Dom na Roztoczu od NOKE Architects. Składa się z dwóch połączonych brył

Stara stajnia w malowniczej wsi na Lubelszczyźnie miała się zamienić w miejsce do wypoczynku, pracy, życia. Odkrycie zapasu lokalnego wapienia oraz fundamentów starego domu skłoniło inwestora do rozszerzenia pierwotnych planów. W nowym założeniu nie brakuje świadków historii miejsca. Kompleksowy projekt – od wstępnych koncepcji po detale wnętrz – przygotowała pracownia NOKE Architects.

Autor: JP

Zdjęcia: Piotr Maciaszek

http://nokearchitects.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Coraz silniej odczuwamy potrzebę kontaktu z naturą. Nawet mieszkanie w sercu wielkiego miasta nie może się dziś obyć bez drewna, kamienia, ciepłej w odczuciu ceramiki, wełny czy lnu. A kto może, szuka wytchnienia poza hałaśliwymi aglomeracjami. W jakiej formule? Jednym wystarczają weekendowe spacery po lesie, drudzy budują dom na spokojnych przedmieściach, kolejni wręcz zaszywają się w głuszy. Ten inwestor – Michał Małka – wybrał inne rozwiązanie. Zamarzyło mu się dzielić czas między mieszkanie w Warszawie a wiejski dom w rodzinnych stronach, na Roztoczu.

Tego rodzaju obiekty pracownia NOKE Architects miała okazję projektować w różnych częściach Polski, zawsze ze szczególną czułością na krajobraz zarówno naturalny, jak i kulturowy. – Staramy się tworzyć domy, które zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności, a jednocześnie integrują ich z otaczającą przyrodą. Gdy to możliwe, dajemy nowe życie zastanym strukturom, a w procesie projektowym czerpiemy z tradycji budowlanej danego regionu – mówi arch. Piotr Maciaszek, współzałożyciel NOKE Architects. Tym tropem projektanci poszli także teraz, w kreatywny sposób czerpiąc z kolorytu lokalnego wsi Paary.

Na początek – zwrot akcji

Pierwotnym zamysłem Michała była przebudowa starej stajni w wiejski dom. Murowany obiekt z poddaszem wydawał się oferować dość miejsca dla gospodarza i wpadających od czasu do czasu przyjaciół. Szybko otworzyły się jednak nowe perspektywy. – Wizja lokalna z analizą samej działki oraz kontekstu zabudowy przyniosła prawdziwy zwrot akcji – wspomina arch. Karol Pasternak, współwłaściciel NOKE Architects.

Na działce znajdowały się stosy jasnego wapienia roztoczańskiego, lokalnego budulca o wielkich walorach wizualnych. Materiał pozostał po rozbiórce starego domu mieszkalnego, który stał niegdyś w rzędzie podobnych mu zabudowań ciągnących się wzdłuż drogi i tak samo jak pozostałe zasłaniał stojące w głębi obiekty gospodarskie.

Projektanci z NOKE Architects swój projekt postanowili zainspirować nie tyle przeszłością wsi, co raczej procesem zachodzących w niej przekształceń. Starali się połączyć poszanowanie historii ze spojrzeniem w przyszłość – ideałami zrównoważonego rozwoju i rozwiązaniami przyjaznymi środowisku. Z tych powodów zdecydowali się przede wszystkim na ponowne użycie materiałów budowlanych obecnych na działce. – Wykorzystaliśmy więc wspomniany już rozbiórkowy wapień, pordzewiały metal, a nawet nadgryzione zębem czasu drewno – wymienia Piotr Maciaszek. Wybór ten daje minimalistycznym formom zarówno charakter, jak i wiele ciepła.

Gdzie sięgają korzenie

Budynek stajni, który jest dziś korpusem domu, wymagał szeroko zakrojonych prac remontowych. Działania te objęły m.in. ocieplenie fundamentów, wymianę konstrukcji i poszycia dachu oraz wykonanie nowych instalacji i posadzek. – Na ścianach tradycyjną metodą wykonane zostały tynki mineralne. Strop betonowy w części stajni został tylko oczyszczony, a historyczne stalowe belki pomalowane – podkreśla Karol Pasternak.

Dawna stajnia mieści dziś strefę dzienną, a nowa część kamienna – prywatną. Wielkie okna kadrują widoki na przyrodę, jednocześnie dając poczucie przestrzeni oraz dostatek światła. Wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia przy tym, że minimalistyczne wnętrza okazują się ujmująco przytulne, prawdziwie domowe.

Naturalny rozwój

Połączenie elementów dawnych i współczesnych charakterystyczne jest dla wszystkich aspektów projektu, ale chyba najwyraźniej zaznacza się w zestawieniu starej stajni z nową kamienną bryłą. Kubiczna forma posadowiona jest ok. 80 cm nad ziemią. Wspiera się na czterech dyskretnych filarach, dzięki czemu wydaje się unosić w powietrzu. To właśnie na tej części obiektu możemy oglądać odzyskane bloki kamienne. Własną tożsamość mają też okiennice, okładziny ścienne i podłogi wykonane z dębowych desek pozyskanych z rozebranej stodoły.

Jako świadka przeszłości NOKE Architects wyeksponowali fundamenty starego domu. Zamienili je w kwietnik obsiany polnymi kwiatami. Podobny wymiar ma także strefa relaksu, powstała w miejscu stojącej tu niegdyś stodoły. Ta część założenia obejmuje saunę, balię z zimną wodą oraz palenisko. Oferuje więc przyjemności ugruntowane w tradycji, odpowiednie zarówno na gorące, jak i zimne dni.

Szerszy horyzont

Efektem prac NOKE Architects jest komfortowy i wyjątkowo estetyczny dom złożony z dwóch harmonijnie połączonych ze sobą budynków. Choć granice między substancją starą a nową są czytelne, całość doskonale wpisuje się w otoczenie. Autorzy mają nadzieję, że prezentowany obiekt będzie doskonale służył nie tylko samemu właścicielowi czy gronu jego najbliższych, lecz także lokalnej społeczności. 

– Naszym celem było przedstawienie typowych dla tej wsi materiałów, takich jak tynk mineralny, kamień czy drewno, w nowej odsłonie. Wierzymy, że nasza realizacja stanie się inspiracją dla kolejnych inwestycji w okolicy i pomoże rozwijać nowoczesne budownictwo w łączności z tradycją – mówi Piotr Maciaszek.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.