma ukazywały się teksty takich sław jak Jarosław Iwaszkiewicz czy Oskar Hansen. Na pierwszą tak obszerną wystawę poświęconą magazynowi „Ty i Ja” zaprasza Dom Spotkań z Historią.
Historia „Ty i Ja” zaczyna się wraz z nadejściem odwilży. Władze komunistycznej Polski przychylniej patrzyły na otwarcie kraju na Zachód, rozkwitała moda i sztuka, w klubach rozbrzmiewał jazz. W 1960 roku ukazuje się pierwszy numer magazynu, jakiego jeszcze u nas nie było. Kolorowy, z odważną i wysmakowaną szatą graficzną, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Nic dziwnego, za oprawą tytułu stał sam Roman Cieślewicz, który objął stanowisko dyrektora artystycznego (z czasem zastąpili go Elżbieta i Bogdan Żochowscy).
Oprawa graficzna „Ty i Ja” to była zabawa typografią, kolażem, publikowano duże zdjęcia i reprodukcje prac Rolanda Topora czy rysunków Picassa. Strony magazynu zalewał kolor, którego tak bardzo w czasach PRL-u brakowało.
Nie tylko jednak strona graficzna zachwycała. Do tytułu przyciągała czytelników zawartość magazynu, którą dziś można określić jako lajfstajlową. Z jednej strony pojawiały się artykuły o modzie Jarosława Iwaszkiewicza, o wzornictwie pisał Oskar Hansen, przedrukowywano teksty Jamesa Baldwina czy Michaiła Bułhakowa. Na drugim biegunie była rubryka kulinarna, krzyżówki oraz reklamy sprzętów gospodarstwa domowego, ale podane w charakterystycznej, artystycznej oprawie graficznej.
„Ty i Ja” przybliżał czytelnikom Zachód. Na jego łamach ukazywały się recenzje obrazów światowego kina, sesje zagranicznych domów mody czy artykuły psychologiczne. Niestety, w 1974 roku tytuł przegrał z cenzurą. Został zastąpiony przez przez „Magazyn Rodzinny”, który ukazywał się do początku lat 90. XX wieku.
Wystawa w warszawskim Domu Spotkań z Historią to pierwsza tak obszerna ekspozycja poświęcona fenomenowi „Ty i Ja”. Jego kuratorkami są etnolożka i historyczka dizajnu Agata Szydłowska oraz kulturoznawczyni i autorka licznych wystawa w DSH, Julia Libera. Oprócz numerów magazynu i reprodukcji, na wystawie zaprezentowane będą materiały archiwalne: projekty okładek i rozkładówek, fragmenty warsztatu grafików, a także reinterpretacje zjawiska „Ty i Ja” oglądanego oczami współczesnych artystów: Nicolasa Grospierre’a, Tomasza Szerszenia i Szymona Zakrzewskiego.
Wystawa „Ty i Ja”. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu”, Dom Spotkań z Historią, Warszawa. Ekspozycja będzie czynna od 27 września 2024 r. do 16 marca 2025 r.. Wernisaż odbędzie się 26 września o godz. 18:00.